Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najlepiej sprzedających się marek gier wideo

Tak jak każdy kierowca ma ulubioną markę samochodu, tak każdy gracz ma swoją ulubioną serię gier. Niektórzy gracze kupują każdą grę z serii Call of Duty, podczas gdy inni wolą gry z serii Battlefield. Jedni wciąż grają w Mario, podczas gdy drudzy wolą spędzać czas w uniwersum Mass Effect.

W świecie gier jest wiele serii, które wciąż przynoszą dochody swoim producentom – w rzeczywistości aż 29 marek gier wideo może się pochwalić sprzedażą sięgającą ponad 50 milionów egzemplarzy. Jeżeli zastanawiasz się które serie gier sprzedają się najlepiej – i czy jest wśród nich twoja ulubiona gra komputerowa lub konsolowa – zerknij do rozwinięcia rankingu.

1. Mario: 445,2 miliona egzemplarzy.
Mario po raz pojawił się w 1981 roku (w oryginalnym Donkey Kong), zanim wystąpił w Mario Bros. Dziś popularnego hydraulika znajdziemy w grach sportowych, wyścigach, zręcznościowych, RPG itd. Do najlepiej sprzedających się gier z Mario należą serie: Super Mario, Mario Kart, Mario Sports oraz Mario Party.

2. Pokémon: 260 milionów egzemplarzy.
Kolejną franczyzą o wysokiej sprzedaży są gry z serii Pokémon – wydawane na konsole firmy Nintendo (Game Boy, Game Boy Advance, Nintendo DS, Nintendo 3DS i inne). Już 21 listopada 2014 zostaną wydane najnowsze gry Pokémon Omega Ruby i Alpha Sapphire, będące remeke'ami gier Pokémon Ruby i Pokémon Sapphire.

3. Wii: 192,8 miliona egzemplarzy.
Wii to nie tylko konsola, to również seria kilkunastu gier wideo stworzonych na konsolę Nintendo Wii. Cechą wspólna tych gier jest ich prostota oraz wykorzystywanie funkcjonalności kontrolerów ruchu Wii Remote, Wii U GamePad, oraz Wii Balance Board. Grą, która zapoczątkowała tę serię była Wii Sports z 2006 roku.

4. Grand Theft Auto: 185 milionów egzemplarzy.
Grand Theft Auto jest grą akcji o otwartym świecie, stworzoną przez Davida Jonesa i opracowaną głównie przez szkockie studio Rockstar North. Jest to najbardziej udana marka gier wideo pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jedną z ostatnich gier z serii jest Grand Theft Auto V, które sprzedało się w liczbie 15 milionów sztuk w 24 godziny od premiery.

5. The Sims: 175 milionów egzemplarzy.
The Sims to seria gier strategicznych, należących do tak zwanych symulatorów życia. Seria została stworzona przez amerykańskiego projektanta gier Willa Wrighta, opublikowana przez Maxis i dystrybuowana przez Electronic Arts. Czwarta odsłona serii miała swoją premierę w Polsce 4 września 2014, dwa dni po światowej premierze.

6. Need for Speed: 150 milionów egzemplarzy.
Need for Speed to seria wyścigowych gier wideo publikowana przez Electronic Arts, w przeszłości tworzona przez wiele różnych firm, w tym EA Black Box i Criterion Games. Obecnie nad serią pracuje studio Ghost Games, zaś najnowszą odsłoną serii jest Need for Speed: Rivals wydane w listopadzie 2013 roku na komputery i konsole do gier.

7. Sonic the Hedgehog: 140 milionów egzemplarzy.
Sonic the Hedgehog to marka gier wideo należąca do firmy Sega, stworzona przez projektanta gier Yuji Naka i projektanta postaci Naoto Ohshima. W maju 2013 roku Sega ogłosiła partnerstwo z Nintendo, w ramach którego trzy kolejne tytuły z serii Sonic będą opracowane wyłącznie na Nintendo 3DS i Wii U.

8. Tetris: 140 milionów egzemplarzy.
Tetris to seria gier typu puzzle, zaprojektowana i stworzona przez rosyjskiego projektanta gier Aleksieja Pażytnowa. Gra wydawana na rozległym spektrum platform – od telefonów komórkowych, po konsole do gier. W wersji na konsolę Game Boy, Tetris sprzedał się w 35 milionach egzemplarzy. Gra posiada bardzo dużą ilość klonów.

9. Call of Duty: 120 milionów egzemplarzy.
Call of Duty to first-person shooter (gatunek potocznie nazywany strzelanką) wydawany przez studio Activision na komputery osobiste i konsole do gier. Premiera najnowszej gry z serii – Call of Duty: Advanced Warfare – miała miejsce 3 listopada 2014 roku. Wszystkie gry z serii sprzedały się w łącznej liczbie ponad 120 milionów egzemplarzy.

10. Final Fantasy: 110 milionów egzemplarzy.
Final Fantasy to seria gier RPG stworzona przez projektanta gier Hironobu Sakaguchi, będąca własnością i rozwijana przez studio Square Enix. Seria rozgałęzia się na takie gatunki jak: RPG akcji, taktyczne RPG, MMORPG, wyścigi, strzelanki a nawet gry taneczne. Ostatnią grą z serii jest Final Fantasy Agito wydana na platformy mobilne i PlayStation Vita.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane