Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 zapomnianych starożytnych świątyń, które wciąż istnieją

Ludzie od niepamiętnych czasów wznosili świątynie, w których odprawiano różne obrzędy religijne. Obecnie jednymi z najbardziej znanych starożytnych świątyń są Wielki Ziggurat w Ur wybudowany około 2100 p.n.e., Partenon w Atenach, którego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e., oraz Świątynia Hatszepsut wykuta w skale XV w. p.n.e. według pomysłu budowniczego Senenmuta.

To wspaniałe przykłady starożytnych budowli, jednak trzeba mieć na uwadze, że na świecie znajdziemy wiele innych ciekawych i wiekowych świątyń. Kilka mało znanych i wciąż istniejących świątyń znajdziecie w rozwinięciu rankingu.

1. Świątynia Varaha.

Varaha Varaha, znana również jako Świątynia Adivaraha lub Varaha Mantapa, to wykuta w skale świątynia znajdująca się w Mahabalipuram, w indyjskim stanie Tamil Nadu. Świątynia jest datowana na VII wiek i jako część grupy zabytków w Mahabalipuram została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wewnętrznych ścianach świątyni możemy zobaczyć wiele szczegółowych i dobrze zachowanych płaskorzeźb.

Świątynia Varaha

2. Świątynie Tikal.

Jeżeli chcesz zobaczyć nie jedną, a kilka starożytnych świątyń, powinieneś wybrać się do miasta Tikal w Gwatemali, gdzie znajdziesz kilka dobrze zachowanych świątyń na planie piramidy schodkowej, datowanych na VIII wiek. Świątynia I, którą możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej, powstała około 730 roku n.e. i mierzy 47 m wysokości. Kompleks znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Świątynie Tikal

3. Piramida Czarownika.

Piramida Czarownika to świątynia schodkowa położona w starożytnym, prekolumbijskim mieście Uxmal w Meksyku. Jest ona centralną i najwyższą budowlą kompleksu tutejszych ruin miasta Majów. Szacuje się, że u szczytu rozwoju – co przypada na VI-X wiek naszej ery – miasto było zamieszkiwane nawet przez 25 tysięcy ludzi. Od 1996 roku świątynia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piramida Czarownika

4. Wat Phra Si Sanphet.

Wat Phra Si Sanphet to świątynia buddyjska zbudowana około XV wieku. W przeciwieństwie do innych świątyń w Tajlandii mnisi nie mogli w niej mieszkać. Zamiast tego była wykorzystywana do przechowywania królewskich regaliów i przeprowadzania królewskich ceremonii. Aby zobaczyć tę świątynię na własne oczy powinieneś wybrać się do miasta Ayutthaya, znajdującego się około 80 km na północ od Bangkoku.

Wat Phra Si Sanphet

5. Świątynia Dwarkadhish.

Świątynia Dwarkadhish, nazywana również Jagat Mandir i okazjonalnie Dwarakadheesh, to hinduska świątynia poświęcona Krysznie, znajdująca się w mieście Dwarka w stanie Gudźarat (zachodnie Indie). Badania archeologiczne wskazują, że świątynia została założona około 2000-2200 lat temu i została powiększona około XV-XVI wieku. Iglica świątyni sięga wysokości 78,3 metra. Poniżej możecie zobaczyć jej zdjęcie.

Świątynia Dwarkadhish

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze