Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych Chińczyków

W ciągu ostatniej dekady w Chinach zaszło wiele pozytywnych zmian. Kraj stał się domem do ponad 1 miliarda użytkowników telefonów komórkowych i ponad 600 milionów internautów. Widać duży postęp w rynku telekomunikacyjnym – do tego stopnia, że dzisiejsze Chiny są jednym z krajów posiadających największą wiedzę techniczną na świecie.

Wraz z rozwojem telekomunikacji oraz technologii nikogo nie powinno dziwić, że na liście najbogatszych Chińczyków znalazły się osoby działające w tych sektorach. Oto dziesięciu najbogatszych Chińczyków w 2014 roku, wraz z krótkim opisem i wartością ich majątku szacowanego przez Bloomberg i Forbes.

1. Jack Ma: 25,5 miliarda dolarów.
Jack Ma, znany również jako Ma Yun, to chiński przedsiębiorca i filantrop. Jest założycielem i dyrektorem Alibaba Group, rodziny bardzo udanych firm internetowych. Do tego przedsiębiorcy należą takie firmy i serwisy jak Alibaba.com, Taobao, Tmall.com, Alipay, eTao.com oraz coraz popularniejsza w naszym kraju strona zakupowa AliExpress.com.

Jack Ma Alibaba

2. Robin Li: 15,4 miliarda dolarów.
Robin Li to chiński przedsiębiorca działający w branży internetowej, współzałożyciel słynnej chińskiej wyszukiwarki Baidu – piątej najczęściej odwiedzanej strony świata, przyciągającej codziennie około 100 milionów internautów. Obecnie sprawuje funkcję prezes i dyrektora generalnego Baidu Inc. a także jest w radzie dyrektorów Education & Technology Group Inc.

Robin Li Baidu

3. Ma Huateng: 14,3 miliarda dolarów.
Ma Huateng, znany również jako Pony Ma, to chiński przedsiębiorca i założyciel Tencent Holdings Limited, przedsiębiorstwa działającego w branży mass mediów, rozrywki, Internetu i telefonów komórkowych, oraz reklamy online. Do grupy należy jeden z największych i najpopularniejszych portali w Chinach QQ.com i platformy WeChat.

Ma Huateng Tencent

4. Wang Jianlin: 14,1 miliarda dolarów.
Wang Jianlin to chiński miliarder oraz prezes Dalian Wanda Group, grupy która jest jednym z największych chińskich deweloperów. Grupa posiada również udziały hotelach, kinach, branży turystycznej i nieruchomościach komercyjnych. Co ciekawe Dalian Wanda Group jest również największym operatorem kin na świecie.

5. Li Hejun: 12,9 miliarda dolarów.
Li Hejun jest człowiekiem stojącym za sterami Hanergy Holding Group. Ta firma założona w 1994 roku działa w branży czystej energii, a w ciągu ostatnich lat stała się jednym z największych producentów cienkowarstwowych paneli słonecznych. Grupa jest również posiadaniu wielu elektrowni wodnych znajdujących się w zachodnich Chinach.

6. Zong Qinghou: 11,6 miliarda dolarów.
Zong Qinghou to chiński przedsiębiorca, założyciel i aktualny prezes Hangzhou Wahaha Group – wiodącego producenta napojów, wody i produktów mlecznych w Chinach. Do jego firmy należy około 150 spółek zależnych i 60 baz produkcyjnych rozsianych po całych Chinach. Grupa Wahaha zatrudnia około 60 tysięcy pracowników.

7. Wang Wenyin: 10,5 miliarda dolarów.
Wang Wenyin to chiński miliarder oraz prezes Amer International Group. Grupa dostarcza produkty kablowe i miedź, ponadto lokuje swoje pieniądze w przemyśle górniczym. Aktualnie Amer International Group ma sześć parków przemysłowych na całym świecie: cztery w Chinach, oraz po jednym w Singapurze oraz Genewie.

8. Lei Jun: 8,8 miliarda dolarów.
Lei Jun to chiński biznesmen, znany jako założyciel firmy Xiaomi Tech – jednej z największych firm technologicznych w Chinach. Jego firma projektuje, tworzy i sprzedaje smartfony, aplikacje mobilne oraz elektronikę użytkową. Od czasu wydania swojego pierwszego smartfona w sierpniu 2011 roku firma poszerza swoje wpływy na całym świecie.

9. Liu Qiangdong: 7,4 miliarda dolarów.
Liu Qiangdong , znany również jako Richard Liu, swój pierwszy biznes – restaurację z owocami morza – założył już w czasie studiów. Aktualnie jest prezesem firmy JD.com działającej w branży handlu elektronicznego. Jego firma jest jednym z największych sprzedawców online w Chinach. Warto wspomnieć, że jeszcze dwa lata temu JD.com było znane jako 360buy.com.

10. Liu YongHao: 7,1 miliarda dolarów.
Liu YongHao to jeden z trzech braci, którzy już w latach 80. XX wieku byli znani z dużych farm kurczaków. W latach 90. XX wieku bracia podzielili polubownie swoją firmę, zaś Liu YongHao stanął na czele New Hope Group, która dziś jest jedną z największych firm w branży agrobiznesu w Chinach. Aktualnie firmą zarządza jego córka.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane

Najlepsze czekolady

Natty.pl to największy katalog produktów na aliexpress po polsku. Zamawiaj bezpośrednio na naszej stronie, bezpiecznie, od sprawdzonych sprzedawców.