Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych centrów finansowych świata

Co sprawia, że miasto może się nazywać centrum finansowym? Czy jest to strategiczna lokalizacja, obecność dużych przedsiębiorstw i nowoczesna infrastruktura? Właściwie wszystkie miasta nazywane centrami finansowymi posiadają te kilka cech i wiele innych.

Aby miasto mogło nosić miano centrum finansowego powinno posiadać: dużą koncentracje instytucji finansowych, handlowych oraz rozwinięta infrastrukturę. Miasto powinno się wykazywać zdolnością generowania dużej liczby krajowych i międzynarodowych transakcji handlowych. Ostatnie badania przeprowadzone przez Qatar Financial Center Authority wskazują dziesiątkę największych centrów finansowych świata.

1. Londyn, Wielka Brytania.

Londyn to obecnie najczęściej odwiedzane miasto świata. Pomyśleć, że jego początki były bardzo skromne. Rozpoczynał od niewielkiej rzymskiej osady, nie szczędziły go zarazy, ogień i II Wojna Światowa. Mimo wszystko, żadna z tych przeciwności nie przeszkodziła miastu stać się największym centrum finansowym świata. Jest to obszar metropolitalny mogący pochwalić się wysokim wskaźnikiem PKB. Co więcej Londyn jest domem dla wielu instytucji ubezpieczeniowych, finansowych i banków. Jedno z najlepszych miejsc na prowadzenie działalności gospodarczej.

2. Nowy Jork, Stany Zjednoczone.

Nowy Jork jest nadal najważniejszym centrum finansowym w Stanach Zjednoczonych, to właśnie w tym miejscu znajduje się słynna Wall Street oraz Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Największe branże obecne w tym mieście to: finanse i usługi, wydawnictwa, nieruchomości, media, rozrywka, telekomunikacja, produkcja i handel. To właśnie w Nowym orku swoją siedzibę m osiem z dziesięciu największych firm inwestycyjnych świata. To również miasto w którym działa ponad 200 banków, reprezentujących każde znaczące państwo.

3. Hongkong.

Z małej wioski rybackiej, Hongkong stał się jednym z największych centrów finansowych na świecie, z największą koncentracją głównych siedzib firm operujących w regionie Azji i Pacyfiku – wszystko stłoczone na bardzo niewielkiej przestrzeni. Gospodarka Hongkongu jest powszechnie uznawana za gospodarkę o największej wolności na świecie: nie wspominając o niskich podatkach i wolnym handlu. Honkong jest również uznawane za miejsce w którym najłatwiej pozyskać kapitał. Nic dziwnego, że PKB tego miasta wzrosło 87-krotnie od 1961 roku.

4. Singapur.

Będąc malutkim miastem-państwem, z niewielką ilością zasobów naturalnych, trzeba się bardzo natrudzić aby osiągnąć sukces finansowy. Przed Singapurem stało wiele wyzwań, a jednak rządzącym i mieszkańcom udało się odnieść sukces i zrobić z miasta największy port świata i jedno z największych centrów finansowych. Dziś Singapur jest miejscem specjalizującym się w wielu dziedzinach: elektronika, rafinacja ropy naftowej, chemia, inżynieria mechaniczna i wiele innych. Jego lokalizacja w Azji Południowo-Wschodniej jest atrakcyjna dla międzynarodowych firm, w szczególności gdy w grę wchodzą koszty.

5. Tokio, Japonia.

Japońskie Tokio jest jednym z tych miast, które mogą się pochwalić wysokim standardem życia mieszkańców. Również to miasto rozpoczynało od niewielkiej wioski rybackiej. Jeszcze bardziej niesamowite jest to, że miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1923 roku i bombardowań sił alianckich podczas II Wojny Światowej. Dziś działają tu jedne z największych banków i firm inwestycyjnych świata. Tokio ma również wiele do powiedzenia w takich branżach jak elektronika i telekomunikacja. Poza tym Tokijski infrastruktura komunikacyjna i transportowa jest jedną z najlepszych na świecie.

6. Zurych, Szwajcaria.

Chociaż ślady pierwszego osadnictwa w Zurychu pochodzą sprzed 6 tysięcy lat, to miasto stało się szanowane dopiero w czasach średniowiecza. W 1519 r. miasto stało się centrum reformacji w niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Dziś jest jednym z głównych miast zwracających na siebie uwagę niskimi stawkami podatkowymi. Ponadto miasto może się pochwalić mocnym sektorem finansowym i wieloma firmami deweloperskimi. Jeżeli chcesz zdeponować pieniądze w jednym ze Szwajcarskich banków, możesz to zrobić w Zurychu.

7. Boston, Stany Zjednoczone.

Boston to miasto powszechnie uważane jako klucz do niepodległości Stanów Zjednoczonych. Obecnie Boston jest uznanym centrum finansowym i jednym z najdroższych miejsc do życia w całym kraju. Miasto ma wiele do powiedzenia w następujących gałęziach przemysłu: finanse, badania i rozwój technologiczny, turystyka, medycyna, edukacja, nieruchomości, rybołówstwo i przetwarzanie żywności. Dzielnica finansowa miasta jest domem dla największych banków, firm ubezpieczeniowych i inwestycyjnych.

8. Genewa, Szwajcaria.

Kiedy Żydzi i protestanci zostali wypędzeni z Francji na przełomie XVI i XVII wieku, znaleźli schronienie w Genewie i tam zaczęli prowadzić działalność gospodarczą. Teraz miasto jest jednym z najbogatszych i najdroższych miast na świecie. Co więcej, Genewa jest również wymieniana wśród miast świata, w których żyje się najlepiej. Miasto jest siedzibą dużych banków i firm produkcyjnych, to właśnie w Genewie produkuje się słynne szwajcarskie zegarki, których renoma utrwalana jest od wieków. W tym mieście swoją siedzibę ma Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

9. Frankfurt, Niemcy.

Frankfurt jest domem dla jednej z największych giełd świata. Ponadto w mieście znajduje się siedziba Europejskiego Banku Centralnego, banku centralnego strefy Euro. We Frankfurcie znajduje się również  główna siedziba Deutsche Bundesbank, banku centralnego Niemiec. Badania przeprowadzone w 2010 roku wskazuję, że w mieście ma swoją siedzibę 63 krajowych i 152 międzynarodowych banków. Frankfurt jest również drugim na świecie miejscem obrotu papierami wartościowymi, obsługując 90% rynku niemieckiego.

10. Seul, Korea Południowa.

Perełka w koronie Korei Południowej była pierwszym miastem w Azji Wschodniej mogącym się pochwalić elektrycznością, siatką telekomunikacyjną oraz systemem wodno-kanalizacyjnym. Obecnie w Seulu do najważniejszych branż należą: elektronika, produkcja wyrobów włókienniczych oraz produkcja stali i żelaza. Ostatnio miasto jest jednym z najczęstszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Swoje siedziby mają tu międzynarodowe przedsiębiorstwa, takie jak: Citigroup, Deutsche Bank, Bank of America, HSBC, Goldman Sachs itd.

Komentarze   

 
0 #1 Chumak Nadia 2014-06-09 01:43
A Warsawa oraż Kijów? ;)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze