Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Kraje z najniższym przeciętnym dochodem na gospodarstwo domowe

Według banku Światowego obywatele Luksemburga, Norwegii, Szwajcarii, Kataru i Singapuru mają do swojej dyspozycji jedne z najwyższych pensji w przeliczeniu na gospodarstwo domowe. Przeciętne Szwajcarskie gospodarstwo domowe dysponuje rocznym budżetem wynoszącym 91 388 dolarów, co w ujęciu miesięcznym daje nam około 7 615 dolarów.

Oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe z Szwajcarii ma do dyspozycji 18 razy więcej pieniędzy niż typowe gospodarstwo domowe z Demokratycznej Republiki Konga. To tak duża różnica jak pomiędzy bogatym a biednym. Podczas gdy jedni martwią się gdzie pojadą na wakacje, drudzy myślą o tym co wrzucić do garnka.

Co więcej, charakterystyczne dla krajów biednych jest to, że na typowe gospodarstwo domowe składa się wielu członków rodziny. Nierzadko na domowy budżet pracują dziadkowie, rodzice oraz dzieci. Podczas gdy w krajach najbogatszych, na budżet domowy najczęściej składa się pensja rodziców. Oto kraje z najniższym dochodem na gospodarstwo domowe:

1. Demokratyczna Republika Konga: 422 dolary.

Demokratyczna Republika Konga to kraj w Afryce Środkowej z populacją wynosząca 75 milionów. Kraj jest tak duży, że jego powierzchnia plasuje go na 11 miejscu na świecie. Jest uważany za czwarty najludniejszy kraj na kontynencie oraz najludniejszy kraj Frankofonii (jeżykiem urzędowym jest francuski i kongo). Kraj został wyniszczony przez wojnę, która wybuchła tu w 1998 roku. Po dziś dzień powszechne jest tu niedożywienie. Aż 2,5 miliona ludzi żyje za mniej niż dolara dziennie.

2. Burundi: 560 dolarów.

Burundi to stosunkowo niewielki kraj (mniejszy od Belgii) w Afryce Wschodniej, z populacją wynoszącą około 10 milionów osób. Kraj jest powszechnie uważany za najmniej zglobalizowany na świecie. Jednocześnie jest o niskim dochodzie na gospodarstwo domowe, wysoką gęstością zaludniania i wysoką śmiertelnością w następstwie AIDS. Słabo wykształceni mieszkańcy cierpią w wyniku wewnętrznych konfliktów i korupcji na najwyższych szczeblach władzy.

3. Erytrea: 566 dolarów.

Erytrea to państwo w Afryce Wschodniej, położone nad Morzem Czerwonym. Obecnie mieszka tu około 6 milionów ludzi. Erytrea była kiedyś częścią Etiopii, zanim w 1993 roku ogłoszono niepodległość tego regionu. Mimo, że kraj ma bardzo niski dochód na gospodarstwo domowe to po ogłoszeniu niepodległości zrobił bardzo duży krok na przód. Obecnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek Afryki. Wspierana dochodami obywateli uzyskanymi poza granicami państwa. Niektóre szacunki mówią, że to aż około 1/3 PKB.

4. Liberia: 655 dolarów.

Liberia to kraj w Afryce Zachodniej zamieszkały przez 3,6 miliona ludzi. Stalicą tego afrykańskiego kraju jest Monrovia, zaś językiem urzędowym angielski. Kraj ma bardzo długą historię niestabilności politycznej i gospodarczej, co jest wynikiem dwóch wojen domowych (ostatnia w latach 1999-2003). Konflikty doprowadziły gospodarkę na skraj przepaści i przyczyniły się do śmierci ćwierć miliona osób. Długi kraju zostały spłacone przez Chiny.

5. Niger: 665 dolarów.

Niger jest krajem położonym w Afryce Zachodniej na Saharze, z populacją wynoszącą około 17 milionów ludzi. Z uwagi na dużą powierzchnie pustynnych terenów oraz brak dostępu do morza gospodarka kraju nie ma się najlepiej. Kraj współpracuje gospodarczo z Francją, która jest głównym importerem żywności (orzeszki ziemne) i uranu z Nigru. Kraj jest trzecim największym producentem uranu na świecie. Dochody ze sprzedaży uranu stanowią w Nigrze około 65% PKB.

6. Republika Środkowoafrykańska: 857 dolarów.

Republika Środkowoafrykańska to kraj w Afryce Środkowej z liczbą ludności około 4,5 miliona. Jego stolicą jest Bangi, zaś językiem urzędowym francuski i sango. Pomimo dużych walorów turystycznych i bogactw naturalnych kraj jest bardzo biedny. Wszystko przez to, ze kraj jest ciagle nękany wewnętrznymi konfliktami (ostatni w 2012 – 2013). Być może kiedyś ogromny potencjał w postaci złóż diamentów, złota, uranu, ropy naftowej i drewna zostanie wykorzystany.

7. Malawi: 902 dolary.

Malawi to kraj w południowo-wschodniej Afryce z populacją wynoszącą około 16 milionów ludzi. Stolicą państwa jest Lilongwe, zaś językiem urzędowym angielski oraz cziczewa. Jest to jeden z najmniej rozwiniętych krajów świata. Z bardzo dużym odsetkiem ludności żyjącej na wsi, utrzymującej się z rolnictwa. Gospodarka niemal w całości opiera się na rolnictwie. Produkuje się tu kukurydzę, fasolę, ryż, tytoń oraz herbatę. Bardzo ważną role w budżecie kraju odgrywa pomoc międzynarodowa, w tym z MFW i Banku Światowego.

8. Madagaskar: 978 dolarów.

To państwo położone na wyspie Madagaskar jest zamieszkiwane przez około 22 miliony osób. Mimo sporych walorów turystycznych (piękne sawanny i sucha lasy podrównikowe) gospodarka kraju w większości opiera się na rolnictwie. W tym sektorze pracuje około 75% ludności czynnej zawodowo. Na Madagaskarze kawę, banany, trzcinę cukrową, przyprawy, ryż, bataty, ziemniaki i kukurydzę. W 2009 roku miał tu miejsce zamach stanu.

9. Mozambik: 1024 dolarów.

Mozambik to państwo położone w południowo-wschodniej Afryce zamieszkałe przez 23 miliony ludzi. Stolica kraju znajduje się w Maputo, zaś językiem urzędowym jest portugalski. Państwo uzyskało niepodległość od Portugalii w 1975 roku. Od tego czasu targały nim wewnętrzne konflikty, które udało się nieco złagodzić w latach 90-tych XX wieku. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległy szkoły, fabryki, sklepy oraz drogi.

10. Togo: 1051 dolarów.

Togo to państwo w zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską, zamieszkałe przez około 6 milionów osób. Jedno z mniejszych państw na kontynencie Afrykańskim, z gospodarka silnie uzależnioną od rolnictwa. Rolnictwo wytwarza około 35% PKB i pracuje w nim 70% ludności czynnej zawodowo. Do PKB dokładają się również jedne z największych złóż fosforytów na świecie.  Na eksport uprawia się również kawę, bawełnę i orzeszki ziemne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane