Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 mało znanych faktów dotyczących Napoleona

Napoleon Bonaparte (ur. 15 sierpnia 1769, zm. 5 maja 1821) jest powszechnie uważany za jednego z największych strategów i zdobywców w historii ludzkości. Z drugiej strony wielu ludzi widzi w nim tyrana i agresora.
Jaki był Napoleon Bonaparte? Co możemy o nim powiedzieć? Czy wiedziałeś, że bliscy Napoleona mówili do niego Nabulio?

Czy słyszałeś o tym, że fobią Napoleona był strach przed kotami? Dziś przygotowaliśmy kilka interesujących i mało znanych faktów dotyczących Napoleona Bonapartego. Pamiętaj, że w komentarzach pod wpisem możesz umieszczać inne ciekawostki, w których główna rolę gra ten francuski wojskowy.

1. Napoleon nie miał na imię Napoleon.

Zanim przejdziemy do pozostałych ciekawostek warto wspomnieć, że prawdziwe imię i nazwisko napoleona nieco różniło się od tego, pod którym znamy go obecnie. Napoleon urodził się na Korsyce dlatego jego imię i nazwisko brzmiało Napoleone di Buonaparte. Zmienił je na brzmiące francusko z myślą o karierze wojskowej.

Napoleon nie miał na imię Napoleon

2. Nie urodził się ze zmysłem taktycznym.

Niektórzy mówią, że Napoleon urodził się ze zmysłem taktycznym, jednak to oczywista bzdura. W wieku 9 lat rozpoczął naukę w szkole religijnej gdzie uczył się francuskiego. Następnie uczęszczał do kolegium wojskowego w Brienne, by ostatecznie ukończyć akademię wojskową w Paryżu.

Nie urodził się ze zmysłem taktycznym

3. Był bardzo młody, kiedy zyskał sławę.

Napoleon bardzo szybko robił karierę wojskową. Już w 1791, zanim ukończył 22 lata, został awansowany na porucznika. Dzięki kilku dobrym decyzjom taktycznym Napoleon już kilka lat później został mianowany dowódcą wojsk wewnętrznych i generałem dywizji.

Był bardzo młody, kiedy zyskał sławę

4. Napoleon nie był niski.

Jednym z bardzo popularnych mitów jest wiara w to, że Napoleon był niski. Tak naprawdę Napoleon mierzył od 168-170 centymetrów (według różnych źródeł) – więcej niż średni wzrost francuskiego mężczyzny w jego czasach. Podobno mit niskiego wzrostu Bonapartego jest dziełem brytyjskiej propagandy.

Napoleon nie był niski

5. Nikt nie jest pewien jak Napoleon zmarł.

Istnieją dwie prawdopodobne przyczyny śmierci Napoleona. Według jednej z teorii Napoleon został otruty arszenikiem, na co wskazywał wyjątkowo dobry stan zwłok i niejednoznaczne badania. Z drugiej strony kilku lekarzy potwierdziło śmierć z powodu raka żołądka, na którego chorowali również przodkowie Napoleona.

Nikt nie jest pewien jak Napoleon zmarł

6. Napoleon napisał romantyczną powieść.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że Napoleon Bonaparte jest autorem powieści romantycznej znanej pod nazwą " Clisson i Eugenia" (Clisson et Eugénie). W powieści Napoleona bohaterski lecz zmęczony wojną żołnierz zakochuje się w kobiecie którą poznaje w łaźni publicznej.

Napoleon napisał romantyczną powieść

7. Dzięki Napoleonowi odczytujemy egipskie hieroglify.

To właśnie wyprawa Napoleona do Egiptu doprowadziła do odkrycia słynnego Kamienia z Rosetty, dzięki któremu stało się możliwe odczytanie egipskich hieroglifów. Kamień pochodzący z roku 196 p.n.e. został zapisany w trzech wersjach i dwóch językach: egipskim i greckim.

Dzięki Napoleonowi odczytujemy egipskie hieroglify

8. Napoleon bał się kotów.

Ludzie nawet dziś cierpią na przeróżne dziwne fobie – Napoleon nie był wyjątkiem. Przekleństwem Napoleona była ailurofobia, polegająca na anormalnym i długotrwałym lęku przed kotami. Podobno na tę samą fobie cierpieli w przeszłości Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Czyngis Chan, Mussolini i Hitler.

Napoleon bał się kotów

9. Ulubionym daniem Napoleona był kurczak.

Napoleon nie był wielkim smakoszem a jednym z jego ulubionych dań był smażony kurczak, dziś znany jako kurczaka a la marengo. Został on zaserwowany napoleonowi po wygranej bitwie z Austriakami 14 czerwca 1800 roku. W skład tej potrawy wchodzi między innymi: kurczak, pomidory oraz pieczarki.

Ulubionym daniem Napoleona był kurczak

10. Napoleon spał 4 godziny dziennie.

Napoleon był pracoholikiem i spał około 4 godzin dziennie. Mówi się, że zazwyczaj kład się spać trochę po północy około 1:00 a nawet 2:00, zaś wstawał około 5:00 – 6:00. Dziś panuje przekonanie, że dorosły powinien spać około 6-8 godzin, chociaż trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny.

Napoleon spał 4 godziny dziennie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze