Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej dochodowych przestępstw na świecie

Podczas gdy większość z nas pracuje od samego rana do wieczora, by móc cieszyć się legalnie zarobionymi pieniędzmi, na świecie są ludzie którzy do swoich ogromnych majątków dochodzą licznymi przestępstwami. Dla zwykłego człowieka niewiarygodne jest, że zwykli przestępcy mogą zgromadzić majątki liczone w milionach dolarów.

Nie do pojęcia jest również to w jaki sposób ci ludzie dochodzą do swoich ogromnych pieniędzy. Bardzo często ich pieniądze splamione są krwią i cierpieniem innych osób. Jeżeli chcecie wiedzieć jakie są najbardziej dochodowe zbrodnie świata, przyjrzyj się dziesięciu najbardziej lukratywnym przestępstwom i dowiedz się dlaczego ludzie zwracają się na ciemną stronę.

1. Handel narkotykami.

Kiedy myślimy o kartelach narkotykowych, zazwyczaj wiążemy je z Ameryką Południową. Całkiem zasadny tok myślenia, bowiem kartele narkotykowe są rozpowszechnione w tej części świata, zwłaszcza w Kolumbii, Boliwii i Peru. Południowo-amerykańskie kartele narkotykowe są odpowiedzialne za ponad połowę światowej produkcji kokainy i heroiny. Handel tylko tymi dwoma narkotykami jest wart, w ujęciu światowym, około 88 miliardów dolarów. Podczas gdy wartość światowego handlu wszystkimi narkotykami szacuje się na ponad 300 miliardów dolarów rocznie. Mimo wszystko, ta wartość jest sporo zaniżona, ponieważ nie obejmuje zysków z lokalnie produkowanych narkotyków, takich jak marihuana i amfetamina. Tak duże pieniądze kuszą wielu ludzi.

2. Handel podróbkami.

Choć powiadają, że naśladownictwo jest największą formą pochlebstwa, zapomniano dopowiedzieć, że jest ono bardzo dochodowe. Szacuje się, że handel podrobionymi towarami jest wart około 250 miliardów dolarów rocznie. Wszystko, począwszy od ubrań, poprzez kosmetyki, po elektronikę, zostało już podrobione. Zazwyczaj podróbki są sprzedawane w krajach rozwijających się, których populacja nie może sobie pozwolić na droższe oryginały. W produkcji podróbek wysokiej jakości przodują takie kraje jak Chiny, Rosja, Malezja i Filipiny. Ich produkty wielokrotnie znajdziemy na bazarach, oraz u internetowych ogłoszeniodawców. Handel podróbkami jest tak popularny, bowiem każdemu wydaje się, ze nikomu nie wyrządza tym krzywdy.

3. Handel ludźmi.

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa. Przygnębiające jest wiedzieć, że handel ludźmi nie tylko istnieje, ale z każdym rokiem notuje wzrosty. Szacuje się, że przestępcy zarabiają na handlu ludźmi około 32 miliardy dolarów. Na całym świecie około 2,5 miliona ludzi rocznie pada ofiarami handlu ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza krajów słabo rozwiniętych i rozwijających się, takich jak: Brazylia, Kolumbia, Indie, Pakistan, Chiny itp. Wyróżnia się kilka form handlu ludźmi, wśród nich są: handel dziećmi jako tanią siłą roboczą, nielegalne adopcje, handel kobietami w celu świadczenia usług seksualnych, handel narządami oraz handel tanią siłą roboczą.

4. Nielegalne połowy.

By utrzymać niskie koszty operacyjne oraz unikać podatków wiele firm rybackich decyduje się na nielegalne połowy. Dotyczy to w szczególności firm z siedzibą w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce, jednak w mniejszym bądź większym stopniu dotyka innych części świata: również Unii Europejskiej i Polski. Nielegalnie poławiane ryby są następne wykorzystywane do własnych celów oraz sprzedawane innym odbiorcom, również na rynkach międzynarodowych. Szacuje się, że sama Indonezja jest odpowiedzialna za 1,6 mln ton nielegalnie złowionych ryb sprzedawanych na międzynarodowych rynkach. Osoby zarabiające na nielegalnych połowach myślą, że nikomu nie robią krzywdy. Tymczasem wyrządzają krzywdę ekosystemowi oraz utrudniają rozwój własnemu krajowi.

5. Nielegalny handel ropą.

Ropa naftowa to jeden z tych surowców które przynosi największe zyski. Tam gdzie są ogromne pieniądze, jest również ogromna rządza jak najłatwiejszego zarobienia pieniędzy: najlepiej omijając państwowe podatki. Szacunki pokazują, że codziennie nawet około 500 tysięcy baryłek ropy jest sprzedawanych nielegalnie. W zależności od aktualnego kursu, nielegalny handel ropą może osiągać wartość około 11 miliardów dolarów rocznie. Bierzemy pod uwagę fakt, że na czarnym rynku ropa sprzedawana jest zazwyczaj za połowę ceny. Sprzedaż wydaje się pochodzić z krajów zasobnych w ropę, takich jak: Rosja, Arabia Saudyjska, Nigeria oraz Meksyk.

6. Nielegalny handel zwierzętami.

Szacuje się, że nielegalny handel zwierzętami jest wart około 25 miliardów dolarów rocznie. Wszystko przez to, że nabywcy są w stanie zapłacić ogromne sumy pieniędzy w zamian za żyjące zwierzęta, kość słoniową, futra i inne części rzadkich zwierząt. Najczęściej zwierzęta chwytane są w Ameryce Południowej oraz Afryce, trzecia na liście jest Azja. Zwykle kłusownicy odławiają ptaki, gady, ryby oraz małpy. Jednak nie pogardza innymi zwierzętami. W ciągu ostatnich ośmiu lat, populacja tygrysa w Indiach spadła o 50% w wyniku kłusownictwa.

7. Kradzież sztuki.

Rok rocznie złodzieje z całego świata zarabiają miliardy dolarów na handlu kradzionymi dziełami sztuki. Najczęściej sztuka i drogie artefakty kradzione są w Chinach, Tajlandii i Iraku, z ośrodków o ubogich systemach bezpieczeństwa. Złodzieje kradną sztukę i artefakty warte nawet kilka milionów dolarów za sztukę, co w konsekwencji zapewnia im wysokie wypłaty. Szacuje się, że kradzieże w tym segmencie są warte około 6,3 miliarda dolarów rocznie, przy czym ich wartość z każdym rokiem rośnie. Wraz z bogaceniem się ludzi w Stanach Zjednoczonych i Europie rośnie zapotrzebowanie na kradzioną sztukę. Dzieła sztuki oraz drogie artefakty są również wykorzystywane przez kartele narkotykowe jako zabezpieczenie płatności.

8. Nielegalny handel drewnem.

Drzewa występują we wszystkich rodzajach lasów: od Polski po Hiszpanie, przez Stany Zjednoczone po Brazylię, Australię, Indie i Chiny. Spotkamy je niemal w każdym zakątku świata. Szacunki pokazują, że nielegalny handel drewnem jest wart około 5 miliardów dolarów rocznie. To poważny problem dla krajów będących dużymi producentami drewna, takich jak: Brazylia, Szwecja, Rosja, Kanada i Australia. Wszystko przez to, że na drewno istnieje ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych i rozwijających się: Stany Zjednoczone, Japonia, kraje UE oraz Chiny. Wielu ludziom wydaje się, że skoro lasy należą do państwa to i do obywateli. Dlatego nielegalny handel drewnem jest tak popularny.

9. Nielegalna produkcja złota.

Plotki mówią, że kilogram złota może kosztować nawet dwadzieścia razy więcej niż kilogram kokainy, zajmując przy tym dużo mniej miejsca. Jako, że jest to bardzo dochodowe wielu ludzi w takich krajach jak Ghana, Rosja, Mali i Kolumbia decyduje się na nielegalne wydobycie i produkcję złota. Szacunki pokazują, że prawie 90% kopalń złota w Kolumbii działa bez licencji. Te same badania pokazują, że nielegalny handel złotem osiąga wartość około 2,3 miliarda dolarów rocznie. Ludzie decydują się na nielegalne wydobycie złota ponieważ operowanie na znacznie mniejszą skalę eliminuję większość kosztów, takich jak licencje i podatki.

10. Handel ludzkimi organami.

Handel ludzkimi organami, czasem określany mianem neokanibalizmu, jest warty około 1,2 miliarda dolarów rocznie. Ten nieetyczny handel kwitnie zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, w których znaczna część społeczeństwa jest uboga, do takich krajów możemy zaliczyć: Indie, Peru, Turcję, Filipiny oraz Brazylię. Ze względu na ubóstwo ludzie decydują się sprzedać swoje narządy bogatym oferentom ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady i Unii Europejskiej. Podczas gdy nielegalny handel ludzkimi organami jest potępiany przez Światową Organizację Zdrowia, jego wartość z roku na rok wciąż rośnie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze