Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 bardzo ciekawych starych gier wideo

To pewne, że wśród graczy są ludzie, którzy dobrze pamiętają czasy świetności Ponga – jednej z najstarszych gier przeznaczonych na automaty, wydanej w 1972 roku przez Atari. Są również tacy, którzy z nostalgią wracają do 1978 roku, kiedy to na automatach pojawiła się gra „Space Invaders", w której przy użyciu działka niszczyliśmy kolejne fale kosmitów.

W Polsce dużą grupę stanowią gracze dwudziesto- i trzydziestoparoletni, którzy bardzo miło wspominają lata 80. i 90. XX wieku, kiedy to ogromną popularnością cieszyła się gra Super Mario Bros. To właśnie tę grę i kilka innych tytułów znajdziecie w naszym dzisiejszym rankingu, który wielu z was zabierze do czasów beztroskiej młodości.

1. Super Mario Bros. (1985).
Super Mario Bros. to komputerowa gra platformowa wyprodukowana w 1985 roku przez Nintendo. W grze wcielamy się w postać hydraulika Mario, który wyruszą na poszukiwania księżniczki Toadstool porwanej przez złego Bowsera. Tytuł umożliwia grę dwuosobową, podczas której drugi gracz wciela się w postać Luigiego – brata bliźniaka Mario (nieco szczuplejszego, ubranego w zielono-niebieski uniform). Wielu z nas poznało tę grę dzięki konsoli Pegasus.

2. Mortal Kombat (1992).
Krótko po upadku komunizmu, na początku lat 90. XX wieku do Polski przyjechały pierwsze automaty do gry Mortal Kombat – gry, która dała początek popularnej serii bijatyk oraz kilku filmom kinowym. Gra wyróżniała się niezwykłym, jak na tamte czasy, systemem ciosów combo oraz tak zwanym Fatality – specjalnym ruchem kończącym rozgrywkę, używanym przez gracza pod koniec walki. Również Mortal Kombat doczekał się wydania na Pegasusie.

3. Frogger (1981).
Frogger to gra zręcznościowa na automaty, wprowadzona w 1981 roku. Gra została opracowana przez Konami, zaś jej dystrybucja na całym świecie zajęła się Sega / Gremlin. Celem gry jest takie pokierowanie żabami, by mogły bezpiecznie dojść do swoich domów. Aby to zrobić, każda żaba musi przejść przez drogę pełną ruchliwych samochodów i rzekę w której aż roi się od niebezpieczeństw. Gra jest nadal popularna a w jej klony zagramy na wielu stronach z grami online.

4. Sensible Soccer (1992).
Osoby od najmłodszych lat interesujące się piłką nożną i grami komputerowymi z pewnością pamiętają Sensible Soccer – grę komputerową będącą symulatorem rozgrywek piłki nożnej. Wszystkie mecze rozgrywały się na boisku widocznym z lotu ptaka, zaś skład zespołów można było edytować. Gra pojawiła się na takich platformach jak Amiga, DOS, Atari ST, SNES, Game Boy, Sega Mega Drive, Atari Jaguar, Sega Mega CD, Sega Game Gear itd.

5. Contra (1987).
Contra to jedna z najczęściej wspominanych gier przez pokolenie dwudziesto-i trzydziestoparolatków. Gra została wydana przez Konami w 1987 roku na automaty do gier, a następnie 9 lutego 1988 na konsolę Nintendo Entertainment System. Oczywiście większość z nas pamięta ją z konsoli Pegasus, która cieszyła się w Polsce popularnością w latach 90. XX wieku. W grze wcielaliśmy się w komandosa walczącego z terrorystami i kosmitami. Podczas gry towarzyszyć nam mógł drugi gracz.

Ankieta: Najlepsze stare gry wideo.

6. Donkey Kong (1981).
Donkey Kong to gra wideo wydana po raz pierwszy w 1981 roku, pierwotnie na automatach do gier, a w kolejnych latach na innych systemach do gier. Gracz wciela się tu w postać (później nazwaną Mario), której głównym zadaniem jest uratowanie ukochanej z rąk dużego goryla. Do kobiety można dotrzeć skacząc po platformach, jednak trzeba się przygotować na to, że goryl będzie się starał powstrzymać nas przed tym, zrzucając na bohatera beczki.

7. Pac-Man (1980).
Pac-Man to komputerowa gra zręcznościowa stworzona przez firmę Namco, wydana po raz pierwszy w 1980 roku, pierwotnie na automaty do gier. W kolejnych latach gra była konwertowana na inne platformy, w tym Atari 2600, Commodore 64, Intellivision, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy, PC i inne. Zadaniem gracza jest takie pokierowanie żółtą kulka przez labirynt, by ta zebrała po drodze wszystkie białe kulki. Obecnie w klony gry zagramy na wielu stronach internetowych.

8. Sonic the Hedgehog (1991).
Sonic the Hedgehog to gra wideo, w której gracz wcielał się w postać Sonica – bardzo szybkiego jeża, który wykorzystuje swoją prędkość i zwinność do pokonywania kolejnych plansz, aby dotrzeć do Dr. Robotnika i pokonać go, ratując zniewolone zwierzaki. Gra po raz pierwszy ukazała się na konsoli Sega Mega Drive w 1991 roku, by w kolejnych latach zagościć również na innych systemach. Aktualnie Sonic jest jedną z najbardziej lubianych postaci w historii gier wideo.

9. Tetris (1984).
Tetris to obecnie jedna z najbardziej znanych gier wideo – towarzyszyła nam przez całe dzieciństwo, okres dorastania a także w dorosłości. Gra została stworzona przez Aleksieja Pażytnowa i jego współpracowników. Pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim, by nieco później zyskać popularność również za granicą. Tetris doczekał się bardzo wielu klonów, dostępnych również na telefonach komórkowych.

10. Street Fighter II (1991).
Jeżeli w młodości grałeś na automatach w bijatyki, to istnieją bardzo duże szanse na to, że spędziłeś sporo czasu przy grze Street Fighter II. To właśnie dzięki niezwykłemu sukcesowi tej gry, rok później ukazał się na automatach pierwszy Mortal Kombat. Gra oferuje osiem grywalnych postaci, z których każda ma własną historię i zestaw unikalnych ataków. Gra były również dystrybuowana na ROM'ach, kartridżach, kasetach kompaktowych i dyskietkach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane