Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych Saudyjczyków w 2013 roku

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest znane na całym świecie z cennych zasobów naturalnych: posiada drugie co do wielkości rezerwy ropy naftowej na świecie i szóste co do wielkości rezerwy gazu ziemnego. Duża ilość cennych surowców naturalnych oznacza, że państwo które jeszcze 100 lat temu było jednym z najbiedniejszych, dziś jest jednym z najbogatszych.

Ropę odkryto tu w 1930 roku. Zanim to się stało głównym źródłem dochodu były wpływy z corocznej pielgrzymki muzułmanów do świętych miast Mekki i Medyny. Dzisiaj w Arabii Saudyjskiej znajdziemy ogromne pieniądze i kryjących się za nimi miliarderów – wielu pochodzi z Saudyjskiej Rodziny Królewskiej, inni mogą pochwalić się bardziej skromnymi początkami. Oto najbogatsi Saudyjczycy i ich majątki:

1. Al-Waleed bin Talal: 20 miliardów dolarów.

Książę Al-Waleed bin Talal jest członkiem Saudyjskiej Rodziny Królewskiej i najbardziej znanym człowiekiem biznesu w Arabii Saudyjskiej. Saudyjski książę może się pochwalić 95% udziałem w Kingdom Holding Company, która jest notowana na tutejszej giełdzie. Przez Kingdom Holding Company książę ma również duże udziały w innych znanych firmach, w tym w Movenpick, Fairmont Raffles Holding oraz Four Season Hotel & Resorts. Sam książę nie zgadza się z szacunkami Forbes, który szacuje jego fortunę na 20 miliardów. Mówi się, że majątek księcia Al-Waleed bin Talal może sięgać 30 miliardów dolarów.

2. Mohammed Al Amoudi: 13,5 miliarda dolarów.

Mohammed Al Amoudi to najbogatszy Saudyjczyk nie będący członkiem rodziny królewskiej. Swój czas lubi dzielić pomiędzy mieszkaniem w Etiopii (państwo we wschodniej Afryce) a Rijadzie (stolica Arabii Saudyjskiej). Taki wybór jest ściśle związany z jego korzeniami: matka pochodziła z Etiopii, zaś ojciec z Arabii Saudyjskiej. Mohammed Al Amoudi zbił fortunę dzięki własnej firmie budowlanej. Ta była ostatnio zaangażowana w budowę King Saud University oraz nowoczesnego kompleksu medycznego.

3. Maan Al-Sanea: 7 miliardów dolarów.

Maan Al-Sanea urodził się w Kuwejcie i w 1980 roku założył Saad Group – konglomerat zaangażowany w takie dziedziny jak: budownictwo i inżynieria, nieruchomości, rozwój usług finansowych i inwestycje. Al-Sanea jest również prezesem firmy Saad Investments. Mimo, że duża część jego inwestycji jest lokowana w Arabii Saudyjskiej, to Maan Al-Sanea inwestuje również w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Pasjonuje się edukacją i zdrowiem: założył prywtany szpital, kilka obiektów edukacyjnych i centrum wsparcia dla dzieci i rodzin.

4. Mohamed Bin Issa Al Jaber: 7 miliardów dolarów.

Mohamed Bin Issa Al Jaber to Arabski biznesmen i filantrop, posiadający również obywatelstwo austriackie. Zwykle można go spotkać w Paryżu , Londynie , Wiedniu i Jeddah – gdzie mieszka i prowadzi biznes. Jest właścicielem wielu firm na całym Bliskim Wschodzie i Europie. Al Jaber jest właścicielem konglomeratu MBI International, w skład którego wchodzi między innymi JJW Hotels & Resorts – luksusowe hotele w Austrii, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Egipcie.

5. Sulaiman Abdul Aziz Al Rajhi: 6 miliardów dolarów.

Szejk Sulaiman bin Abdul-Aziz Al-Rajhi to Saudyjski miliarder, prezes Al Rajhi Bank – jednej z największych firm w Arabii Saudyjskiej, największego islamskiego banku świata. Jego początki były dość skromne, wraz z bratem (później razem założyli bank Al Rajhi) wymieniali walutę dla turystów podróżujących do Mekki i Medyny. Sulaiman Abdul Aziz Al Rajhi urodził się w 1920 roku, co czyni go jednym z najstarszych miliarderów świata. W 2012 roku otrzymał nagrodę za przeznaczenie połowy swojej fortuny na cele charytatywne.

6. Mohammed Abdul Latif Jameel: 5,2 miliarda dolarów.

Mohammed Abdul Latif Jameel jest biznesmenem i znanym filantropem, który wspiera tworzenie miejsc pracy i inicjatywy walki z ubóstwem na Bliskim Wschodzi i całym świecie. Założył Bab Rizq Jameel, organizację która pomogła ponad 300 tysiącom młodych Arabów znaleźć pracę oraz zajmuje się udzielaniem mikropożyczek dla nowych firm. Jest również właścicielem Abdul Latif Jameel Co. Ltd. z siedzibą w Dżudda, która jest największym dystrybutorem samochodów marki Toyota na Bliskim Wschodzie.

7. Saleh Abdullah Kamel: 5 miliardów dolarów.

Saleh Abdullah Kamel to saudyjski biznesmen, prezes i założyciel Dallah al Baraka Group. Jest przewodniczącym Rady Głównej Islamskich Banków oraz właścicielem resortu Durrat Al-Arus. Resort jest położony w Arabii Saudyjskiej oraz obejmuje centra handlowe, kawiarnie, restauracje, hotele, kurorty, klub golfowy, klub jeździecki, park wodny, parki rozrywki, przystań jachtową i wiele więcej. Jest również właścicielem sieci telewizyjnej ART TV.

8. Sultan bin Mohammed bin Saud Al Kabeer: 2,6 miliarda dolarów.

Jeden z najbogatszych członków Saudyjskiej Rodziny Królewskiej. Książę Sultan bin Mohammed bin Saud Al Kabeer jest również przedsiębiorcą do którego należy blisko 29% firmy Almarai – firmę założył w 1977 roku wraz z irlandzkimi przedsiębiorcami rolno-spożywczymi, braćmi: Alastair oraz Paddy McGuckian. Dziś Almarai jest największym przedsiębiorstwem mleczarskim na świecie. Jest prezesem Arabskiej Unii Przemysłu Cementowego, wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym Yamama Saudi Cement.

9. Mohammed Al Issa: 2,3 miliarda dolarów.

88-letni Mohammed Al Issa to jeden z najstarszych miliarderów Bliskiego Wschodu, jeden z największych inwestorów indywidualnych na saudyjskiej giełdzie. Al Issa ma bardzo duże udziały w Savola Group - jednym z największych koncernów spożywczych w Arabii Saudyjskiej. W grudniu 2012 roku jego syn Abdullah został mianowany przewodniczącym Saudi Hotels & Resorts Co., która jest właścicielem i operatorem hoteli w Arabii Saudyjskiej, w tym Marriott w Rijadzie.

10. Abdullah Al Rajhi: 2,2 miliarda dolarów.

Abdullah Al Rajhi to brat Sulaiman'a, który na naszej dzisiejszej liście uplasował się na miejscu piątym. Rodzina Al Rajhi jest właścicielem Al Rajhi Bank - banku posiadającego aktywa w wysokości 71 miliardów dolarów, co czyni go największym islamskim bankiem świata. Abdullah jest również głównym akcjonariuszem Dallah al Baraka Group – ogromnego imperium bankowego założonego przez Saleh Abdullah Kamel (patrz miejsce 7). Abdullah inwestuje także w rolnictwo i przemysł cementowy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze