Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbogatszych państw w 2050 roku

Przewidywanie przyszłości jest trudne, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi wskazanie najbogatszych państw za kilka dekad. Biorąc się za taka prognozę trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: system gospodarczy, infrastrukturę, jakość systemu oświaty, przyrost naturalny, zasoby naturalne, rozwój technologii i wiele więcej.

HSBC, jeden z największych holdingów finansowych na świecie, postanowił sprostać temu zadaniu i przedstawił prognozę wskazującą najbogatsze kraje w 2050 roku. Według HSBC w połowie XXI wieku Polska znajdzie się na 25 miejscu najbogatszych państw świata, zaraz za Holandią. Poniżej znajdziecie pierwszą dziesiątkę, wraz z przewidywanym PKB.

1. Chiny: 25,33 biliona dolarów.
W 2050 roku najbogatszym państwem świata będą Chiny. Niektóre badania mówią, że chińska gospodarka może stać się największą na świecie już między 2020-2030 rokiem.

Chiny

2. Stany Zjednoczone: 22,27 biliona dolarów.
Przyzwyczailiśmy się do tego, że przez ostatnie dziesięciolecia to Stany Zjednoczone były największą gospodarką świata, jednakże do 2050 roku amerykańska gospodarka powinna spaść na drugą pozycję.

Stany Zjednoczone

3. Indie: 8,17 biliona dolarów.
Duża liczba ludności oraz stały rozwój Indii sprawią, że w 2050 roku to państwo znajdzie się na trzecim miejscu największych gospodarek świata, z PKB wynoszącym około 8,17 biliona dolarów.

Indie

4. Japonia: 6,43 biliona dolarów.
Obecnie największym problemem Japonii jest starzejące się społeczeństwo i bardzo niski współczynnik dzietności. Jednakże do 2050 roku państwo powinno sobie poradzić z kurczącą się siłą roboczą.

Japonia

5. Niemcy: 3,71 biliona dolarów.
W 2050 roku Niemcy będą największą gospodarką spośród wszystkich krajów Europy, nieznacznie wyprzedzając Wielką Brytanię. Szacuje się, że Niemcy mogą przeżyć dużą redukcję populacji, spowodowaną niską dzietnością.

Niemcy

6. Wielka Brytania: 3,58 biliona dolarów.
Zarówno Niemcy jak i Wielka Brytania stracą jedno miejsce w rankingu na rzecz gospodarki Indii. PKB Wielkiej Brytanii w 2050 roku może wynosić ponad 3,5 miliarda dolarów.

Wielka Brytania

7. Brazylia: 2,96 biliona dolarów.
W 2050 roku gospodarka Brazylii będzie zajmować 7 miejsce na świecie, takie samo jak w 2014 roku. Zasługę w tym osiągnięciu powinna mieć poprawa jakości edukacji i dużą liczba ludzi aktywnych zawodowo.

Brazylia

8. Meksyk: 2,81 biliona dolarów.
Chociaż obecnie Meksyk jest poza Top 10 największych gospodarek świata, to w 2050 roku powinien się znaleźć na 8 miejscu – między innymi dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i zmniejszeniu przestępczości.

Meksyk

9. Francja: 2,75 biliona dolarów.
Francja jest obecnie 5 największą gospodarką świata, jednak w 2050 roku powinna spaść na 9 pozycję. Ostatnie lata były bardzo trudne dla gospodarki Francji, zwłaszcza jeżeli porównamy ją do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Francja

10. Kanada: 2,29 biliona dolarów.
W 2050 roku Kanada będzie zajmować 10 miejsce na liście największych gospodarek świata. Ponadto wzrośnie dochód na mieszkańca – w tym rankingu Kanada podskoczy z 15 na 12 miejsce na świecie.

Kanada

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane