Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 największych na świecie firm żeglugowych

Transport morski jest bardzo istotną gałęzią przemysłu, z którego ogromnego znaczenia niewiele osób zdaje sobie sprawę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak ogromne ilości egzotycznych owoców z Azji, Afryki i Ameryki Południowej jeszcze świeże i soczyste docierają do Europy? Jak ropa z odległych zakątków ziemi dociera do innych części świata? Duża w tym zasługa żeglugi morskiej i oceanicznej.

To dzięki firmom żeglugowym możemy się cieszyć nowoczesną elektroniką z Japonii i Korei Południowej, ubierać się w ubrania wyprodukowane w Chinach lub zajadać się bananami uprawianymi w Brazylii. Żegluga to przemysł warty miliardy dolarów, a oto firmy które w tej dziedzinie mają najwięcej do powiedzenia.

1. A.P. Møller-Mærsk

A.P. Møller-Mærsk to konglomerat z siedzibą w Kopenhadze, w Danii, utworzony w 1904 roku. Jest uważany z największego operatora statków kontenerowych na całym świecie. Firma została wyróżniona tym tytułem w 1996 roku i utrzymuje go po dziś dzień. Na chwilę obecną firma posiada ponad 600 kontenerowców o łącznej pojemności 3,8 mln TEU (jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp). Firma jest również właścicielem MS Emma Mærsk, statku uważanego za największy kontenerowiec świata. Ponadto jest obecna w 135 krajach świata.

2. Mediterranean Shipping Company SA

Mediterranean Shipping Company SA to firma żeglugowa z siedzibą w Genewie w Szwajcarii. Załozona w 1970 roku firma jest obecna we wszystkich najważniejszych portach świata, chociaż głównym portem pozostaje dla niej ten znajdujący się w Antwerpii w Belgii. Na chwilę obecną firma dysponuje ponad 470 statkami o łącznej pojemności 2,3 mln TEU. Ma kilka statków o pojemności ponad 13 000 TEU, w tym MSC Beatrice i MSC Emanuela, z których ostatni jest uważany za jeden z największych kontenerowców na świecie.

3. CMA CGM SA

CMA CGM SA to ogromna firma transportowa z główną siedzibą w Marsylii we Francji, oraz dodatkową siedzibą w Ameryce Północnej w Norfolk w Wirginii. Firma ma swoje korzenie w 1851 roku kiedy to powstała firma Messageries Maritimes, która następnie połączyła swoje siły z Compagnie Generale Maritime (CGM). Obecnie firma operuje na około 200 trasach morskich, w 400 portach i 150 krajach świata.

4. Evergreen Marine Corporation

Evergreen Marine Corporation to firma założona w 1968 roku na Tajwanie. Armator dysponuje ponad 150 kontenerowcami, które pływają do 240 portów i 80 krajów rozsianych po całym świecie. Statki armatora z reguły są bardzo prosto rozpoznawalne. Ich kadłuby zostały pomalowane na kolor zielony, z białym napisem „Evergreen" umieszczonym w widocznym miejscu. Armator jest również właścicielem innej firmy na Tajwanie o nazwie Uniglory Marine Corp i posiada oddziały w Wielkiej Brytanii o nazwie Evergreen UK Ltd. i we Włoszech o nazwie Italia Marittima SpA.

5. China Ocean Shipping Container Line

China Ocean Shipping Container Line lub COSCO, jest firmą z branży żeglugowej i logistycznej z siedzibą w Chinach. Firma powstała w 1961 roku posiada oddziały zajmujące się spedycją, przemysłem stoczniowym, naprawą statków i eksploatacją terminali. Jest to największy przewoźnik towarów droga wodną w Chinach i jeden z największych przewoźników na świecie. Firma ma ponad 300 spółek zależnych i posiada około 550 statków.

6. Hapag Lloyd

Hapag Lloyd to firma transportowa z siedzibą w Niemczech, która została założona w 1970 roku. Mimo wszystko firma ma swoje korzenie już w połowie XIX wieku, bowiem jest połączeniem Hamburg Amerikanische Paketfahrt Aktien Gessellschaft lub Hapag (założona w 1847 roku) oraz Norddeutscher Lloyd (założona w 1856 roku). Obecnie armator dysponuje 147 statkami.

7. Hanjin Shipping Ltd.

Hanjin Shipping Ltd. jest przedsiębiorstwem żeglugowym założonym w 1949 roku z główną siedzibą w Korei Południowej. Armator dysponuje flotą ponad 200 statków, w tym kontenerowców, masowców i przewoźników LNG. Każdego roku transportuje towar o łącznej pojemności 4 milionów TEU, z czego ponad połowa obsługiwana jest przez terminal w Busan.

8. Nippon Yusen Kabushiki Kaisha

Nippon Yusen Kabushiki Kaisha lub NYK, jest członkiem Grupy Mitsubishi. Firma posiada siedzibę w Tokio w Japonii i jest jedną z największych firm żeglugowych na świecie. Jej korzenie sięgają 1870 roku, kiedy to klan Tosa założył firmę Tsukumo Shokai Shipping. Wspomniane przedsiębiorstwo było pierwszą linią statków pasażerskich w kraju. Obecnie firma posiada 776 dużych statków oceanicznych, do tego dochodzą samoloty, samochody i pociągi.

9. Mitsui OSK Lines, Ltd.

Mitsui OSK Lines, Ltd., lub MOL, to firma transportowa z siedzibą w Tokio, której głównym przedmiotem działalności jest spedycja międzynarodowa. Firma powstała w 1884 roku w wyniku fuzji pomiędzy Mitsui Steamship Co., Ltd. oraz Osaka Shosen Kaisha. Flota statków tego armatora obejmuje masowce do przewozu samochodów, statki wycieczkowe, promy, kontenerowce, cysterny i statki do transportu LNG.

10. Orient Overseas Container Line

Orient Overseas Container Line to firma zajmująca się transportem i logistyką z siedzibą w Hongkongu. Przedsiębiorstwo posiada 280 biur rozsianych po 55 krajach świata. Firma powstała w 1969 roku i dysponuje flotą ponad 270 statków o różnych możliwościach i ładowności. Posiada również kontenerowce o ładowności dochodzącej do 13 000 TEU. Posiada kilka lodołamaczy i statków które mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane