Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych fundacji charytatywnych świata

Tempo i kierunek działań w dzisiejszym świecie w przeważającej mierze dyktują decyzje i działania dużych organizacji. Na świecie działa mnóstwo korporacji i ogromnych firm, które mają wpływ na otaczającą rzeczywistość. W kontekście tego nie ma się co dziwić, że zasada „duży może więcej" przyjęła się również w przypadku fundacji charytatywnych.

Poniżej znajdziecie listę najbogatszych fundacji charytatywnych świata, wśród których możemy znaleźć fundacje non-profit, fundacje prywatne, organizacje charytatywne i wiele więcej. W najlepszej dziesiątce znalazło się aż pięć fundacji założonych w Stanach Zjednoczony i dwie fundacje z Wielkiej Brytanii.

1. Stichting INGKA Foundation: 36 miliardów dolarów.
Stichting INGKA Foundation to holenderska fundacja z siedzibą w Leiden, założona w 1982 roku przez Ingvara Kamprada – szwedzkiego miliardera, założyciela firmy IKEA. INGKA jest jedną z największych fundacji charytatywnych na świecie, a jej deklarowanym celem jest promowanie i wspieranie innowacji w dziedzinie architektury i wystroju wnętrz. Od niedawna organizacja wspiera również dzieci w krajach rozwijających się.

2. Bill & Melinda Gates Foundation: 34,6 miliarda dolarów.
Bill & Melinda Gates Foundation to aktualnie największa na świecie fundacja charytatywna, prowadzona przez Billa Gatesa, założyciela Microsoft i jego żonę Melindę Gates. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się fundacja, dlatego szacuje się, że jeszcze w tym roku może wskoczyć na pierwsze miejsce wśród najbogatszych fundacji charytatywnych świata. Fundacja przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat i inne cele.

3. Wellcome Trust: 28,3 miliarda dolarów.
Wellcome Trust została założona w 1936 roku jako niezależna fundacja charytatywna wspierająca badania na rzecz poprawy zdrowia ludzi i zwierząt. Sama organizacja przyznaje, ze jej celem jest „osiągniecie nadzwyczajnej poprawy zdrowia poprzez wspieranie najzdolniejszych umysłów", dlatego oprócz współfinansowania badań biomedycznych fundacja wspiera społeczne rozumienie nauki. Operacje Wellcome Trust są zarządzane z dwóch budynków na Euston Road w Londynie.

4. Howard Hughes Medical Institute: 16,1 miliarda dolarów.
Howard Hughes Medical Institute to amerykański naukowy instytut medyczny o charakterze non-profit, znajdujący się w Chevy Chase, Maryland. Założony w 1953 roku przez Howarda Hughesa. Jest to jedna z największych organizacji zajmujących się finansowaniem badań biologicznych i medycznych na świecie. Z fundacją związanych jest wielu laureatów nagrody Nobla, w tym Richard Axel – laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2004.

5. Ford Foundation: 11 miliardów dolarów.
Ford Foundation (Fundacja Forda) to prywatna fundacja amerykańska z siedzibą w Nowym Jorku, działająca dla promowania demokracji, zmniejszania biedy i tworzenia porozumienia światowego. O dotację w tej fundacji można się starać w jej siedzibie lub w jednym z dziesięciu międzynarodowych biur. Szacuje się, że Fundacja Forda przeznacza na dotacje około 400 milionów dolarów rocznie. Fundacja jest znana między innymi ze wspierania pokoju izraelsko-palestyńskiego.

6. J. Paul Getty Trust: 10,5 miliarda dolarów.
J. Paul Getty Trust to fundacja założona w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, która powinna być dobrze znana wszystkim ludziom, których interesuje stuka. Działalność fundacji poświęcona jest sztukom wizualnym, dlatego jej wsparcie widoczne jest między innymi w bibliotekach, muzeach, galeriach sztuki itd. Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu dostało z tej fundacji środki na przeprowadzenie prac badawczych przy kolekcji obrazów, podarowanych przez Karolinę Lanckorońską.

7. Mohammed bin Rashid Al Maktoum Foundation: 10 miliardów dolarów.
Mohammed bin Rashid Al Maktoum Foundation to najmłodsza fundacja w dzisiejszym rankingu, założona w 2007 roku przez Muhammad'a ibn Raszid Al Maktum'a – szejka, emira Dubaju, premiera i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Celem tej fundacji jest poprawa poziomu edukacji i badań w regionie państw arabskich, tworzenie nowych miejsc pracy i wypełnienie luki wiedzy pomiędzy krajami arabskimi a krajami rozwiniętymi.

8. Robert Wood Johnson Foundation: 9 miliardów dolarów.
Robert Wood Johnson Foundation (RWJF) to jedna z największych fundacji charytatywnych świata koncentrujących się wyłącznie na zdrowiu. Celem fundacji jest „poprawa zdrowia i opieki zdrowotnej wszystkich Amerykanów". Na ten cel fundacja przeznacza około 400 milionów dolarów rocznie. Fundacja dotuje między innymi szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, programy walczące z otyłością wśród dzieci itd.

9. Li Ka Shing Foundation: 8,3 miliarda dolarów.
Li Ka Shing Foundation to organizacja charytatywna założona w 1980 roku w Hongkongu przez przedsiębiorcę Li Ka-Shing'a. Fundacja wspiera projekty promujące postęp społeczny osiągany przez zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji, usług medycznych i badań naukowych. Li Ka-shing zobowiązał się do oddania 1/3 swojego majątku na fundację i wezwał innych przedsiębiorców by zrobili to samo. Do tej pory fundacja przeznaczyła na cele charytatywne około 2 miliardów dolarów.

10. Church Commissioners: 8,1 miliarda dolarów.
Church Commissioners (Kościół komisarzy) to organizacja założona w 1948 roku w Anglii, zarządzająca inwestycjami Kościoła Anglii – najstarszego i największego z Kościołów anglikańskich. Celem organizacji jest wpieranie pracy Kościoła Anglii w całym kraju, udzielanie pomocy finansowej w zakresie potrzeb i możliwości, konserwacja kościołów i cmentarzy. Fundacja finansuje również dużą część emerytur duchownych w Anglii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane