10 najlepszych gier wideo 2014 roku wg Metacritic

  • Drukuj

Rok 2014 powoli zbliża się ku końcowi. Można powiedzieć, że dla fanów gier wideo był to rok wyjątkowy, rok w którym wreszcie doczekaliśmy się kilku naprawdę dobrych gier wydanych na konsole najnowszej generacji PlayStation 4 oraz Xbox One. Oczywiście gier o imponującej grafice i grywalności nie zabrakło również na komputerach, które mogą się także pochwalić całkiem pokaźnym wachlarzem gier niezależnych.

Jeżeli podczas Świąt Bożego Narodzenia planujesz nadrobić zaległości w grach, poniżej mamy dla ciebie listę dziesięciu najlepiej ocenianych gier na opiniotwórczym portalu Metacritic. Znajdziesz tu zarówno gry na konsole, jak i na komputery.

1. The Last of Us Remastered (PlayStation 4) / Metascore: 95.
Gra „The Last of Us" przez wiele czasopism branżowych została uznana najlepszą gra 2013 roku. Nie więc dziwnego, że kiedy w tym roku pojawiła się wersja „Remastered" na konsolę PlayStation 4, również ona zebrała bardzo wysokie noty – aż 95 punktów na 100, co jest średnią oceną od 69 krytyków. Wersja na konsolę PS4 została przygotowana w rozdzielczości 1080p. Ulepszeniu uległy też modele postaci, cienie, oświetlenie i inne elementy.

2. Super Smash Bros. (Wii U) / Metascore: 92.
Super Smash Bros. to kolejna odsłona bijatyki w niezwykle cukierkowej oprawie, w której wcielamy się w postacie znane z innych gier Nintendo. Gra zadebiutowała stosunkowo niedawno, bowiem 21 listopada 2014, jednak już doczekała się 44 recenzji krytyków, którzy wystawili jej średnią notę 92/100. Również gracze oceniają tytuł bardzo wysoko. Średnia ocena od ponad 500 graczy wynosi 9/10. Poniżej znajdziesz zwiastun produkcji.

3. Shadowrun: Dragonfall - Directors Cut (PC) / Metascore: 92.
Shadowrun: Dragonfall – Director's Cut to samodzielne wydanie kampanii Dragonfall. Oznacza to, że do zagrania w Shadowrun: Dragonfall nie potrzebujesz podstawki. Dodatkowo wersja Directors Cut przynosi kilka poprawek zwiększających przyjemność z gry, w tym: wiele nowych treści i akcesoriów, 5 nowych misji, alternatywne zakończenia, nową muzykę, przeprojektowany interfejs, odnowiony system walki itd.

4. Dark Souls II (PC, PlayStation 3, Xbox 360) / Metascore: 91.
Dark Souls II na komputery i konsole może się pochwalić średnią oceną 91/100 pochodzącą od kilkudziesięciu krytyków. Jest to fabularna gra akcji (tak zwane action-RPG ) wyprodukowana przez studio From Software. Gra wyróżnia się rozbudowanym systemem walki, który jest niezwykle satysfakcjonujący i wciągający. Już zapowiedziano, że w 2015 roku pojawi się podrasowana wersja gry na konsole nowej generacji.

5. Rayman Legends (Xbox One, PlayStation 4) / Metascore: 91.
Światowa data premiery Rayman Legends miała miejsce 29 sierpnia 2013 roku, zaś 18 lutego 2014 odświeżona wersja gry zawitała na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Wersja na najnowsze konsole poprawiła doświadczenia graczy w kilku aspektach – przede wszystkim oferuje krótszy czas ładowania poziomów oraz lepsze tekstury. Jeżeli szukasz platformówki na konsole nowej generacji, to kup sobie Rayman Legends pod choinkę.

6. Bayonetta 2 (Wii U) / Metascore: 91.
Posiadacze konsol Xbox 360 oraz PlayStation 3 – na które wyszła pierwsza część gry Bayonetta – mają czego zazdrościć osobom grającym na Wii U. Druga odsłona serii Bayonetta pojawiła się wyłącznie na konsoli Nintendo i została bardzo ciepło przyjęta przez krytyków. Ocena 91/100 od 76 krytyków, oraz ocena 9,1/10 od 547 graczy mówią same za siebie. W tej części Bayonetta wyrusza na ratunek duszy swojej przyjaciółki.

7. Diablo III: Ultimate Evil Edition (PlayStation 4, Xbox One, X360 i PS3) / Metascore: 90.
Ultimate Evil Edition to wersja gry Diablo III zawierająca podstawową wersję oraz dodatek Reaper of Souls, wydana na konsole aktualnej i nowej generacji 19 sierpnia 2014 roku. Podobnie jak na komputerach gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Recenzenci wystawili jej średnią ocenę 91/100, zaś gracze ocenili tytuł na 8,1/10. Gra zapewnia nieograniczona ilość godzin czystej rozrywki w trybie solo i multiplayerze.

8. Metro 2033 Redux (PC, PS4, Xbox One) / Metascore: 90.
Metro 2033 Redux to ulepszona wersja wysoko cenionej gry Metro 2033 z 2010 roku. Tym razem autorzy postanowili wydać tytuł na konsolach nowej generacji, jednocześnie nie zapominając o osobach grających na komputerach. Tym razem otrzymaliśmy tytuł zbudowany w oparciu o najnowszą wersję silnika 4A Engine, dzięki czemu możemy się cieszy lepszym oświetleniem, dynamiczną pogodą i poprawioną grafiką.

9. Dragon Age: Inkwizycja (PS4, XOne, PS3, X360 i PC) / Metascore: 89.
Dragon Age: Inkwizycja to trzecia osłona niezwykle popularnej serii cRPG, po raz pierwszy przygotowywana również z myślą o konsolach najnowszej generacji. Tytuł jest najlepiej oceniany na konsoli PlayStation 4, gdzie 35 krytyków wystawiło jej średnią ocenę wynoszącą 89/100. Na komputerach gra radzi sobie trochę gorzej – tutaj ocena wynosi 87/100 od 29 krytyków. Oceny mogą jeszcze ulec nieznacznej zmianie, bowiem premiera gry miała miejsce w połowie listopada 2014.

10. Mario Kart 8 (Wii U) / Metascore: 88.
Trzeba przyznać, że konsola Wii U ma niezwykle mocną reprezentację w rankingu najlepszych gier 2014 roku. Najpierw Super Smash Bros. z miejsca drugiego, następnie Bayonetta 2 z miejsc szóstego, a teraz gra Mario Kart 8 kończąca toplistę Metacritic. Mario Kart 8 to kolejna odsłona zręcznościowych wyścigów od Nintendo, która tym razem po raz pierwszy zawitała na konsoli Wii U. Gra posiada średnią ocenę 88/100 pochodzącą od 82 krytyków.