Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 krajów, którym Stany Zjednoczone dłużne są najwięcej pieniędzy

W niemal, żenująco krótki czasie Stany Zjednoczone przeszły od kraju mającego nadwyżkę budżetową, do najbardziej zadłużonego państwa świata. Ekonomiści wskazują, że bardzo mocne zadłużanie kraju rozpoczęło się już za czasów prezydenta Clintona i trwa po dziś dzień. Wcześniej kraj często miewał nadwyżki budżetowe.

Jako, że początek kryzysu gospodarczego, z którym borykamy się po dziś dzień, miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, chcielibyśmy przyjrzeć się dziesiątce krajów, którym USA są dłużne najwięcej pieniędzy. Znajdziemy tu sporą listę państw Europejskich i Azjatyckich. Oto one:

1. Chiny (dług USA szacowany na 1 bilion 280 miliardów dolarów).

Chiny zajmują pierwsze miejsce na naszej liście krajów, którym Stany Zjednoczone wiszą najwięcej pieniędzy. Ten kraj, posiadający populację sięgającą około 1,3 miliarda osób, jest najszybciej rozwijającym się państwem świata. Chociaż niektórzy spekulują, że Chiny mogły by wyrządzić USA ogromną szkodę żądając natychmiastowego zwrotu pieniędzy, to Państwo Środka nie jest tym zainteresowane takim ruchem. Chiny same strzeliły by sobie w stopę, ponieważ mogłoby to obniżyć eksport do USA i negatywnie odbić się na gospodarce tej azjatyckiej potęgi gospodarczej.

2. Japonia (dług USA szacowany na 1 bilion 140 miliardów dolarów).

Japonia to kolejny kraj, który bardzo mocno zdecydował się zainwestować w amerykańskie papiery skarbowe. O ile jeszcze w 2011 roku Stany Zjednoczone były dłużne Japonii 912 miliardów dolarów, dziś ten dług jest ponad 200 miliardów większy. Japonia zdecydowała się na taki krok widząc w tym szanse dla swojego państwa, którego jedną z największych bolączek jest starzejące się społeczeństwo i wysoki poziom długu publicznego.

3. Brazylia (dług USA szacowany na 256 miliardów dolarów).

Trzecim największym wierzycielem Stanów Zjednoczonych jest Brazylia. Chociaż nie zainwestowała w amerykańskie papiery skarbowe tyle co Chiny i Japonia, to wysokość długu nadal robi duże wrażenie. Brazylia jest szóstą co do wielkości gospodarką świata, napędzaną głównie zyskami pochodzącymi ze sprzedaży ropy naftowej i innych surowców. Duży wpływ na rozwój gospodarki Brazylii mają liczne inwestycje dużych chińskich podmiotów.

4. Tajwan (dług USA szacowany na 186 miliardów dolarów).

Tajwan, inaczej Republika Chińska, to państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej. Tajwan to jedno z dwóch państw Chińskich, funkcjonujące jako niezależny podmiot o suwerenności gospodarczej. Tajwan od dawna był potęgą eksportową, jednak w czasach kryzysu postanowił zainwestować swoje pieniądze w amerykańskie papiery skarbowe. Jedną z najbardziej znanych tajwańskich firm jest Acer – jeden z największych producentów komputerów osobistych na świecie.

5. Szwajcaria (dług USA szacowany na 178 miliardów dolarów).

Szwajcaria ma długą historię bycia międzynarodową potęgą w dziedzinie bankowości. Szacuje się, ze 27 procent całego majątku sektora prywatnego zostało ulokowane w Szwajcarskich bankach. To oszałamiające liczba, biorąc pod uwagę majątki miliarderów. Szwajcaria konsekwentnie plasuje się w dziesiątce krajów będących największymi posiadaczami amerykańskich obligacji skarbowych. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, mimo tego dopłaca do budżetu unijnego i posiada specjalne obustronne stosunki z UE.

6. Belgia (dług USA szacowany na 168 miliardów dolarów).

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Belgii wyniósł w 2011 roku 513 miliardów dolarów, tyle samo co PKB Polski. Mimo, że nie jest to specjalnie dużo, to ten niewielki kraj pożyczył Stanom Zjednoczonym 168 miliardów dolarów. Warto wspomnieć, że Belgia jest znacznym międzynarodowym centrum bankowym, zapewniającym znaczne zachęty podatkowe dla zagranicznych firm i inwestorów.

7. Wielka Brytania (dług USA szacowany na 157 miliardów dolarów).

Wielka Brytania to jeden z najbardziej wiarygodnych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w 2011 roku posiadała amerykańskie obligacje skarbowe opiewające na kwotę 346 miliardów dolarów, co dawało by jej trzecią pozycję na dzisiejszej liście. Obecnie Wielka Brytania sama boryka się z własnym długiem publicznym, dlatego w ostatnich latach znacznie zmniejszyła swój stan posiadania długu USA. Dziś to „tylko" 157 miliardów dolarów.

8. Luksemburg (dług USA szacowany na 147 miliardów dolarów).

Podczas gdy Luksemburg jest malutkim krajem, który nie liczy się gdy w grę wchodzą główne sprawy międzynarodowe, to jest on jednym z wiodących krajów w dziedzinie finansów. Kraj może się pochwalić PKB wynoszącym 80700 dolarów na mieszkańca (rok 2012). Poza tym Luksemburg jest uważany za jeden z głównych rajów podatkowych dla inwestorów o wysokich dochodach. Kraj zdecydował się zainwestować w dług publiczny Stanów Zjednoczonych pożyczając 147 miliardów dolarów.

9. Rosja (dług USA szacowany na 132 miliardy dolarów).

Chociaż Rosjanie i Amerykanie (również najwięksi rangą) nie darzą się jakimś ogromnym sentymentem (na przykład, w 2011 Władimir Putin nazwał Stany Zjednoczone "pasożytem" światowej gospodarki) to nie przeszkodziło to Rosji w zakupie amerykańskich papierów skarbowych opiewających na kwotę 132 miliardów dolarów. Dług publiczny Rosji w relacji do PKB wynosi około 10%, co jest bardzo niską wartością w porównaniu do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

10. Hongkong (dług USA szacowany na 120 miliardów dolarów).

Chociaż Hongkong nie jest uznawany za niezależny kraj, to jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej (Chiny), cieszącym się suwerennością gospodarczą. Hongkong od wielu lat pełni rolę ważnego centrum handlowo-finansowego, zaś zakup i posiadanie amerykańskich obligacji skarbowych tylko to podkreślają. PKB na osobę w Hongkongu wynosi około 42 800 dolarów, co daje mu 15 miejsce na świecie.

Komentarze   

 
0 #2 Kulturysta 2014-12-05 01:24
No to ładne sobie długi narobili. Poza tym jestem ciekaw w jakim kraju Polska ma największe długi.
Cytować
 
 
0 #1 Adrian 2013-10-23 16:35
Co to dla Stanów Zjednoczonych skoro oni mają budżet na 16+ bilionów dolarów. Chociaż jak spojrzymy na budżet Polski, szacowany na około 500 miliardów dolarów to może robić wrażenie :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze