Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najlepiej sprzedających się gier cPRG w historii na PC

cRPG (ang. computer role-playing game) czyli tak zwana komputerowa gra fabularna, to gatunek gier komputerowych, w którym gracz kontroluje bohatera (lub drużynę) poruszającego się po fikcyjnym świecie. W tego typu grach bardzo często można określić cechy początkowe bohatera, które będą rozwijane wraz z postępem w grze.

cRPG dzieli się na kilka znaczących podgatunków, w tym na fabularne gry akcji, hack and slash, jRPG, MMORPG, MUD'y i wiele więcej. Jako, że tego typu gry pozwalają nam uciec od trosk szarego dnia, stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Oto 10 gier cRPG, które znalazły największą ilość nabywców wśród graczy komputerowych.

1. Diablo III: 17 milionów egzemplarzy.
Diablo III odniosło ogromny sukces. Mimo stosunkowo niedawnego debiutu na PC (15 maja 2012), gra zdążyła się sprzedać w około 17 milionach egzemplarzy – tak przynajmniej wynika z analiz ekspertów, opierających się na danych sprzedażowych przedstawionych na początku sierpnia 2014 przez Activision Blizzard. Gra zadebiutowała również na PlayStation 3 i Xbox 360, co miało miejsce 3 września 2013. Sprzedaży na konsolach (około 3 miliony kopii gry) nie wliczamy do wyniku.

2. World of Warcraft: 14 milionów egzemplarzy.
World of Warcraft to obecnie najpopularniejsza gra komputerowa z gatunku MMORPG. Według szacunków gra wyprodukowana przez amerykańską firmę Blizzard Entertainment sprzedała się w około 14 milionach egzemplarzy – nie wlicza się w to subskrybentów. Światowa data premiery WoW'a miała miejsce 23 listopada 2004, tak więc w tym roku będzie ona obchodzić 10 lat. Przez ten czas wydano wiele znaczących dodatków.

3. Guild Wars: 6,5 miliona egzemplarzy.
Guild Wars to gra komputerowa z gatunku MMORPG, która swoją premierę miała 28 kwietnia 2005, czyli kilka miesięcy po premierze WoW'a. Do dziś pozostaje największym konkurentem World of Warcraft w świecie gier MMORPG. W podstawowym pakiecie Guild Wars gracz ma do dyspozycji 6 profesji (Wojownik, Mnich, Elementalista, Nekromanta, Łowca i Mesmer). Koleje dwie profesje doszły w rozszerzeniu Factions i dodatku Nightfall.

4. Diablo II: 4 miliony egzemplarzy.
Diablo II to kontynuacja gry typu RPG-hack and slash Diablo. Gra została wyprodukowana przez Blizzard North i wydana przez Blizzard Entertainment 29 czerwca 2000 roku. Do dyspozycji gracza oddano 5 klas postaci (amazonka, paladyn, nekromanta, czarodziejka i barbarzyńca), każda o charakterystycznych umiejętnościach. Co ciekawe w 2012 roku magazyn TIME uznał ją jedną ze 100 najlepszych gier jakie kiedykolwiek stworzono.

5. EverQuest: 3,5 miliona egzemplarzy.
Nim do sprzedaży weszły gry World of Warcraft i Guild Wars, najlepiej sprzedającą się grą MMORPG był EverQuest - trójwymiarowa gra komputerowa z gatunku MMORPG, stworzona w 1999 roku przez 989 Studios należące do Sony. Mimo kilkunastu lat na karku, gra wciąż się rozwija. W październiku 2013 roku wydano do niej dwudzieste rozszerzenie nazwane Call of the Forsaken. W 1999 roku gra zdobyła prestiżowy tytuł „Game Of The Year".

6. Guild Wars 2: 3,5 miliona egzemplarzy.
Guild Wars 2 to gra MMORPG wyprodukowana przez studio ArenaNet i wydana przez NCsoft 28 sierpnia 2012 roku. W grze gracz ma do wyboru pięć różnych ras: Asura, Charr, Ludzie, Norn, Sylvari. Ponadto można wybrać 1 z 8 klas dla swojej postaci: Elementalista, Wojownik, Łowca, Nekromanta, Strażnik, Złodziej, Inżynier lub Mesmer. W grze można osiągnąć maksymalny 80 poziom postaci, a wbicie każdego poziomu trwa około 1,5 godziny.

7. Diablo: 2,5 miliona egzemplarzy.
Diablo to fabularna gra akcji (hack and slash), stworzona przez Blizzard North i wydana przez Blizzard Entertainment 31 grudnia 1996 roku. Gracze kontrolują bohatera, który mierzy się z demonami i innymi okropieństwami świata, by na koniec stanąć do ostatecznej walki z tytułowym Diablo. Rozgrywka toczy się w 16 głównych i kilku dodatkowych poziomach. Niepowtarzalności każdej rozgrywce dodają losowo generowane podziemia i skarby.

8. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów: 2,2 miliona egzemplarzy.
Wiedźmin 2: Zabójcy królów to komputerowa gra fabularna stworzona przez polskie studio CD Projekt RED. Aktualnie jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych gier komputerowych stworzonych przez Polaków. Gracze wcielają się w postać tytułowego Wiedźmina – Geralta z Rivii który po stłumieniu rebelii Zakonu Płonącej Róży oraz ocaleniu życia króla Foltesta, trafił w sam środek politycznej zawieruchy w królestwie Temerii.

9. Wiedźmin: 2,1 miliona egzemplarzy.
Kontynuacja Wiedźmina z pewnością nie odniosła by takiego sukcesu, gdyby nie świetnie zrobiona pierwsza część przygód Geralta z Rivii, która została wydana 26 października 2007. Gra zyskała bardzo wiele pozytywnych ocen od krytyków, którzy docenili fabułę, oprawę audiowizualną i system walki. Krytykowane były niektóre błędy, jednak większość z nich została poprawiona wraz z wydana rok później Edycją Rozszerzoną.

10. Baldur's Gate: 2 miliony egzemplarzy.
Baldur's Gate (pol. Wrota Baldura) to gra cRPG oparta na zasadach drugiej edycji gry Dungeons & Dragons i rozgrywająca się w świecie Zapomnianych Krain (ang. Forgotten Realms). Chociaż gracz wcielał się w rolę dziecka Bhaala (Pana Zniszczenia) to mógł kierować całą drużyna składającą się z maksymalnie sześciu postaci. W 2012 roku został wydany remake pierwszej części, nazwany „Baldur's Gate: Enhanced Edition", przystosowany do pracy w najnowszych systemach.

Komentarze   

 
0 #2 LosWamos 2015-04-13 01:06
Widać, że większość stanowią MMO. Poza tym miło, że widać tu rodzimego wiedźmina. Mam nadzieję, że Wiedźmin 3 pobije rekordy poprzedników.
Cytować
 
 
0 #1 Grazer 2014-08-16 19:06
Imponujący wynik Diablo III, ponad 20 milionów kopii na wszystkie platformy. Poza tym w sierpniu tego roku gra zadebiutuje na konsolach nowej generacji.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane