10 skarbów, które nadal nie zostały odnalezione

  • Drukuj

Każdy z nas słyszał o skarbach, które czekają na odkrywców. Już od dziecka fascynowały nas skarby piratów, zaginione kosztowności dawnych króli czy legendarne El Dorado. Oczywiście do najbardziej znanych zaginionych skarbów należą te zrabowane przez piratów, jednak nie należy zapominać o kosztownościach, które pierwsi kolonizatorzy wywozili z ich ojczystych ziem do Europy na pokładach statków.

Wiele z tych okrętów nie dotarło do macierzystych portów, a hobbyści szacują, że wartość wszystkich zaginionych skarbów liczona jest w miliardach dolarów. Dziś chcielibyśmy wam pokazać 10 legendarnych skarbów, które wciąż czekają na znalazcę. Wartość większości z nich jest ciężka do oszacowania.

1. Złote skarby z Flor de la Mar.

Flor de la Mar (Kwiat Morza) to portugalski 400-tonowy statek zbudowany w 1502 roku w Lizbonie. Jego kapitanem był Alfonso de Albuquerque, który w 1511 roku załadował statek zrabowanym złotem i kosztownościami pochodzącymi od króla Syjamu. Kapitan miał zamiar dostarczyć skarby portugalskiemu królowi, tym samym przechodząc do historii. Niestety do historii przeszło zupełnie coś innego. Statek został zaskoczony przez gwałtowną burzę i rozbił się na rafach Sumatry. Wszystkie skarby na zawsze zaginęły w morzu. Podania mówią, że na pokładzie statku znajdowało się ponad 60 ton złota o wartości ponad 2,5 miliarda dolarów. Po kilkuset latach całe to złoto spoczywa pod grubą warstwa piasku, co znacznie utrudnia odnalezienie skarbu.

2. Złota flotylla.

Około 1715 roku Hiszpanie przygotowali flotyllę statków, które miały przywieźć do Europy złoto zrabowane z „Nowego Świata". W skład flotylli wchodziło 11 statków, każdy z nich wypełniony klejnotami, srebrem, złotem i innymi kosztownościami, których wartość szacuje się na około 2 miliardy dolarów. Przez pewien czas statki cumowały w Hawanie, z której miały wyruszyć do Hiszpanii tuż przed rozpoczęciem pory huraganów. Zabieg ten miał uchronić flotę przed atakiem piratów. Niestety sztorm zatopił wszystkie statki zaledwie 7 dni po opuszczeniu portu. Do dnia dzisiejszego odnaleziono 7 statków i część kosztowności. Cztery statki i większość skarbu nadal pozostaje zaginiona.

3. Legenda Złotego Człowieka: El Dorado.

Istnieje wiele legend otaczających Jezioro Guatavita w Kolumbijskich Andach. Większość z nich dotyczy złota Inków ukrytego na dnie zbiornika. Jedna z popularniejszych legend mówi o tym, że Złoty Człowiek, znany jako „El Dorado" wskoczył do świętego jeziora, a jego zwolennicy zaczęli wrzucać do jeziora ofiary w formie klejnotów, złota i innych kosztowności. Legendy te fascynowały również Hiszpanów, którzy już kilkaset lat temu podejmowali pierwsze próby osuszenia jeziora. Co ciekawe, próby te kończyły się nawet drobnymi sukcesami. Znaleziono szmaragd wielkości kurzego jaja, złote berło, napierśnik i inne. Od 1965 roku jezioro jest pomnikiem narodowym, dlatego wszelka eksploracja została zakazana. Szacuje się, że skarby ukryte w tym zbiorniku mogą być warte kilkaset milionów dolarów.

4. Skarb Nuestra Senora de Atocha.

Nuestra Señora de Atocha był hiszpańskim XVII-wieczny galeonem należącym do tzw. Srebrnej Floty. W 1622 roku wyruszył on w drogę powrotną do Hiszpanii, przewożąc na swoim pokładzie około 20 ton srebra, 27 kilogramów szmaragdów, 35 skrzyń złota i 128 tysięcy srebrnych monet. Wartość całego ładunku była szacowana na około 700 milionów dolarów. Niestety w pobliżu Florydy statek trafił na sztorm i rozbił się o rafę koralową. Ocalało tylko 4-5 marynarzy, którzy opisali przybliżone miejsce spoczęcia wraku. Statek został odnaleziony w 1985 roku przez amerykańskiego łowcę skarbów Mela Fishera. Dobrą wiadomością jest to, że część skarbu nadal pozostaje przykryta morskim dnem i nieodnaleziona. Wartość wciąż nieodnalezionego skarbu szacuje się na 200 milionów dolarów.

5. Zaginione skarby króla Jana I.

W 1216 roku Jan I, król Anglii, zwany również „Złym" oraz „Janem bez Ziemi" stracił skarby warte 70 milionów dolarów. Co o tym wydarzeniu mówi historia? Podobno kiedy Jan bez Ziemi cofał się przed inwazją francuzów, ruszył wraz z eskorta do swojego zamku Newark. Nasi pechowcy wybrali krótszą drogę biegnącą przez bagna i podmokłe terany na których wkrótce zaskoczył ich duży przypływ. Najcięższe wozy wiozące biżuterię, złote kielichy, monety, miecze i dokumenty zostały całkowicie stracone. Chociaż poszukiwania tego skarbu trwają od samego zaginięcia, to do dziś nie udało się go odnaleźć.

6. Klejnoty limy.

Podczas powstania w Peru, które wybuchło w 1820 roku, Hiszpanie zdecydowali, że wszystkie skarby trzeba jak najszybciej wywieźć w kierunku Meksyku. Traf chciał, że pod ręką mieli kapitana Williama Thompsona, dowodzącego dużym brytyjskim okrętem. W krótkim czasie na pokład statku zapakowano skarby o wartości 60-70 milionów dolarów, w tym dwie złote figury Matki Boskiej naturalnych rozmiarów. Po drodze do Meksyku, kierowany chciwością kapitan wymordował wszystkich hiszpańskich dostojników i przejął cały skarb. Legenda mówi, że po tym wydarzeniu Thompson zacumował u wybrzeży Wyspy Kokosowej, gdzie zakopał większość kosztowności.

7. Skarb Czarnobrodego.

Czarnobrody to angielski pirat, który w latach 1716–1718 grasował na Morzu Karaibskim. Do dziś jest on uważany za jednego z najgroźniejszych piratów w historii świata. Podobno w szczytowym momencie swojej kariery dysponował czterema statkami, 60 działami i 400 ludźmi. Oczywiście flagową jednostką był okręt „Zemsta Królowej Anny". Jego wrak został odnaleziony w 1996 roku u wybrzeży Karoliny Północnej. Co ciekawe, na statku brakowało skarbu Czarnobrodego, którego wartość szacowana jest nawet na 10 milionów dolarów.

8. Skarb Jean'a Lafitte'a.

Jean Lafitte to XIX wieczny francuski pirat i korsarz, który zarabiał na życie atakując statki handlowe w Zatoce Meksykańskiej. Zrabowane towary sprzedawał następnie w jednym z licznych portów zlokalizowanych w tej części Ziemi. Lafitte napadał na statki wraz ze swoim bratek Pierrem. Podobno w krótkim czasie ich fortuna zaczęła tak szybko rosnąć, że obaj panowie musieli zakopywać swoje skarby. Mówi się, że miejscem ukrycia kosztowności mogło być wybrzeże Nowego Orleanu lub Jezioro Borgne. Podobno u szczytu swojej pirackiej kariery, bracia mieli pod swoim dowództwem około 50 statków. Wartość skarbu jest ciężka do oszacowania.

9. Bogactwa kapitana Kidd'a.

William "kapitan" Kidd był jednym z najokrutniejszych i najbardziej krwawych piratów XVII wieku. Kidd zajął się piractwem pod koniec lat 90-tych XVII wieku. Legendy mówią, że kiedy rozniosła się wieść o tym, że wcześniej szanowany kapitan zaczął napadać na inne statki, za głowę Kidd'a wyznaczono pokaźną nagrodę. Informacje o wszczęciu polowania doszły również do samego kapitana Kidd'a, który chcąc chronić swoje skarby zaczął je zakopywać na wyspach rozrzuconych wzdłuż Ameryki Północnej, za każdym razem sporządzając mapę. Podobno w 1920 roku znaleziono cztery mapy skarbów, które były rzekomo ukryte w starych meblach Kidd'a. Wskazywały one miedzy innymi, że część skarbu została zakopana na wyspie Gardinera. Skarby kapitana Kidd'a szacowane są na około 160 milionów dolarów.

10. Wyspa Dębów i Studnia Pieniędzy.

Wyspa Dębów to niewielka (1,6 km długości, 1 km szerokości) wysepka położona u wybrzeży Nowej Szkocji w Kanadzie. Chociaż wyspa jest bardzo mała, to znana jest na całym świecie dzięki znajdującej się tu Studni Pieniędzy (Money Pit). Zasypaną studnię o średnicy 3 metrów  odkryła w 1795 grupka nastolatków, która zaczęła kopać w tym miejscu w poszukiwaniu skarbu pirata Williama Kidda. Dzieci dokopały się do głębokości około 7 metrów, co trzy metry trafiając na drewniany pomost z dębowych bali. Poszukiwania kontynuowały kolejne firmy, które z czasem dokopały się aż na 30 metr, znajdując co 3 metry pokłady z bali. Podobno udało się dokopać do komory w której znajdowały się jakieś skrzynie, jednak niezwykle wysoki przypływ zniwelował wszystkie osiągniecia. Kolejne ekspedycje jeszcze bardziej niszczyły studnie, utrudniając dostęp do ukrytego skarbu.