Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych krajów Afryki

Afryka jest ogromnym kontynentem na którym znajdziemy 54 państwa afrykańskie. Mimo, że to właśnie w Afryce znajdziemy około 20% populacji ziemi, to kontynent ten jest powszechnie uważany za najbiedniejszy – potwierdzają to nawet dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podczas gdy cały świat przeżywał recesję gospodarczą, cała Afryka doczekała się wzrostu PKB w 2012 roku wynoszącego około 5%. Sekretem niedawnego sukcesu Afryki wydaje się być ogromna ilość zasobów naturalnych. Idąc za ciosem, postanowiliśmy przedstawić wam dziesiątkę najbogatszych krajów Afryki wg PKB ważonego parytetem siły nabywczej. Ranking powstał w oparciu o najnowsze dane z publikacji CIA World Factbook za 2012 rok.

1. Republika Południowej Afryki: 576 miliardów dolarów.

Wydobycie zasobów naturalnych jest jednym z najważniejszych czynników napędzających gospodarkę RPA. Spójrzcie chociażby na Wielką Dziurę (ang. Big Hole) – odkrywkową kopalnię diamentów w Kimberley, uważaną do niedawna za największą wykopaną ręcznie przez ludzi dziurę na świecie. Republika Południowej Afryki korzysta na sprzedaży diamentów, węgla, platyny i wielu innych zasobów naturalnych. Kraj z roku na rok zarabia coraz więcej z turystyki. Już teraz w branży turystycznej i firmach z nią związanych pracuje około 10% ogółu zatrudnionych.

Zobacz najpiękniejsze afrykańskie plaże

2. Egipt: 534 miliardy dolarów.

Egipt to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych krajów świata. Niemal każdemu Egipt kojarzy się z piramidami, Sfinksem oraz Nilem. Niestety brak stabilności politycznej w tym państwie w ciągu ostatnich kilku lat ma bardzo negatywny wpływ na turystykę. W efekcie tego Egipt w dwa lata spadł o ponad 10 miejsc na liście najlepszych krajów turystycznych świata wg Światowego Forum Ekonomicznego. Podczas gdy turystyka dołuje, rośnie znaczenie rolnictwa, które tylko w zeszłym roku doczekało się 2% wzrostu. Nie ma wątpliwości, że spora w tym zasługa Nilu.

Zdjęcie z Egiptu

3. Nigeria: 444,5 miliarda dolarów.

Nigeria to państwo w Afryce Zachodniej, położone nad zatoką Gwinejską. Szacuje się, że około jedną trzecią całkowitego PKB kraju stanowi rolnictwo. Mimo tak dużego udziału w Produkcie Krajowym Brutto, rolnictwo nie jest głównym źródłem zarobku kraju. Nigeria bardzo dużo zyskuje na sprzedaży ropy naftowej. To właśnie przemysł naftowy napędza gospodarkę kraju. Ropa naftowa z Nigerii stanowi 10% importu ropy w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ropie naftowej Nigeria ma szansę stać się największą gospodarką Afryki, i to w najbliższych latach.

Zdjęcie z Nigerii

4. Algieria: 272,5 miliarda dolarów.

Algieria to największe państwo Afryki, dziesiąte co do wielkości państwo świata. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że wysokie miejsce na dzisiejszej liście jest podyktowane dobrze rozwiniętym sektorem ropy i gazu. Ropa i gaz przyczyniły się do około 70% przychodów Algierii, stanowiąc 97% eksportu tego kraju. Co ciekawe największym sektorem zatrudnienia jest administracja rządowa, zatrudniająca około 32% wszystkich pracujących.

Zdjęcie z Algierii

5. Maroko: 169 miliardów dolarów.

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Z uwagi na atrakcyjne położenie, kraj czerpie duże profity z turystyki. Maroko przyciąga do siebie miłośników plaż, morza i Casablanki – miasta położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Do miast o wysokich walorach turystycznych możemy zaliczyć:  Rabat, Casablancę, Tanger, Marrakesz i Agadir. Ponadto Maroko posiada takie bogactwa naturalne jak fosforyty, fosforany, rudy żelaza, mangan, ołów i cynk.

Zdjęcie z Maroko

6. Angola: 123 miliardy dolarów.

Angola zawdzięcza swoje bogactwo głównie dobrze rozwiniętemu rolnictwu. Szacuje się, że sektor rolniczy daje zatrudnienie około 85% populacji tego państwa. Chociaż rolnictwo jest bardzo ważne dla gospodarki kraju, to równie ważny wydaje się sektor naftowy, który zapewnia około 45% PKB Angoli. Do najważniejszych zasobów naturalnych kraju możemy zaliczyć ropę naftową, diamenty oraz żelazo. Co ciekawe, diamenty są bardzo ważnym źródłem bogactwa Angoli – kraj jest trzecim największym wydobywcą tych kamieni szlachetnych w Afryce.

Zdjęcie z Angoli

7. Etiopia: 109 miliardów dolarów.

Etiopia jest nie tylko jednym z najbogatszych krajów Afryki, to również państwo o bardzo bogatej historii. Obszary wchodzące w skład dzisiejszej Etiopii są powszechnie uważane za miejsce narodzin człowieka, więc w pewnym stopniu wszyscy pochodzimy z Etiopii. Etiopia jest drugim najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Zdarzało się również, że była jednym z najszybciej rozwijających się państw – nie tylko w Afryce, ale i na świecie. W największym stopniu do rozwoju gospodarczego przyczynia się działalność rolnicza.

Zdjęcie z Etiopii

8. Tunezja: 104 miliardy dolarów.

Tunezja jest jednym z najbardziej interesujących krajów na dzisiejszej liście. Jest to państwo leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym, wielkością porównywalne do połowy obszaru Polski. Dzięki licznym reformom gospodarczym Tunezja może się pochwalić bardzo zrównoważoną gospodarką. Żadna branża nie dominuje nad pozostałymi w tak znacznym stopniu jak w przypadku innych krajów Afrykańskich. Produkcja, administracja publiczna, rolnictwo, handel oraz turystyka to branże, które najbardziej wpływają na PKB.

Zdjęcie z Tunezji

9. Ghana: 82,5 miliarda dolarów.

Chociaż Ghana jeszcze do niedawna była zaliczana do najbiedniejszych krajów Afrykańskich, to obecnie aspiruje do grona najbogatszych. W 2011 roku Ghana była najszybciej rozwijającą się gospodarką świata. Podczas gdy cały świat borykał się z kryzysem, gospodarka Ghany rosła w tempie 13,5% rocznie. Głównym źródłem dobrobytu Ghany są zasoby naturalne. Ghana jest drugim co do wielkości producentem złota w Afryce, a także drugim co do wielkości producentem kakao na świecie. To dwie rzeczy kochane przez cały świat.

Zdjęcie z Ghany

10. Libia: 76,5 miliarda dolarów.

W ciągu ostatnich kilku lat temat Libii dominował w mediach całego świata, a wszystko przez wojnę domową i jej następstwa. Jeszcze w 2010 roku PKB ważony parytetem siły nabywczej osiągał tu 95 miliardów dolarów, by rok później spać do zaledwie 37 miliardów dolarów! Na szczęście Libia szybko wznowiła eksport ropy naftowej co pozwoliło jej w 2012 roku osiągnąć PKB rzędu 76,5 miliarda dolarów. Ropa naftowa jest bardzo ważna dla gospodarki kraju, ponieważ stanowi 80% PKB i 97% całego eksportu.

Zdjęcie z Libii

Zobacz państwa Afryki z najlepszym internetem

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze