10 najbogatszych ludzi w poszczególnych krajach w 2014 roku

  • Drukuj

Wielu z nas na własnej skórze odczuło ogólnoświatowy kryzys gospodarczy rynków finansowych i bankowych, który rozpoczął się w 2007 roku. Chociaż świat powoli wychodzi z kryzysu, wydaje się, że najbogatszych niemal on nie dotknął.

W 2014 roku na całym świecie odnotowano 1645 miliarderów, w których rękach znajduje się około 6,4 biliona (6400 miliardów) dolarów. To znaczący wzrost w stosunku do roku ubiegłego, bowiem w 2013 w rękach miliarderów znajdowało się 5,4 biliona dolarów. Poniżej możecie zobaczyć 10 miliarderów z całego świata, między innymi z Chin, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

1. Stany Zjednoczone: Bill Gates (76 mld $).
Bill Gates, przedsiębiorca i współzałożyciel Microsoftu – jednej z największych na świecie firm z branży technologii informacyjnych – jest obecnie najbogatszym człowiekiem świata. Chociaż ze stanowiska prezesa Microsoftu ustąpił w styczniu 2000 roku, to wciąż jest jej największym akcjonariuszem (6,4% akcji). W 2000 roku założył Fundację Billa i Melindy Gatesów, która rozpoczęła działalność z wkładem 28 miliardów dolarów.

2. Meksyk: Carlos Slim Helu (72 mld $).
Najnowszym rankingu Forbes Carlos Slim Helú znalazł się na drugim miejscu najbogatszych ludzi świata, ustępując Gatesowi zaledwie czterema miliardami. Helú to meksykański przedsiębiorca, magnat telekomunikacyjny i właściciel Telmexu – meksykańskiej firmy telekomunikacyjnej posiadającej 90% linii stacjonarnych w Meksyku. Telmex swoje usługi świadczy w wielu krajach Ameryki Łacińskiej: Meksyku, Argentynie, Brazylii, Kolumbii i innych.

3. Hiszpania: Amancio Ortega (64 mld $).
Amancio Ortega Gaona (ur. 28 marca 1936) to współzałożyciel marki Zara, którego majątek jest wart około 64 miliardy dolarów (źródło: Forbes). Amancio jest najbogatszym Europejczykiem oraz trzecim najbogatszym człowiekiem świata. Chociaż zrezygnował z funkcji prezesa firmy Inditex Group, która jest najbardziej znana z marki Zara, to nadal jest właścicielem blisko 60% akcji. Ostatnio inwestuje w nieruchomości, jest właścicielem wieżowca Torre Picasso.

4. Francja: Liliane Bettencourt (34,5 mld $).
Liliane Henriette Charlotte Bettencourt to najbogatsza kobieta w Europie, oraz najbogatszy człowiek we Francji. Bettencourt jest francuską dziedziczką, ekonomistką, businesswoman i głównym udziałowcem koncernu L'Oréal – światowego koncernu kosmetycznego z siedzibą w Clichy we Francji. Obecnie jest wdową i mieszka w Paryżu. Z powodu zaburzeń psychicznych została ubezwłasnowolniona, a firmą zarządza 28-letni wnuk Jean-Victor Meyers.

5. Szwecja: Stefan Persson (34,4 mld $).
Stefan Persson to szwedzki biznesmen i syn Erlinga Perssona, założyciela firmy odzieżowej Hennes & Mauritz (H&M). Aktualnie jego majątek jest szacowany na 34,4 miliarda dolarów, co czyni go najbogatszym miliarderem w Szwecji i 12 najbogatszym człowiekiem świata. Obecnie jest on głównym udziałowcem H&M, zaś swoją firmę przejął od ojca w 1982 roku. Persson jest założycielem Fundacji Mentor, organizacji non-profit, która zwalcza uzależnienia wśród młodzieży.

6. Hongkong: Li Ka-shing (31 mld $).
Ka-shing Li, urodzony 29 lipca 1928 w Chaozhou w Chinach, to biznesmen, inwestor i filantrop z Hongkongu. Od tego roku jest on najbogatszym człowiekiem w Azji, z majątkiem szacowanym na 31 miliardów dolarów. Li Ka-shing jest prezesem Hutchison Whampoa Limited (jedna z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu) oraz Cheung Kong Holdings. Ta pierwsza to firma inwestycyjna, zaś druga jest jednym z największych deweloperów w Hongkongu.

7. Włochy: Michele Ferrero (26,5 mld $).
Michele Ferrero zajmuje pierwsze miejsce wśród najbogatszych Włochów oraz 22 miejsce wśród najbogatszych ludzi świata. Michele jest właścicielem firmy Ferrero SpA – włoskiego producenta czekolady i innych wyrobów cukierniczych. Należą do niego tak znane marki jak Nutella, Mon Cheri, Kinder Chocolate, Ferrero Rocher , Tic Tac, Kinder jajka i wiele innych produktów marki Kinder. Michele Ferrero aktualnie mieszka w słonecznym Monte Carlo.

8. Nigeria: Aliko Dangote (25 mld $).
Aliko Dangote to nigeryjski biznesmen, założyciel i właściciel konglemeratu Dangote Group – jednego z największych zachodnioafrykańskich koncernów, działającego w Nigerii i kilku innych państwach w Afryce. Z majątkiem szacowanym na 25 miliardów dolarów Dangote jest najbogatszym Nigeryjczykiem i Afrykaninem. Jego firmy zajmują się produkcją cukru, rozbudową sieci telekomunikacyjnej, transportem, przemysłem chemicznym, handlem i nieruchomościami.

9. Kanada: David Thomson (22,6 mld $).
David Kenneth Roy Thomson to kanadyjski magnat mediowy, inwestor, szef imperium informacyjnego Thomson Reuters (dawniej The Thomson Corporation) i najbogatszy Kanadyjczyk. Aktualnie jego fortuna wynosi 22,6 miliarda dolarów, o 20% więcej niż rok wcześniej. Thomson stara się oddzielać życie prywatne od zawodowego, dlatego jest osobą mało-medialną. Podobno posiada największą na świecie kolekcję obrazów Johna Constablea.

10. Niemcy: Dieter Schwarz (21,1 mld $).
Dieter Schwarz to obecnie najbogatszy Niemiec i jeden z najbogatszych Europejczyków. Tytuł najbogatszego Niemca przejął po zmarłym 16 lipca 2014 roku Karlu Albrechtcie, którego majątek był wyceniany na 25 miliardów dolarów. Dieter Schwarz jest prezesem i dyrektorem generalnym sieci supermarketów Lidl i hipermarketów sieci Kaufland. Pomyśleć, że jeszcze w 2009 roku jego majątek był szacowany na 10 miliardów dolarów.