Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych Niemców w 2014 roku

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wartość niemieckiej gospodarki w 2014 roku wyniesie około 3,875 biliona dolarów, co plasuje ją na czwartym miejscu na całym świecie – po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Niemcy, wraz z Francją i Wielką Brytanią, są uważane za siłę napędową gospodarki Unii Europejskiej oraz kluczowym partnerem biznesowym Polski.

Jako, że wypada dobrze znać swojego sąsiada, zwłaszcza sąsiada z którym robi się interesy, dziś chcielibyśmy przedstawić wam ranking najbogatszych Niemców w 2014 roku. Wielu z nich zawdzięcza swoje fortuny sprzedaży detalicznej, produkcji samochodów, nieruchomościom itd.

1. Theo Albrecht Jr: 17,3 miliarda dolarów.
Theo Albrecht Jr, syn niedawno zmarłego Theodor'a Paul'a Albrecht'a, swoją fortunę zawdzięcza ojcu, współzałożycielowi sieci marketów spożywczych, Aldi. Aktualnie majątek Theo i jego rodziny szacowany jest na około 17,3 miliarda dolarów. Do Theo należy również sieć sklepów Trader Joe's działająca w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie działa ponad 5300 sklepów pod marką Aldi oraz Trader Joe's.

2. Michael Otto: 16,9 miliarda dolarów.
Michael Otto to drugi najbogatszy Niemiec, który urodził się w 1943 roku w... Chełmnie (północna Polska). Michael jest właścicielem Otto Group, największej firmy wysyłkowej świata oraz drugiego co do wielkości firmy zajmującej się sprzedażą detaliczną w sieci (zaraz po Amazon.com). Otto i jego rodzina posiadają również 8300 mieszkań w Toronto, oraz 140 tysięcy metrów kwadratowych stref przemysłowych w mieście i jego okolicach.

3. Dieter Schwarz: 16,7 miliarda dolarów.
Dieter Schwarz to niemiecki przedsiębiorca i właściciel Schwarz-Gruppe. Jest on również prezesem i dyrektorem generalnym sieci supermarketów Lidl i hipermarketów Kaufland. Jeszcze w 2010 roku jego majątek wynosił około 10 miliardów dolarów, zaś aktualnie sięga około 16,7 miliarda. Schwarz jest znany z ochrony swojej prywatności. Aktualnie w sieci znajdziecie tylko kilka jego fotografii, w tym jedną czarno-białą.

4. Susanne Klatten: 16 miliardów dolarów.
Susanne Klatten to najbogatsza kobieta w Niemczech, do której należy między innymi 12,6% udziałów w niemieckim koncernie motoryzacyjnym BMW. Susanne inwestuje również pieniądze w takie branżę chemiczną, przemysł farmaceutyczny oraz branżę energii odnawialnej. Susanne prowadzi również takie firmy jak Nordex AG, Altana, Geohumus oraz SGL. Jej majątek wzrósł o około 3 miliardy dolarów w porównaniu do roku ubiegłego.

5. Stefan Quandt: 14,7 miliarda dolarów.
Stefan Quandt to niemiecki inżynier i przemysłowiec, którego majątek jest szacowany na około 14,7 miliarda dolarów. Po śmierci ojca w 1982 roku nabył 17,4% akcji BMW. Ponadto po ojcu odziedziczył również udziały w innych spółkach: 76,8% akcji CEAG (ładowarki do urządzeń mobilnych), 50,3% akcji Logwin AG (logistyka i spedycja), 100% akcji Heel GmbH, 100% akcji CeDo Household Products itd.

6. Georg Schaeffler: 13,8 miliarda dolarów.
Wraz z matką Marią-Elisabeth, Georg Schaeffler podjął szereg zręcznych ruchów, by znacznie zwiększyć swój majątek poprzez nabycie Continental AG w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku. Od tego czasu rynek samochodowy odbił się i ich inwestycja przyniosła im ogromne pieniądze – wystarczy wspomnieć, że od lutego 2009 roku do teraz cena akcji Continental wzrosła aż 14-krotnie.

7. Johanna Quandt: 12,7 miliarda dolarów.
Johanna Quandt (rocznik 1926) to wdowa po niemieckim przedsiębiorcy Herbercie Quandt, który uchronił firmę BMW od bankructwa. Johanna Quandt odziedziczyła po swoim mężu 16% udziałów w BMW, dzięki czemu dziś jest drugą najbogatszą Niemką. W 2010 roku została uhonorowana przez rząd za swoje wysiłki społeczne i kulturalne w rozwój dziennikarstwa i edukacji w Niemczech. Aktualnie jej majątek szacuje się na 12,7 miliarda dolarów.

8. Klaus-Michael Kühne: 10,3 miliarda dolarów.
Klaus-Michael Kühne (urodzony 2 czerwca 1937 w Hamburgu) to prezes i właściciel większościowy (53,3% akcji) międzynarodowej firmy transportowej Kühne + Nagel, którą założył jego dziadek. Ostatnio inwestował pieniądze w branżę hotelarską. Przemienił około 600-letni Castell Son Claret w luksusowy hotel, oraz zainwestował w hotel The Fontenay, budowany w miejsce uszkodzonego InterContinental w Hamburgu.

9. Reinhold Würth: 8,1 miliarda dolarów.
Reinhold Würth (urodzony 20 kwietnia 1935 w Öhringen) to niemiecki przedsiębiorca i mecenas sztuki, założyciel Würth-Gruppe – firmy specjalizującej się w produkcji narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych w montażu, zatrudniającej około 66 tysięcy pracowników. Jest właścicielem pięciu samolotów, małego lotniska i kolekcji sztuki liczącej około 16 tysięcy dzieł, w tym dzieła Edvarda Muncha, Pablo Picasso i Maxa Beckmanna.

10. Hasso Plattner: 7,9 miliarda dolarów.
Hasso Plattner (ur. 21 stycznia 1944 w Berlinie) to niemiecki przedsiębiorca i współzałożyciel międzynarodowego przedsiębiorstwa informatycznego SAP AG – dostawcy oprogramowania dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż i sektorów gospodarki. Swój sukces zawdzięcza edukacji na uniwersytecie w Karlsruhe, gdzie studiował telekomunikację. Niedawno przystąpił do inicjatywy Giving Pledge, deklarując oddanie połowy swojego majątku na cele charytatywne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane