Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Top 10 największych producentów złota na świecie

Na lekcjach chemii możemy się dowiedzieć, że złoto to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79 i symbolu Au. Jest to ciężki, miękki i błyszczący metal o jasnożółtym kolorze i wyrazistym połysku. Złoto od tysiącleci ma bardzo wielką wartości: cenili je Egipcjanie, cenili Inkowie oraz cenią wszyscy współcześni ludzie. Obecnie złoto stanowi zabezpieczenie wartości papierowego pieniądza, który z racji wykonania sam w sobie nie ma większej wartości.

Szacuje się, że na świecie wydobyto już około 165 000 ton tego cennego metalu. Przy czym około połowa została wykorzystana do produkcji biżuterii i akcesoriów, część dla inwestycji oraz około 10% przez przemysł. Złoto możemy znaleźć w różnych częściach świata, od Afryki Południowej i Australii, po Rosję i Peru. Dzisiejszy ranking przedstawi wam dziesiątkę największych producentów złota na świecie.

1. Chiny: 355 ton złota rocznie.

Największy na świecie konsument złota jest również jego największym producentem. Tytuł ten należy się Chinom od 2007 roku. Większość produkcji złota w tym państwie pochodzi z prowincji Shandong. Kraj może się pochwalić również bardzo dużymi zasobami złota, które wynoszą około 1900 ton. Co ciekawe, w ostatnich latach w Chinach co roku notowano około 10% wzrost wydobycia złota. Część wydobywanego złota jest wykorzystywana przez tutejszy rozwijający się przemysł.

2. Australia: 270 ton złota rocznie.

Więcej niż 66% złota wykopywanego w tym kraju pochodzi z kopalni działających w Australii Zachodniej, gdzie znajduje się Golden Mile. Jest to największa kopalnia odkrywkowa w kraju. Złoto jest jednym z głównych towarów eksportowych Australii, dzięki niemu do budżetu państwa wpływa rocznie około 14 miliardów dolarów. Zasoby złota Australii szacowane są na około 7400 ton.

3. Stany Zjednoczone: 237 ton złota rocznie.

W Stanach Zjednoczonych wydobywa się około 237 ton złota rocznie. Dzięki temu kraj jest jednym z największych producentów i konsumentów złota jednocześnie. Większość złota w USA wydobywa się w Nevadzie, chociaż ponowne otworzenie kopalni w Montanie pozwoliły w ostatnich latach zwiększyć produkcję. Według szacunków ekspertów zasoby złota w Stanach Zjednoczonych wynoszą około 3000 ton.

4. Rosja: 200 ton złota rocznie.

Mimo, że Rosja jest jednym z największych producentów złota na świecie, nie powstrzymuje to tego państwa od zakupu złota od innych narodów. W samym 2012 roku kraj kupił ponad 57 ton złota by powiększyć swoje rezerwy do wartości 937 ton. Eksperci szacują, że zasoby złota Rosji wynoszą około 5000 ton. Przy obecnym wydobyciu skończą się za około 25 lat. Należy jednak mieć na uwadze, że wciąż odkrywane są nowe zasoby: podobnie jak w przypadku światowych zasobów ropy naftowej.

5. Republika Południowej Afryki: 190 ton złota rocznie.

W RPA znajdują się jedne z największych światowych zasobów złota. Eksperci szacują, że obecne zasoby kraju wynoszą około 6000 ton złota. Republika południowej Afryki została w 2006 roku uznana największym producentem złota. Niestety w roku kalendarzowym 2012 kraj wydobył „tylko" 190 ton tego cennego metalu. Kraj posiada rezerwy złota szacowane na 125 ton złota, co stanowi ponad 13% rezerw walutowych.

6. Peru: 150 ton złota rocznie.

Peru to południowo-amerykański kraj który kojarzy się nam z Państwem Inków, a ci ostatni wielu Europejczykom kojarzą się ze złotem. Rzeczywiście na tych terenach jest dużo złota, tak dużo, że Peru jest największym producentem złota w Ameryce Łacińskiej. Wydobywa się tu około 150 ton złota rocznie przy zasobach wynoszących około 2000 ton. Oficjalne rezerwy złota w Peru wynoszą około 35 ton.

7. Kanada: 110 ton złota rocznie.

Mimo, że w Kanadzie wydobywa się obecnie około 110 ton złota rocznie, to kraj dysponuje rezerwami wynoszącymi zaledwie 3,5 tony złota. Dodajmy do tego szacunki ekspertów które mówią, że zasoby złota w Kanadzie szacowane są na około 900 ton. To najmniejsza ilość rezerw i zasobów ze wszystkich państw w dzisiejszym rankingu. Większość złota w Kanadzie pochodzi z Ontario, gdzie funkcjonuje kopalnia złota Red Lake.

8. Ghana: 100 ton złota rocznie.

Ghana jest drugim największym producentem złota na kontynencie afrykańskim. Kraj był nazywany kiedyś złotym wybrzeżem, ze względu na obfitość metali szlachetnych występujących w okolicy. Obecnie kraj produkuje około 100 ton złota rocznie i nadal posiada około 1400 ton złota czekających na wydobycie. Oficjalne raporty rządowe mówią o tym, ze Ghana posiada rezerwy złota wynoszące 8,7 ton: równowartość 10% rezerw walutowych.

9. Indonezja: 100 ton złota rocznie.

Mimo, że kraj składa się z ponad 17 tysięcy wysp, większość produkcji złota ma miejsce w kilku obszarach, w tym w kopalni Grasberg. Kopalnia Grasberg to największa indonezyjska kopalnia miedzi, srebra i złota położona w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea. Szacuje się, że zasoby złota w Indonezji wynoszą około 3000 ton. Ponadto ten wyspiarski kraj posiada rezerwy złota wynoszące 73 tony. Mimo, że obecnie kraj wydobywa około 100 ton złota rocznie w 2011 wydobycie wyniosło 120 ton.

10. Uzbekistan: 90 ton złota rocznie.

Kraj może być pozbawiony dostępu do morza, jednak ziemia nie poskąpiła mu dużych zasobów złota. Obecnie w Uzbekistanie wydobywa się około 90 ton złota rocznie, przy zasobach szacowanych na 1700 ton. Zasoby te pozwolą krajowi wydobywać złoto do 2032 roku, nawet jeżeli w tym czasie nie zostaną odkryte nowe złoża. Głównym źródłem złota w Uzbekistanie jest kopalnia złota Muruntau. Szacuje się, ze 80% złota wydobywane jest przez państwowe przedsiębiorstwo.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze