Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najmniej skorumpowanych krajów świata

Żyjemy w czasach w których rządzi pieniądz, a to pociąga za sobą ryzyko korupcji nawet na najwyższych szczeblach władzy. W każdym kraju występuje korupcja, niezależnie od wielkości państwa oraz majętności jego społeczeństwa. Jednak istnieją pewne kraje w których korupcja występuje w stopniu o wiele mniejszym niż w innych. Można by rzec, że wszystko to dzięki odpowiednim regulacjom oraz dotkliwym karom dla osób przyjmujących łapówki.

Opierając się na jednym z ostatnich raportów Transparency International – Corruption Perceptions Index 2012 – przedstawiamy 10 najmniej skorumpowanych krajów świata. W pierwszej dziesiątce jest aż sześć państw ze Starego Kontynentu.

 

1. Dania

Ten niewielki skandynawski kraj od dawna plasuje się w czołówkach najmniej skorumpowanych krajów prowadzonych przez różne ośrodki badań. Nie inaczej było w raporcie Transparency International. Widać, że przywódcy kraju od dawna budują zaufanie do siebie.

2. Finlandia

Jeżeli chciałbyś osiedlić się w kraju w którym korupcja uważana jest za wielkie zło to Finlandia będzie jednym z najlepszych miejsc do tego. Dużym zaangażowaniem w walce z korupcją wykazują się zwykli obywatele, którzy konsekwentnie zgłaszają wszelkie próby wyciągnięcia łapówki.

3. Nowa Zelandia

Na miejscu trzecim mamy państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jeżeli ktoś chciałby spróbować życia w kraju w którym PKB na osobę wynosi 38 227 dolarów, niemal nie widać korupcji a językiem urzędowym jest angielski to Nowa Zelandia będzie znakomitym wyborem.

4. Szwecja

Drugi skandynawski kraj, który znalazł się w pierwszej piątce najmniej skorumpowanych państw świata. Na pochwałę zasługuje fakt całkowitej przejrzystości wydatków polityków i aparatu administracji. Dzięki temu Szwedzi darzą swoich polityków bardzo dużym zaufaniem.

5. Singapur

Singapur jest jednym z najsurowszych krajów w Azji, jednym z najsurowszych na świecie. Tutaj politycy zarabiają dość dużo by nie uciekać się do korupcji. A jeżeli już kogoś skusi przyjęcie łapówki musi się liczyć z bardzo surowymi karami. Tutejszy kodeks karny przewiduje karę śmierci dla urzędników którzy przyjmą łapówkę.

6. Szwajcaria

Ten niewielki, Europejski kraj od niepamiętnych czasów jest kojarzony z dobrobytem. Jednak nie tylko w tym należy upatrywać niewielkiej korupcji. Kraj szczególną uwagę zwraca na przyjmowanie łapówek przez funkcjonariuszy publicznych i administrację. Już na tym etapie ucinając wszelkie praktyki.

7. Australia

Szóste co do wielkości państwo świata również ma się czym pochwalić. W skutecznej walce z korupcją pomagają tu szczegółowe regulacje oraz specjalna komisja do walki z korupcją i przestępczością (Corruption and Crime Commission), która skutecznie zapobiega korupcji w Australii.

8. Norwegia

Norwegia znana jest z wysokiego poziomu życia oraz z kompleksowych szkoleń urzędników i funkcjonariuszy publicznych na których osoby pracujące sektorze publicznym dowiadują się jakie są skutki korupcji. Erik Lund-Isaksen, podsekretarz stanu w Ministerswie Obrony, powiedział kiedyś, że jego ministerstwo jest zaangażowane w walkę z korupcją i jej całkowite wymazanie.

9. Kanada

Obywatele Kanady są bardzo zadowoleni z działań tutejszych polityków, administracji państwowej i sektora publicznego. Mają pełną swobodę i wolność w korzystaniu ze swoich praw, całkiem dobre zarobki oraz dobrą opiekę socjalną. Jakość życia przekłada się na małą korupcję.

10. Holandia

Holandia znana jest na całym świecie z dużej tolerancyjności  oraz neutralności. Kraj jest celem częstych podróży zarobkowych Polaków, wiec wielu z naszych obywateli mogło się przekonać o wysokiej jakości życia w tym niewielkim państwie. Uważa się, że cały system sądowy w kraju jest wolny od korupcji.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane