Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najdroższych gier wideo, jakie kiedykolwiek wyprodukowano

Popularyzacja gier komputerowych i platform do grania miała miejsce stosunkowo niedawno, w latach 70. i 80. XX wieku. Wtedy to sukces gry Pong walnie przyczynił się do wydawania kolejnych gier zręcznościowych przeznaczonych na automaty: Tank, Shark Jaws, Gun Fight, Breakout, Space Invaders, Galaxian, Pac-Man, Mario Bros i wiele innych.

Chociaż były to gry przełomowe, to ich produkcja nie kosztowała wiele. Koszty produkcji dzisiejszych gier mogą zawstydzić wszystkie wyżej wymienione tytuły. Dzisiaj na produkcje najdroższych gier wydaje się dziesiątki a nawet setki milionów dolarów. Poniżej znajdziecie ranking najdroższych gier, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, co pozwoli wam przekonać się o prawdziwości poprzedniego zdania.

1. Destiny (2014): 500 milionów dolarów.
Chociaż gra Destiny nie miała jeszcze swojej premiery – ta została zaplanowana na 9 września 2014 roku – to już teraz warto ją umieścić w zestawieniu najdroższych gier wideo w historii. Koszt wyprodukowania tej gry zdradziła sam Bobby Kotick (CEO Activision) który poinformował media, że koszt gry ma wynosić aż 500 mln dolarów! Niemal dwukrotnie więcej nie drugiej najdroższej gry w naszym zestawieniu. Jeżeli rzeczywiście tak jest Activision musi być bardzo pewne sukcesu swojej nowej gry, która pojawi się na PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 i Xbox One.

2. Grand Theft Auto V (2013): 265 milionów dolarów.
Nie ulega wątpliwości, że Rockstar ma talent do tworzenia niezwykle drogich i zapierających dech w piersiach gier. Chociaż Grand Theft Auto V jest najdroższą grą Rockstar, to nie jest ona jedyną reprezentantką tego studia w dzisiejszym rankingu – o czym przekonacie się przy kolejnych pozycjach na liście. Koszt produkcji i reklamy Grand Theft Auto V zamknął się w kwocie 265 milionów dolarów. Gra została wydana na takie platformy jak: PC, PS3, PS4, Xbox 360 oraz Xbox One.

3. Star Wars: The Old Republic (2011): 200 milionów dolarów.
Na miejscu trzecim rankingu najdroższych gier w historii znalazła się gra Star Wars: The Old Republic, która jest jednocześnie najdroższą grą MMORPG w historii gier wideo. Jest to gra osadzona w świecie Gwiezdnych wojen, której akcja dzieje się około 300 lat po wydarzeniach przedstawionych w grach z serii „Knights of the Old Republic". Pomimo, że producent nie podał dokładnych danych dotyczących kosztu produkcji tego tytułu, analitycy szacują, że BioWare wydało na grę 200 milionów dolarów.

4. Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009): 200 milionów dolarów.
Call of Duty: Modern Warfare 2 to gra wyprodukowana przez Infinity Ward i wydana przez Activision w 2009 roku na następujące platformy: PC, Xbox 360 i PS3. Sama produkcja gry kosztowała około 50 milionów dolarów, jednak kolejne 150 milionów dodały do rachunku reklamy. Gra uzyskała bardzo pozytywne opinie wśród recenzentów i graczy z całego świata uzyskując średnią ocen 94% według agregatora Metacritic. Chwalono głównie rozgrywkę wieloosobową i oprawę graficzną.

5. Final Fantasy VII (1997): 145 milionów dolarów.
Można powiedzieć, że „Final Fantasy VII" to gra która zapoczątkowała pomysł tworzenia wysokobudżetowych gier wideo, dorównującym wysokobudżetowym filmom. Za stworzenie i wydanie gry zabrało się studio Square, które musiało się liczyć z wydatkiem 45 milionów dolarów na samą produkcję oraz kolejnych 100 milionów dolarów na reklamę. Była to pierwsza gra z serii Final Fantasy na platformę PlayStation i pierwsza gra z tej serii, która wykorzystywała grafikę 3D.

6. Max Payne 3 (2012): 105 milionów dolarów.
Max Payne 3 to gra komputerowa z gatunku third-person shooter stworzona i wydana przez studio Rockstar Games w 2012 roku na następujące platformy: PC, Xbox 360, PS3 oraz OS X. Akcja gry została osadzona w São Paulo, a jej głównym bohaterem jest były policjant Max Payne, którego zadaniem jest ochrona bogatej brazylijskiej rodziny. Kiedy żona szefa głównego bohatera zostaje porwana, Max musi wyruszyć w pościg za gangiem porywaczy. Produkcja tej gry kosztowała 105 milionów dolarów.

7. Disney Infinity (2013): 100 milionów dolarów.
Disney Infinity to gra zręcznościowa na platformy PS3, Xbox 360, Wii U, 3DS oraz komputery osobiste. Za stworzenie gry odpowiada studio Avalanche Software, zaś za dystrybucję Disney Interactive Studios. Do zabawy niezbędna jest specjalna stacja dokująca Disney Infinity Base, na której umieszcza się zabawki przedstawiające bohaterów filmów Disneya. Także model biznesowy Disney Infinity opiera się na sprzedaży samej gry oraz figurek (obecnie koszt jednej figurki to około 50 złotych).

8. Grand Theft Auto IV (2008): 100 milionów dolarów.
Grand Theft Auto to niezwykle popularna marka, dlatego nie ma się co dziwić, że Rockstar wydaje ogromne pieniądze na produkcje kolejnych części GTA. Nie inaczej było w przypadku Grand Theft Auto IV – komputerowej gry akcji wyprodukowanej i wydanej przez Rockstar Games na takie platformy jak PS3, Xbox 360 oraz PC. Jako, że w grze można się natknąć na wulgarny język, narkotyki i przemoc, tako jest to tytuł wyłącznie dla graczy pełnoletnich.

9. Red Dead Redemption (2010): 100 milionów dolarów.
Red Dead Redemption to już czwarta gra studia Rockstar w zestawieniu najdroższych gier w historii – widać, że ten producent i wydawca ma ogromne doświadczenie w produkowaniu wysokobudżetowych gier na komputery i konsole. Red Dead Redemption jest grą akcji w realiach Dzikiego Zachodu wydaną wyłącznie na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. W grze wcielamy się w postać byłego rzezimieszka Johna Marstona, który zostaje uwikłany w skomplikowaną intrygę.

10. Tomb Raider (2013): 100 milionów dolarów.
Rok 2013 był bardzo dobry dla branży gier – to właśnie w tym roku swoją premierę miały trzy wysokobudżetowe tytuły, które po dzień dzisiejszy widnieją w rankingu najdroższych gier wideo, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jedną z tych gier był Tomb Raider studia Crystal Dynamics. W grze możemy podziwiać początki Lary Croft, młodej i ambitnej absolwentki archeologii, a obecnie rozbitka na japońskiej wyspie Yamatai.

Komentarze   

 
0 #2 Benio 2014-08-28 15:26
Pamiętam jak przy produkcji Star Wars: The Old Republic pisano, że to bedzie najdroższa gra w historii i nie trzeba było długa czekać a już mamy kolejnych rekordzistów.
Cytować
 
 
0 #1 Dean 2014-08-22 15:41
Ładną kasę wydali na Destiny. Jeżeli nie osiągną pożądanych zysków na konsolach, mam nadzieję, że przygotują wersję PC.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane