10 najlepszych krajów do prowadzenia biznesu

  • Drukuj

Lokalizacja jest kluczowym czynnikiem, kiedy w grę wchodzi odniesienie sukcesu w biznesie – zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej. Aby dać sobie najlepszą szansę na odniesienie sukcesu nasza firma powinna zostać otworzona w kraju o dobrej infrastrukturze, niskich podatkach, dobrej polityce gospodarczej itd.

Dziś chcielibyśmy wam pokazać 10 najlepszych krajów do prowadzenia firmy. Lista opiera się na rankingu Forbes w którym brano pod uwagę 11 czynników: prawo własności, innowacja, ochrona inwestorów, wolność osobista, wolność monetarna i handlowa, biurokracja, podatki, technologia, korupcja i wyniki na giełdzie. Polska zajęła w rankingu 39 miejsce: przed Katarem, za Koreą Południową.

1. Irlandia.
Jeszcze kilka lat temu Irlandia została dotknięta poważnym kryzysem gospodarczym, przez co kraj stał na granicy bankructwa. Chociaż pamięć o kryzysie nie umarła, to gospodarka na pewno się odradza. Dziś kraj jest uznawany za najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu, a to wszystko dzięki niskim obciążeniom podatkowym, ochronie inwestorów i dużej wolności gospodarczej. Na dodatek nie brakuje tu wykształconych pracowników, dlatego Google, Facebook, Twitter i LinkedIn wybrały Dublin na swoją europejską centralę.

2. Nowa Zelandia.
W poprzednim zestawieniu to właśnie Nowa Zelandia zajmowała pierwsze miejsce na liście najlepszych krajów do prowadzenia biznesu, jednak w tym roku została przegoniona przez Irlandię, która skoczyła z miejsca szóstego na pierwsze. Nowa Zelandia została najwyżej oceniona w takich kategoriach jak: wolność osobista i ochrona inwestorów. Poza tym kraj może się pochwalić bardzo małą biurokracją i korupcją. Dzięki temu już w zeszłym roku gospodarka kraju rozwijała się w tempie 2,5% rocznie.

3. Hongkong.
Hongkong po raz kolejny zajmuje trzecie miejsce na liście najlepszych miejsc do prowadzenia firmy. Chociaż w ostatnim czasie wzrost gospodarczy Hongkongu zwolnił, to gospodarka nadal rosła w tempie około 1,4% rocznie. Według Forbes Hongkong ma wiele do powiedzenia jeżeli w grę wchodzi ochrona inwestorów, wolność handlu, niskie obciążenia podatkowe i niewielka biurokracja. Poza tym stawka celna w Hongkongu wynosi 0% i jest bardzo mało barier dla inwestycji zagranicznych.

4. Dania.
Dania zawdzięcza wysokie miejsce na tej liście przede wszystkim niskim obciążeniom podatkowym i znikomej korupcji. Poza tym Dania ma bardzo dobrze wykształconych pracowników, a kraj może się pochwalić jednym z najwyższych na świecie PKB na mieszkańca. Dania jest bardzo otwarta na globalny handel i międzynarodowe inwestycje. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga tylko czterech kroków oraz minimalnego nakładu finansowego.

5. Szwecja.
Chociaż wymagania licencyjne mogą być kosztowne i czasochłonne, to założenie firmy w Szwecji jest stosunkowo proste. Szwecja jest jednym z najprzyjaźniejszych państw kiedy w grę wchodzi prowadzenie biznesu. Kraj jest wysoko oceniany w takich kategoriach jak technologia i innowacja. Poza tym Szwecja niedawno osiągnęła najlepszy wynik w historii w wolności gospodarczej, wg Indeksu Wolności Gospodarczej 2014. Na koniec warto dodać, że Szwecja jest ceniona za wykształconych pracowników.

6. Finlandia.
Finlandia zajmuje wysokie szóste miejsce w rankingu najlepszych krajów do prowadzenie biznesu. Zawdzięcza to przede wszystkim dużej wolności gospodarczej, bardzo niskiej korupcji, silnemu wspieraniu inwestycji i przedsiębiorczości. Operacje handlowe przebiegają szybko i sprawnie, zaś korupcja jest uważana niemal za niewystępującą. To czyni kraj idealnym miejscem do prowadzenia biznesu. Firmy które zarabiają mniej jak 11 700 Euro rocznie są zwolnione z podatku.

7. Singapur.
W Singapurze rozpoczęcie działalności gospodarczej jest stosunkowo proste. Musisz przejść przez trzy procedury, zaś samo założenie firmy trwa około trzech dni. Poza tym nie musisz wnosić żadnych opłat związanych z rejestracją firmy. Singapur jest wysoko oceniany za brak tolerancji wobec korupcji. To jeden z tych krajów w których skorumpowani urzędnicy skazywani są na karę śmierci. Singapur jest bardzo otwarty na zagraniczne inwestycje, dlatego ten niewielki kraj bardzo szybko się rozwija.

8. Norwegia.
Norwegia plasuje się na tym samym miejscu co przed rokiem. Pozycja kraju jest bardzo stabilna, a to dzięki bardzo przyjaznemu podejściu wobec osób chcących prowadzić działalność gospodarczą. Norwegia jest światowym liderem jeżeli w grę wchodzi wolność gospodarcza, wolność handlu, prawo własności i niska korupcja. Polacy bardzo chętnie zakładają w Norwegii firmy budowlane. Statystyki pokazują, że ta kategorii stanowi około 90% wszystkich firm zakładanych w Norwegii przez Polaków.

9. Kanada.
Przejrzysty i stabilny klimat do prowadzenia biznesu, czyni z Kanady jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów świata kiedy chodzi o inwestycje. Według Banku Światowego Kanada zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem łatwości rozpoczęcia własnego biznesu. Między innymi dzięki temu tutejsza gospodarka bardzo szybko podniosła się po globalnym kryzysie gospodarczym. Działalność możesz zarejestrować przez Internet, wnosząc opłatę w wysokości 20 dolarów.

10. Holandia.
Holandia wyróżnia się dużą stabilnością monetarną i rynkiem otwartym na zagraniczne inwestycje, co czyni ją idealnym miejscem do prowadzenia firmy. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia działalności gospodarczej jest odwiedzenie holenderskiej izby handlowej i wypełnienie wniosku. Twoja firma zostanie wpisana do rejestru handlowego, za co zapłacisz 50 euro. W Holandii nie ma obowiązku odprowadzania składek emerytalnych, dlatego będziesz musiał o to zadbać we własnym zakresie.