Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych napadów na bank w historii

Obecnie większość naszych pieniędzy i kosztowności spoczywa bezpiecznie w bankach i ich skrytkach. Jednak czy są one tam w 100% bezpieczne? Tam gdzie są duże pieniądze, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli je ukraść. Dowodem tego są liczne napady na banki wykonywane tak w Polsce jak i na całym świecie. W większości przypadków łupem złodziei pada od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak w historii znane są napady których wartość liczona jest w milionach dolarów.

Poniżej przybliżymy wam dziesięć największych napadów na banki w historii, wraz z informacją o sumie skradzionych pieniędzy. Każdy z nich mógłby być podstawą do scenariusza dobrego Hollywoodzkiego filmu.

 

1. Bank Centralny Iraku w Bagdadzie (2003): 1 miliard dolarów.

Począwszy od 18 marca 2003 roku, dzień przed tym jak Stany Zjednoczone zaczęły bombardowanie Iraku, około 1 miliarda dolarów zniknęło ze skarbca Banku Centralnego Iraku. Nie była to klasyczna kradzież z maskami i bronią. W tym przypadku pieniądze zostały skradzione przez Kusaja Husajna, młodszego syna Saddama Husajna, który na polecenie dyktatora opróżnił skarbiec banku. Pieniądze zostały zapakowane do kilku ciężarówek i wywiezione w nieznanym kierunku. Kusaj został później zabity przez siły Stanów Zjednoczonych jednak pieniądze dotychczas nie zostały odnalezione. Wiele wskazuje na to, że mogły zostać przemycone do Syrii.

2. Bank Dar Es Salaam w Bagdadzie (2007): 282 miliony dolarów.

Od kiedy w 2003 roku w Iraku rozpoczęła się wojna, miało tu miejsce wiele mniejszych lub większych napadów na banki. Jednym z największych jest napad na prywatny bank Dar Es Salaam w Bagdadzie, który miał miejsce 11 lipca 2007 roku. Ponad ćwierć miliarda dolarów zostało skradzione przez trzech strażników, których zadaniem było pilnowanie skarbca przez noc. Kiedy rano do banku przyszli pracownicy po pieniądzach ani strażnikach nie było już śladu. Spekuluje się, że w napad mogli być zaangażowani tutejsi policjanci bowiem strażnikom udało się zniknąć z pieniędzmi mimo wielu punktów kontrolnych w całym mieście.

3. Brytyjski Bank na Bliskim Wschodzie (1976): 210 milionów dolarów.

20 stycznia 1976 roku grupa związana z Jaserem Arafatem, Organizacja Wyzwolenia Palestyny wykorzystała chaos wojny domowej w Libanie do okradzenia Brytyjskiego Banku na Bliskim Wschodzie działającego w Bejrucie. Zamiast użycia sprytu i umiejętności złodzieje posłużyli się brutalną siłą i materiałami wybuchowymi, którymi uzyskali dostęp do banku przez ścianę współdzieloną z kościołem katolickim. Korzystając z pomocy Korsykańskich ślusarzy, grupa włamywaczy dostała się do skarbca z którego skradła sztabki złota, gotówkę, klejnoty oraz akcje warte dzisiaj około 210 milionów dolarów (uwzględniono inflację).

4. Knightsbridge Security Deposit, Londyn (1987): 200 milionów dolarów.

Knightsbridge Security Deposit był znany z tego, że w jego skrytkach spoczywają pieniądze, biżuteria i inne kosztowności należące do znanych osób. Taka sława przykuła uwagę Valerio Viccei – syna adwokata który przyjechał do Londynu w 1986 roku z rodzinnych Włoszech, gdzie był ścigany za około 50 napadów rabunkowych. W dniu napadu Valerio wraz ze wspólnikiem weszli do banku z zamiarem wynajęcia skrytek. Szybko sterroryzowali strażników i przejęli kontrolę nad bankiem: nie wpuszczając klientów (tłumacząc chwilowym zamknięciem depozytów) a tylko dodatkowych wspólników. Równo miesiąc po napadzie, 12 sierpnia 1987 roku, w serii skoordynowanych nalotów policja aresztowała wspólników Viccei'a. Sam Viccei zbiegł do Ameryki Łacińskiej, by po pewnym czasie wrócić do Anglii po swoje Ferrari Testarossa. Jak można się domyśleć, policja już na niego czekała.

5. Securitas Depot, hrabstwo Kent, Anglia (2006): 92,5 miliona dolarów.

Uważa się, ze jest to największy rabunek czystej gotówki w całej historii Wielkiej Brytanii. Rabunek ponad 90 milionów dolarów z Securitas Depot odbył się w hrabstwie Kent w Anglii i trwał kilka godzin. Wszystko zaczęło się od tego gdy grupa mężczyzn porwała menadżera, zagroziła jego rodzinie a następnie związała kilkunastu pracowników Securitas Cash Management Ltd. Kradzież nie uszła rabusiom na sucho i wkrótce wszyscy zaangażowani w sprawę zostali schwytani i skazani. Szacuje się, że policja wydała na dochodzenie około 6 milionów funtów. Ogłoszono plany nakręcenia filmu „Breaking the Bank" opowiadającego historię tego napadu.

6. Wielki napad na pociąg, Anglia (1963): 74 miliony dolarów.

Nie jest to typowy napad na bank, bowiem rabunku dokonano już na etapie przesyłki gotówki. W 1963 roku szesnastu złodziei zatrzymało pociąg o nazwie The Night Flyer – był to pociąg pocztowy przewożący papiery wartościowe oraz pieniądze wysłane do wielu banków w Londynie. Napadu dokonał Bruce Reynolds wraz ze wspólnikami. Rabusie wsiedli do pociągu po tym jak ten zatrzymał się na czerwonym świetle - które paliło się po manipulacji sygnałami liniowymi - następnie zaatakowali pracowników i skradli łup dużej wartości. Mimo, że większość ze złodziei po napadzie opuściła kraj, to wkrótce zostali schwytani i osądzeni.

7. Banco Central, Fortaleza, Brazylia (2006): 71 milionów dolarów.

Napad na Banco Central w Brazylii w mieście Fortaleza jest niewątpliwie jednym z najbardziej twórczych napadów na banki w historii. Złodzieje ukradli ponad 71 milionów dolarów dzięki podziemnemu tunelowi o długości około 80 metrów. W jaki sposób udało im się wykopać w okolicy banku tak długi tunel bez przyłapania na gorącym uczynku? Rabusie podawali się za pracowników firmy zajmującej się projektowaniem krajobrazu. To wystarczyło by wykopać tunel, pozbywać się na bieżąco ziemi, podłączyć oświetlenie w tunelu a nawet klimatyzację dla komfortu pracy. Kopanie tunelu zajęło około 3 miesięcy. Niektórzy z podejrzanych zostali już zatrzymani, jednak jak dotychczas udało się odzyskać tylko 9 milionów dolarów.

8. Northern Bank, Belfast, Irlandia Północna (2004): 50 milionów dolarów.

Duży rabunek gotówki z jednej z placówek Northern Bank działających w Belfaście, miał miejsce na kilka dni przed Wigilią: 20 grudnia 2004 roku. Jeden z największych napadów na banki w historii Wielkiej Brytanii. Noc przed napadem rabusie odwiedzili domy dwóch pracowników banku oraz wzięli za zakładników ich rodziny. Pracownicy banku zostali pouczeni, że następnego dnia mają udać się do pracy jak gdyby nigdy nic i pomóc obrabować bank. Chociaż jedna osoba została skazana za pranie pieniędzy pochodzących z napadu, sprawa dalej pozostaje nierozwiązana.

9. Dunbar Armored, Los Angeles, USA (1997): 19 milionów dolarów.

Napad na Dunbar Armored to największy rabunek gotówki jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Rabunek z 1997 roku został zaplanowany przez Allena Pace, który pracował w Dunbar jako regionalny inspektor bezpieczeństwa. Podczas swojej pracy Allen miał czas na fotografowanie zajezdni samochodów pancernych oraz zaplanowanie całego napadu. Zwerbował kilku przyjaciół z dzieciństwa by 12 września 1997 roku przeprowadzić napad w trakcie przewożenia dużych ilości pieniędzy. Jak dotychczas odzyskano połowę pieniędzy z napadu.

10. Loomis Fargo & Company, USA (1997): dwa napady po 18 milionów dolarów.

Rok 1997 był bardzo trudny dla Loomis Fargo & Company – firmy z branży usług obsługi gotówki, zajmującej się przewozem gotówki samochodami pancernymi. Najpierw w marcu ukradziono im 18,8 miliona dolarów, by w październiku ukraść 17,3 miliona dolarów. Łącznie w obu napadach skradziono 36,1, co daje średnio 18 milionów dolarów w każdym napadzie. Napady nie były z sobą powiązane. W obu przypadkach rabusie zostali schwytani i odzyskano około 95% skradzionej gotówki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze