Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych firm świata pod względem wartości rynkowej

Niektórzy mogą twierdzić, że ocena wartości firmy w oparciu o łączne aktywa i przychody jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wskazanie firm o największej wartości rynkowej. Jednak zliczenie wszystkich aktywów i przychodów nie jest takie proste jak obliczenie łącznej wartości firmy w oparciu o kapitalizację giełdową.

Czym jest kapitalizacja giełdowa? Najprościej rzecz ujmując to wartość giełdowa spółki obliczana na podstawie aktualnego kursu akcji pomnożonego przez liczbę akcji będących w obrocie. Aktualnie łączna kapitalizacja 100 największych spółek świata wynosi ponad 15 bilionów dolarów. Tutaj znajdziecie 10 firm będących na czele rankingu najbardziej wartościowych.

1. Apple Inc. (USA): 603,3 miliarda dolarów.
Na miejscu pierwszym znalazło się Apple Inc. – firma ze Stanów Zjednoczonych zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych. Technologie i urządzenia tworzone przez Apple kochają i używają miliony osób z całego świata, więc nie ma się co dziwić, że spółka jest tyle warta. Apple posiada 425 sklepów na całym świecie oraz zatrudnia 98 tysięcy pracowników. W 2013 przychód firmy wyniósł 170 miliardów dolarów.

2. Exxon Mobil Corp. (USA): 407 miliardów dolarów.
Na drugim miejscu najbardziej wartościowych firm świata pod względem kapitalizacji giełdowej znalazła się firma Exxon Mobil Corp. ze Stanów Zjednoczonych. ExxonMobil to korporacja działająca na rynku ropy i gazu z siedziba w Dallas. W 2013 przychód tej firmy wyniósł niemal 421 miliardów dolarów, co dało jej czołowe miejsce na świecie wśród firm z największym przychodem. Szacuje się, że ExxonMobil zatrudnia około 75 tysięcy pracowników.

3. Google (USA): 390,3 miliarda dolarów.
Trzecie miejsca zajmuje Google – amerykańska korporacja specjalizująca się w dostarczaniu usług i produktów związanych z Internetem. Do ich najbardziej znanych produktów należą: wyszukiwarka Google, reklamy w wyszukiwarce AdWords, oraz system operacyjny Android. W 2013 firma miała przychód szacowany na około 60 miliardów dolarów, zaś w drugim kwartale 2014 roku zatrudniała około 52 tysiące pracowników. Warto wspomnieć, że własnością Google są również serwisy YouTube i Twitch.

4. Microsoft (USA): 382,4 miliarda dolarów.
Biorąc pod uwagę kapitalizację giełdową, amerykańska korporacja Microsoft jest warta ponad 382 miliardy dolarów. Firma zajmuje się opracowywaniem, licencjonowaniem, wydawanie, wspieraniem i sprzedażą oprogramowania, elektroniki użytkowej, komputerów osobistych i usług. W 2013 roku przychód Microsoftu wyniósł niemal 87 miliardów dolarów, zaś w czerwcu 2014 firma zatrudniała około 128 tysięcy pracowników. Najbardziej znana z systemu operacyjnego Windows.

5. Johnson & Johnson (USA): 302 miliardy dolarów.
Johnson & Johnson to amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny założony w 1886 roku. Do jednych z najbardziej znanych marek tej firmy należą produkty z linii: Johnson's baby, Neutrogena, Clean & Clear, Acuvue, Band-Aid, Nicorette, Nizoral itd. Łączny przychód firmy Johnson & Johnson w 2013 roku wyniósł 71,312 miliarda dolarów, zaś liczba pracowników pod koniec 2013 roku była szacowana na około 128 tysięcy. W licznych rankingach wskazywana jako jedna z najbardziej renomowanych firm świata.

6. Wells Fargo (USA): 261,2 miliarda dolarów.
Wells Fargo to amerykańska spółka działająca na rynku usług finansowych i bankowości – zaliczająca się do tak zwanej „wielkiej czwórki" banków Stanów Zjednoczonych. Wells Fargo prowadzi transakcje finansowe w 35 krajach świata. Z usług tego banku każdego roku korzysta około 10 tysięcy instytucji i 70 milionów klientów. W 2013 firma osiągnęła przychód wynoszący 83,78 miliarda dolarów oraz posiadała 265 tysięcy pracowników w kilkudziesięciu krajach.

7. Hoffmann-La Roche (Szwajcaria): 258,5 miliarda dolarów.
Hoffmann-La Roche to szwajcarski koncern medyczny działający w oparciu o dwa piony: leki oraz diagnostykę. Chociaż główna siedziba spółki mieści się w Bazylei, firma ma wiele zakładów farmaceutycznych i laboratoriów badawczych na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Chinach, Indiach itd. W 2013 roku firma uzyskała przychód rzędu 46,78 miliarda franków szwajcarskich oraz zatrudniała około 85 tysięcy pracowników.

8. General Electric (USA): 257,2 miliarda dolarów.
Na ósmym miejscu największych firm świata pod względem wartości rynkowej uplasowała się firma General Electric – amerykański konglomerat działający w kilkunastu branżach: energetyce, bankowości, przemyśle chemicznym, przemyśle AGD a nawet w branży filmowej (właściciel NBCUniversal). W 2013 roku przychód firmy wyniósł 146 miliardów dolarów, zaś liczba pracowników wynosiła 305 tysięcy. Ostatnio przedsiębiorstwo coraz więcej inwestuje w odnawialne źródła energii.

9. Walmart (USA): 246,8 miliarda dolarów.
Wal-Mart Stores, Inc. to amerykańska spółka działająca w branży sprzedaży detalicznej, posiadająca ogromny łańcuch dużych sklepów dyskontowych oraz hurtowni. Firma prowadzi swoje sklepy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Chinach a nawet w Wielkiej Brytanii. Sklepy Walmartu były wcześniej obecne w Niemczech, jednak firma wycofała się z tamtejszego rynku kilka lat temu. Walmart może się pochwalić przychodem szacowanym na 468 miliardów dolarów (2013).

10. Berkshire Hathaway Inc. (USA): 227 miliardów dolarów.
Dziesiąte miejsce wśród najbardziej wartościowych firm świata pod względem kapitalizacji giełdowej należy się Berkshire Hathaway Inc. – amerykańskiej spółce holdingowej z siedzibą w Omaha. Spółka jest właścicielem takich marek jak Geico, BNSF, Lubrizol, Dairy Queen, Fruit of the Loom, Diamonds Helzberg itd. Ponadto posiada połowę Hainz, oraz istotne udziały w American Express i Coca-Cola Company. Przychód spółki w 2013 wyniósł 182 miliardy dolarów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze