Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


8 rzeczy często sprzedawanych na czarnym rynku

Czarny rynek to określenia dla obrotu nielegalnymi towarami lub usługami. Mamy tu wszystko co na świecie, lub w wybranym kraju, uważane jest za nielegalne: od podrabianych towarów, takich jak zegarki i leki, po przemyt broni, prostytucję, narkotyki i kradzione dzieła sztuki. Ponieważ transakcje te często są prowadzone w ukryciu, związane są z czymś złym i nielegalnym, stad przyjęło się pojęcie „czarnego rynku".

Czarny rynek pojawia się gdy ludzie chcą wymieniać towary lub usługi, które są zakazane przez rząd. Tworzy się on wszędzie tam, gdzie rząd nakłada na swoich obywateli ogromne restrykcje. Prawdopodobnie najbardziej znanym czarnym rynkiem, który kiedykolwiek istniał, był ten który pojawił się w Stanach Zjednoczonych po wprowadzeniu zakazu produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych.

Tak zwana prohibicja trwała w USA od 1920 do 1933 roku i dała początek erze przestępczości zorganizowanej na niebywałą skalę. Szacuje się, że na samych podatkach rząd Stanów Zjednoczonych tracił około 0,5 miliarda dolarów rocznie.

Co można kupić na czarnym rynku? Wszystko co jest opatrzone dużymi regulacjami lub całkowicie zakazane. Oto krótki przegląd najczęściej sprzedawanych towarów na czarnym rynku w ujęciu światowym:

1. Narkotyki.

Pomimo zagrożeń zdrowotnych związanych z zażywaniem narkotyków, takich jak kokaina czy heroina, istnieje ogromny popyt na wspomniane środki. Tak długo jak będą istniały osoby chcące zążywać narkotyków, tak długo będzie istniał czarny rynek dostarczający tych „dóbr". Według szacunków ONZ globalny handel narkotykami w 2003 roku osiągnął wartość 321 miliardów dolarów. W tamtym okresie światowe PKB wynosiło 36 bilionów dolarów. W związku z tym nielegalny handel narkotykami może być szacowany na około 1% światowego handlu.

2. Leki.

Nielegalny obrót lekami to również bardzo ważna odnoga czarnego rynku. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno drogich leków na receptę, do takich osób bardzo często zaliczamy osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego oraz lekomanów. Osoby te szukają tańszych zamienników dla drogich leków, bardzo często udając się po nie na czarny rynek. Leki przeciwbólowe, zamienniki leków na receptę, leki o działaniu narkotycznym oraz suplementy diety to tylko kilka najczęściej kupowanych rodzajów leków na czarnym rynku. Handel w tym sektorze warty jest miliardy dolarów.

3. Prostytucja.

W większości krajów na całym świecie prostytucja jest nielegalna, toteż prostytutki zwykle działają w ukryciu. Rozmowa dotycząca cen poszczególnych usług zwykle wykorzystuje subtelne gesty lub słowa klucze. Pomimo swojego nielegalnego charakteru szara strefa dla prostytutek podlega bardzo dynamicznemu rozwojowi. Wysoki popyt ze strony klientów oraz łatwy i wysoki zarobek sprawiają, ze prostytucją często zajmują się osoby o niskich kwalifikacjach. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Sedlak & Sedlak statystyczna prostytutka zarabia około 150 złotych za godzinę.

4. Broń.

Z uwagi na bezpieczeństwo regulacje wielu krajów zabraniają prywatnego posiadania i wykorzystania broni palnej. Podczas gdy w niektórych krajach trzeba przejść przez machinę biurokracji by dostać pozwolenie na broń, w innych państwach takie pozwolenie może być niemożliwe do uzyskania. Czarny rynek odpowiada na zapotrzebowanie na broń, które nie może zostać pokryte zgodnie z prawem. Najczęściej broń pochodzi z przemytu z innych krajów lub kradzieży producentów broni. Kraje objęte sankcjami, w których toczy się wojna domowa, również często pozyskują broń na czarnym rynku.

5. Narządy i tkanki.

Chociaż rynek dawstwa narządów i tkanek jest mocno regulowany w większości krajów, to podejrzane transakcje są tu bardzo często spotykane. Tak długo jak w krajach pierwszego świata jest zapotrzebowanie na narządy, tak długo mieszkańcy biednych państw będą sprzedawali swoje narządy. Znane są przypadki turystyki medycznej do Indii, gdzie na czarnym rynku jedna nerka kosztuje około 800 dolarów. Takie przypadki to dość częsta skrajność. Równie często dochodzi do ukrytych transakcji finansowych pomiędzy potrzebującym narządu a dawcą w krajach wysokorozwiniętych. Mimo, że prawo zabrania płacenia za narządy.

6. Materiały objęte prawem autorskim.

W krajach w których respektowanie praw autorskich jest mało rozpowszechnione, kwitnie handel treściami i produktami objętymi prawami autorskimi. Do najczęstszych produktów sprzedawanych na tym czarnym rynku możemy zaliczyć płyty CD, filmy na DVD i Blu-Ray, oprogramowanie komputerowe oraz gry – czasami przed oficjalną premierą w sklepie. Ponieważ kopiowanie płyt CD i DVD nie wymaga wiele wysiłku, fałszerze mogą zarobić nawet kilkaset złotych dziennie sprzedając kopie tu i tam. Powszechna dostępność do cracków i kodów, które można znaleźć w internecie nie ułatwia walki z piractwem.

7. Egzotyczne zwierzęta.

Ponieważ wartość rynkowa zwierząt wzrasta wraz ze wzrostem zagrożenia wyginięciem gatunku, kłusownicy korzystają jak mogą na tym nietypowym zachowaniu rynku. Polują na egzotyczne zwierzęta, takie jak słonie, tygrysy, nosorożce i żółwie dla ich kłów, rogów, futer bądź innych części ciała. Transakcje obejmują również przemyt dzikich i rzadkich zwierząt, takich jak ptaki i gady. Prywatni kolekcjonerzy są w stanie zapłacić tysiące dolarów za jednego zwierzaka, co tylko napędza podaż.

8. Ropa naftowa i paliwa.

Od kiedy duzi gracze zmonopolizowali handel ropą naftową, ceny niemal stale podlegają wzrostom. Jako, że w dzisiejszym świecie ropa naftowa jest jednym z najważniejszych surowców, rządy większości krajów regulują jej wydobycie i dystrybucję. Wysoka cena oraz zapotrzebowanie na surowiec sprawiają, że złodzieje uciekają się do sabotowania rurociągów naftowych by wypełnić beczki ropą. Ropa i paliwa dostępne na czarnym rynku zazwyczaj pochodzą z kradzieży i są sprzedawane za połowę ceny rynkowej.

Komentarze   

 
0 #1 jennings 2014-12-05 14:59
Myślałem, że handel ropę jest jednak lepiej regulowany, a tu taka niespodzianka. Trafiają się operatorzy szybów wydobywający na czarno.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane