Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych firm naftowych na świecie

Przemysł naftowy może być brudny i niebezpieczny dla środowiska. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to branża, która przynosi ogromne zyski. Od początku XX wieku zapotrzebowanie na ropę naftową na świecie stale rośnie, analogicznie do rozwoju poszczególnych państw i tego jak często konsumenci korzystają z produktów naftowych każdego dnia.

Przez ten cały czas firmy naftowe pojawiały się i znikały. Wiele z nich zostało wykupionych przez większe przedsiębiorstwa lub była zmuszona do rozbicia na mniejsze firmy z powodu przepisów antymonopolowych. Poniższa lista zawiera dziesięć największych firm naftowych pod względem dziennej produkcji BOE (baryłka ekwiwalentu ropy naftowej) w 2013 roku.

1. Saudi Aramco: 12,7 mln BOE dziennie.
Saudi Aramco zasłużyło na pierwsze miejsce na tej liście. Ten arabski koncern prowadzący poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej zaspokaja aż 10% zapotrzebowania na ten surowiec i generuje dzienny przychód wynoszący ponad 1 miliard dolarów. Koncern powstał w 1933, gdy Arabia Saudyjska zezwoliła na poszukiwanie i eksploatację jej zasobów amerykańskiej firmie Standard Oil of California i obecnie stanowi własność Arabii Saudyjskiej. Jest tak dużą, że posiada własną flotę samolotów i helikopterów oraz prywatne lotniska.

2. Gazprom: 8,1 mln BOE dziennie.
Oficjalnie znany jako Open Joint Stock Company Gazpromu, Gazprom jest największym na świecie dostawcą gazu ziemnego. Firma powstała w 1989 roku. Obecnie większość spółki znajduje się w posiadaniu państwa rosyjskiego, podczas gdy niewielka część jest własnością prywatną. Firma może się pochwalić rocznym przychodem wynoszącym 150 miliardów dolarów i czystym zyskiem wynoszącym około 40 miliardów. Jako główny dostawca gazu do Europy, Gazprom jest wykorzystywany jako element nacisku politycznego.

3. National Iranian Oil Company: 6,1 mln BOE dziennie.
National Iranian Oil Company zajmuje trzecią pozycję wśród największych firm naftowych świata. Firma ma swoje korzenie na początku XX wieku, kiedy to Brytyjczycy odkryli i z powodzeniem rozpoczęli wydobycie ropy naftowej w Iranie. Wzrost nastrojów nacjonalistycznych doprowadziło do tego, że w 1951 roku powstała firma National Iranian Oil Company (NIOC), która istnieje do dnia dzisiejszego. Mimo zachodnich sankcji NIOC zwiększyło wydobycie ropy od 2003 do 2013 roku o ponad 20%.

4. ExxonMobil: 5,3 mln BOE dziennie.
ExxonMobil Corporation to spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch firm Exxon i Mobil. Przedsiębiorstwo ma swoje korzenie w „Standard Oil" – firmie założonej przez John D. Rockefeller, najbogatszego człowieka w historii ludzkości. Standard Oil Company została rozwiązana w 1911 roku, w wyniku podziału na mniejsze przedsiębiorstwa. W 2013 roku przychody firmy wyniosły 430 miliardów dolarów. ExxonMobil zarabia na ropie naftowej i gazie ziemnym.

5. Rosnieft: 4,6 mln BOE dziennie.
Rosnieft to rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej, którego głównym akcjonariuszem jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16 % akcji. Firma "Rosnieft" powstała w 1993 roku. Jeszcze w 2000 roku firma wydobywała dziennie 270 tysięcy baryłek ropy naftowej. Od tego czasu firma znacznie się rozwinęła, głównie za sprawą dwóch decyzji: przejęcie koncernu Jukos kierowanego przez Michaiła Chodorkowskiego oraz przejęcia TNK-BP.

6. Royal Dutch Shell: 4 mln BOE dziennie.
Royal Dutch Shell to brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą. Firma jest bardzo znana dzięki własnej sieci stacji paliw, olejom samochodowym i współpracy z serią wyścigów Formuła 1. W ostatnich latach Shell rozpoczął dywersyfikację źródeł dochodów inwestując w odnawialne źródła energii, w szczególności w energię wiatrową i słoneczną.

7. PetroChina: 3,9 mln BOE dziennie.
PetroChina Company Limited to największe chińskie przedsiębiorstwo z branży petrochemicznej. Według danych z 2008 roku firma zatrudniała około 539 tysięcy pracowników. Eksperci szacują, że w nadchodzących latach firma będzie dalej zwiększać wydobycie, dzięki czemu awansuje w rankingu największych firm naftowych świata. Niedawno PetroChina podpisało wart 50 miliardów dolarów kontrakt na wydobycie gazu ziemnego w Australii, oraz wart 5 miliardów dolarów kontrakt na wydobycie gazu łupkowego w Kanadzie.

Zobacz: 10 krajów świata o największym zużyciu ropy naftowej.

8. Pemex: 3,6 mln BOE dziennie.
Na początku XX wikeu amerykańskie i brytyjskie koncerny naftowe zaangażowały się w wydobycie i rafinację ropy naftowej w Meksyku. Meksykański rząd szybko dostrzegł potencjał tej branży i w 1938 roku wsparł strajkujących pracowników. Powołując się na konstytucję przejęto wszystkie obiekty naftowe i znacjonalizowano przemysł naftowy. Tak powstała firma Petroleos Mexicanos, znana szerzej jako Pemex. W 2012 roku Pemex osiągnął przychód wynoszący 129 miliardów dolarów.

9. Chevron: 3,5 mln BOE dziennie.
Chevron Corporation to amerykańska, międzynarodowa korporacja branży energetycznej, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Firma zajmuje się wydobyciem oraz produkcją takich produktów jak oleje mineralne, gaz ziemny, produkty petrochemiczne, paliwa i smary. Chevron działa w ponad 180 krajach i zatrudnia około 62 tysiące pracowników. W 2013 roku firma uzyskała przychód wynoszący 220 miliardów dolarów, to o 15 miliardów więcej jak w 2010.

10. Kuwait Petroleum Company: 3,4 mln BOE dziennie.
W 1934 firma Kuwejt Oil Company została powołana do życia przez firmy, które dziś znamy jako BP i Chevron. W ciągu kolejnych 40 lat znacznie rozszerzono potencjał produkcyjny Kuwejtu, dlatego w 1980 roku rząd Kuwejtu znacjonalizował przemysł naftowy w ramach nowego przedsiębiorstwa – Kuwait Petroleum Corporation (KPC), w skład którego weszły inne firmy naftowe: KOC, KNPC, KOTC oraz PIC.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane