Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych firm na świecie wg zasobów majątkowych

Na jakie rzeczy zwracać uwagę kiedy sporządzamy ranking najbogatszych i największych firm świata? Czy ważna jest wartość sprzedaży, zysk netto, wartość rynkowa firmy a może posiadane aktywa? W dzisiejszym rankingu zwróciliśmy uwagę wyłącznie na aktywa – czyli zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, będące w posiadaniu wybranej firmy.

Na aktywa składają się między innymi majątek trwały i majątek obrotowy, czyli takie rzeczy jak nieruchomości, patenty i wynalazki, maszyny i urządzenia, środki transportu, grunty, towary, materiały, papiery wartościowe, środki pieniężne i wiele więcej. Poniżej znajdziesz firmy posiadające aktywa o największej wartości.

1. ICBC – majątek firmy: 3 124,9 miliardów dolarów.
ICBC, a właściwie Industrial and Commercial Bank of China, to firma założona w 1984 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca aktualnie największym bankiem na świecie pod względem posiadanych aktywów. Firma posiada 18 tysięcy placówek w samych Chinach oraz ponad 100 oddziałów zagranicznych. Posiada aktywa wynoszące w przybliżeniu 3 biliony 125 miliardów dolarów.

ICBC / Industrial and Commercial Bank of China

2. China Construction Bank – majątek firmy: 2 449,5 miliarda dolarów.
China Construction Bank to jeden z największych banków w Chinach i na całym świecie. Bank został założony 1 października 1954, a obecnie posiada aktywa wynoszące niemal 2,5 biliona dolarów. Obecnie ma około 13,6 tysiąca oddziałów krajowych oraz zatrudnia 329 tysięcy pracowników. Oferuje karty kredytowe, kredyty hipoteczne, bankowość inwestycyjną, bankowość korporacyjną, bankowość konsumencką, ubezpieczenia itd.

3. JP Morgan Chase – majątek firmy: 2 435,3 miliarda dolarów.
JP Morgan Chase to jeden z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi niemal 2,5 biliona dolarów. Firma miała swoje początki w 1799 roku, co czyni ją jedną z najstarszych instytucji finansowych obu Ameryk. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z minionego roku, firma posiadała około 255 tysięcy pracowników na całym świecie – większość z nich zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych.

4. Agricultural Bank of China – majątek firmy: 2 405,4 miliarda dolarów.
Agricultural Bank of China, znany również jako AgBank, został założony w 1951 roku i ma swoją siedzibę w dzielnicy Dongcheng w Pekinie. Posiada swoje oddziały w całych kontynentalnych Chinach, Hongkongu, Londynie, Tokio, Nowym Jorku, we Frankfurcie i innych dużych miastach. ABC posiada około 320 milionów klientów detalicznych i 2,7 miliona klientów korporacyjnych. Zatrudnia 444 tysiące pracowników.

5. Bank of China – majątek firmy: 2 291,8 miliarda dolarów.
Bank of China to bank należący do tak zwanej „Wielkiej Czwórki" chińskich banków. Został założony w 1912 roku, co czyni z niego najstarszy, nadal działający bank w Chinach. Jest to drugi co do wielkości pożyczkodawca w Chinach, oraz piąta największa firma świata pod względem posiadanych aktywów. Obecnie zatrudnia około 305 tysięcy pracowników. Poza Chinami prowadzi również działalność w 27 krajach, w tym w Niemczech.

6. Wells Fargo – majątek firmy: 1 543 miliarda dolarów.
Wells Fargo to amerykańska firma z branży finansów i bankowości, która została założona 18 marca 1852 w Nowym Jorku. Jedna z największych firm w USA pod względem aktywów i jeden z największych banków pod względem kapitalizacji rynkowej. Firma działa na terenie 35 krajów i posiada około 70 milionów klientów na całym świecie. W minionym roku firma posiadała około 264 tysiące pracowników.

7. General Electric – majątek firmy: 646,6 miliarda dolarów.
Daleko za wielką szóstką plasuje się General Electric, firma ze Stanów Zjednoczonych założona 11 stycznia 1892. Ten konglomerat działa w takich branżach jak energetyka, bankowość, technologia, oprogramowanie, przemysł i transport kolejowy. W laboratoriach GE powstały takie wynalazki jak lodówka, żarówka, prądnica prądu stałego i gramofon. Obecnie firma zatrudnia około 307 tysięcy pracowników.

8. Berkshire Hathaway – majątek firmy: 493,4 miliarda dolarów.
Berkshire Hathaway to amerykański konglomerat z siedzibą w Omaha, który nadzoruje i zarządza szeregiem spółek zależnych. Do Berkshire Hathaway należą między innymi takie firmy jak GEICO, BNSF, Lubrizol, oraz Fruit of the Loom. Ponadto firma posiada połowę Hainz'a oraz mniejszościowe udziały w Mars'ie, American Express oraz Coca-Coli. Firma zatrudnia 302 tysiące pracowników. Jej prezesem jest miliarder Warren Buffett.

9. PetroChina – majątek firmy: 386,9 miliarda dolarów.
PetroChina to największa chińska firma z branży petrochemicznej. Firma została założona jako spółka akcyjna z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 5 listopada 1999 roku, w ramach restrukturyzacji państwowego China National Petroleum Corporation. Jest producentem i sprzedawcą ropy oraz gazu ziemnego, smarów oraz produktów petrochemicznych. Zatrudnienie w PetroChina znalazło 552 tysiące pracowników.

10. Royal Dutch Shell – majątek firmy: 357,5 miliarda dolarów.
Royal Dutch Shell, powszechnie znane jako Shell, to brytyjsko-holenderskie przedsiębiorstwo z branży petrochemicznej, zajmujące się w głównej mierze wydobywaniem, przesyłem, przetwórstwem i sprzedażą ropy naftowej i gazu ziemnego. Jedna z najcenniejszych firm świata, z aktywami o łącznej wartości 357,5 miliarda dolarów. Początki firmy datuje się na rok 1890, a obecną liczbę pracowników na 92 tysiące.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze