Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


Dziesięciu miliarderów, którzy przekroczyli wiek 90 lat

Mówi się, że śmierć nikogo nie oszczędza, równo traktuje bogatych i biednych. Dowodem tego jest przypadek Steve'a Jobs'a – współzałożyciela, prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej Apple. Jobs, którego majtek opiewał na 8 miliardów dolarów, zmarł dwa lata temu z powodu nawrotu nowotworu trzustki.

Jednak na świecie są miliarderzy, którym majątek pozwolił szczęśliwie dożyć sędziwego wieku. Jeden z nich mieszka za naszą zachodnią granicą, jest najbogatszym człowiekiem w Niemczech. Dziś mamy dla was dziesięciu miliarderów, którzy dożyli bardzo sędziwego wieku. Prócz miliardów na koncie mają po 90+ lat na karku.

1. Karl Albrecht: 26 miliardów dolarów; 93 lata.

Karl Hans Albrecht jest niemiecki biznesmen, który wraz ze swym bratem Theo założył Aldi (skrót od Albrecht Discount) – sieć marketów spożywczo przemysłowych. Grupa Aldi posiada ponad 8000 sklepów na trzech kontynentach: w Europie, Ameryce i Australii. Mimo, że Karl jest najbogatszym człowiekiem w Niemczech to wyróżnia go duża troska o swoją prywatność. Jego życie prywatne owiane jest tajemnicą.

2. Anne Cox Chambers: 12 miliardów dolarów; 93 lata.

Anne Cox jest córką James'a M. Cox, który założył Cox Enterprises w 1898 roku w Dayton w stanie Ohio. Jest to firma z branży medialnej posiadająca gazety, stacje telewizyjne, stacje radiowe oraz strony internetowe, w tym AutoTrader.com. W skład Cox Enterprises wchodzi również Cox Communications, oferujące łączność szerokopasmową, telewizję cyfrową, usługi telekomunikacyjne i usługi bezprzewodowe. Anne jest w TOP 80 najbogatszych ludzi świata, w TOP 30 najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych.

3. Sulaiman Al Rajhi: 6 miliardów dolarów; 93 lata.

Rodzina Sulaiman'a Al Rajhi to posiadacze większości akcji banku Al Rajhi Bank, jednej z największych firm w Arabii Saudyjskiej i największego Islamskiego banku na świecie. Sulaiman jest znany jako najbogatszy Saudyjczyk, nie będący członkiem rodziny królewskiej. Jest on również znany z swojej działalności filantropijnej. Swoim majątkiem wspiera organizacje dobroczynne.

4. Karl Wlaschek: 4,8 miliarda dolarów; 95 lat.

Karl Wlaschek jest założyciel austriackiej sieci supermarketów BILLA, którą w 1996 roku sprzedał za 1,1 miliarda dolarów. Obecnie swoje pieniądze inwestuje głównie w nieruchomości, dzięki czemu stał się jednym z największych właścicieli nieruchomości w Austrii. Wlaschek jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Austrii, jednym z najbogatszych i najstarszych ludzi świata.

5. Samuel Truett Cathy; 4,2 miliarda dolarów; 91 lat.

S. Truett Cathy to człowiek, który do swoich miliardów doszedł całkowicie samodzielnie. Samuel jest założycielem amerykańskiej restauracji typy fast food: Chick-fil-A. Swoją przygodę z biznesem zaczął od małej restauracji założonej w 1946 roku w Hapeville. To tam została stworzona kanapka z kurczakiem, która dziś jest znakiem rozpoznawczym Chick-fil-A. Obecnie Samuel posiada 1700 lokali rozlokowanych niemal w całych Stanach Zjednoczonych. Jego fast food jest znany z przestrzegania chrześcijańskiego tygodnia pracy, z wolną niedzielą. Tego dnia wszystkie restauracje Chick-fil-A są zamknięte.

6. Aloysio de Andrade Faria: 3,8 miliarda dolarów; 92 lata.

Aloysio de Andrade Faria jest brazylijskim bankierem, z zawodu lekarzem. Jest synem Clemente de Faria, założyciela Banco da Lavoura, banku który znany jest dziś znany jako Banco Real SA. Po śmierci ojca Aloysio przejął firmę, którą następnie sprzedał za 2,1 miliarda dolarów holenderskiemu bankowi ABN Amro. Następnie stworzył Alfa Group, konglomerat kilku firm w skład którego wchodzi Alfa Bank, C & C Home and Construction, Transamerica, La Basque oraz Agropalma.

7. Kirk Kerkorian: 3,3 miliarda dolarów; 95 lat.

Kerkor "Kirk" Kerkorian to amerykański biznesmen znany pod pseudonimem „uśmiechnięta kobra". Jest prezesem i właścicielem Tracinda Corporation, holdingu z siedzibą w Beverly Hills w Kalifornii. Jeszcze w maju 2008 roku Forbes umieścił Kirk'a w 50-tce najbogatszych ludzi świata, z majątkiem szacowanym na 16 miliardów dolarów. Niestety recesja znacznie uszczupliła majątek tego pana. Do tego stopnia, że dziś jest on uważany za jedną z osób które najwięcej straciły w wyniku recesji.

8. Wang Yung-Tsai: 3 miliardy dolarów; 92 lata.

Tajwański miliarder, założyciel Formosa Plastics Group w 1958 roku. Jego własnością jest konglomerat działający w branży biotechnologii, przetwarzania petrochemicznego i produkcji komponentów elektronicznych. Yang-Tsai jest dziewiątym najbogatszym człowiekiem w Tajwanie. Bardzo ciekawe jest to, że Wang Yung-Tsai wprost uwielbia golfa. Niezależnie od pogody, wstaje codziennie o 5:00 i udaje się na swoje prywatne pole golfowe.

9. David Rockefeller: 2,7 miliarda dolarów; 97 lat.

David Rockefeller to wciąż jeden z najbogatszych i najstarszych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Amerykański biznesmen i filantrop, jedynym żyjącym wnuk potentata naftowego John'a D. Rockefeller'a, założyciela Standard Oil. David wcześniej był prezesem Chase Manhattan Bank znanego dzisiaj jako JPMorgan Chase Bank po fuzji z JP Morgan & Co. która miała miejsce w 2000 roku. Z wiekiem 97 lat jest on na czele listy Forbesa najstarszych miliarderów świata.

10. Henry Hillman: 2,3 miliarda dolarów; 94 lata.

Henry Hillman, najbogatszy człowiek w Pittsburghu jest synem JH Hillman Jr – barona węgla, stali i gazu, założyciela Pittsburgh Coke & Chemical, firmy przemianowanej na Calgon Carbon. Odziedziczył i nadzorował firmę po śmierci ojca w 1959 roku. Henry jest założycielem firmy inwestycyjnej Hillman Company, która skupia się na technologiach informacyjnych, telekomunikacji, dystrybucji produktów, energii i zasobów naturalnych, rozwoju nieruchomości i produkcji. Znany filantrop, który niedawno przekazał 20 milionów dolarów na walkę z rakiem i 10 milionów dolarów na szpital dziecięcy w Pittsburghu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane