Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 niezwykłych rzeczy wysłanych w kosmos

Jak pamiętamy z lekcji historii pierwszym człowiekiem w kosmosie był 27-letni kosmonauta Jurij Gagarin, który 12 kwietnia 1961 r. dokonał jednej kompletnej orbity Ziemi. Jednak zanim w kosmos poleciał człowiek, wysyłano tam zwierzęta, w tym muszki owocowe, które 20 lutego 1947 roku stały się pierwszymi zwierzętami w kosmosie. Muszki zostały wyniesione na wysokość 109 km, a następnie bezpiecznie sprowadzone na Ziemię w pojemniku przytwierdzonym do spadochronu.

Wyniesienie ładunku w kosmos jest kosztowne i wymaga sporo wysiłku, jednak w XXI wieku granicy kosmosu możemy dosięgać nawet bezzałogowymi balonami. To sprawia, że w kosmos są wynoszone czasem bardzo dziwne rzeczy.

1. Gra Mass Effect 3.

W 2012 roku wydawca gry Mass Effect 3 zorganizował nietypową akcję promocyjną, polegającą na wysłaniu egzemplarzy gry ME3 w kosmos przy pomocy balonów meteorologicznych. Pierwsze egzemplarze gry startowały 23 lutego z San Francisco, a ostatnie 29 lutego 2012 z Berlina. Balony posiadały nadajniki GPS, dzięki czemu gracze mogli śledzić ich lot, a następnie zabrać dla siebie znalezione gry.

Gra Mass Effect 3 w kosmosie

2. Krzesło.

Akcję promocyjna prowadziła również firma Toshiba, która prowadziła promocję nowego telewizora z płaskim ekranem. Toshiba zapłaciła JP Aerospace za wyniesienie na granicę przestrzeni kosmicznej wygodnego krzesła. Przy pomocy balonu meteorologicznego krzesło udało się wynieść na wysokość około 30 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Ostatecznie krzesło roztrzaskało się o ziemię, a bezpiecznie sprowadzono kamerę.

Krzesło w kosmosie

3. Niesporczaki.

Niesporczaki to bardzo małe zwierzęta bezkręgowa, o rozmiarach 0,05-1,2 mm, nazywane czasem niewidocznymi niedźwiedziami. Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na niesprzyjające warunki. Przeprowadzono już wiele testów w trakcie których wynoszono niesporczaki w kosmos i wystawiano na promieniowanie kosmiczne. Wiele z nich przeżywało nawet 1000 razy większe promieniowanie niż inne zwierzęta i temperaturę bliską zera absolutnego −273,15 °C.

Niesporczaki w kosmosie

4. Broń na niedźwiedzie.

Kosmonauci zabierają z sobą różny sprzęt mający zapewnić przetrwanie – jedną z bardziej nietypowych była strzelba TP-82 będąca na wyposażeniu kapsuł Sojuz. Strzelba nie miała chronić przed zagrożeniami w kosmosie, ale przed niebezpieczeństwem już po wylądowaniu. Zdarzało się, że kosmonauci lądowali gdzieś w odludnym miejscu, gdzie mogły grasować niedźwiedzie, a w takiej sytuacji strzelba była bardzo przydatna.

Broń na niedźwiedzie w kosmosie

5. Prochy ludzi.

Jeden z najgłośniejszych kosmicznych pogrzebów odbył się w 2007 roku, kiedy to w kosmos wyniesiono prochy aktora Jamesa Doohana (znanego z serialu Star Trek), astronauty Gordona Coopera, oraz około 200 innych osób. Na pokładzie rakiety startującej z Nowego Meksyku była również płyta CD z kondolencjami i pozdrowieniami. Każda rodzina musiała zapłacić około 500 dolarów za kosmiczny pogrzeb.

Prochy ludzi w kosmosie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze