Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


5 aktorów którzy zarobili szokująco mało za swoje role

Każdy fan amerykańskiego kina dobrze wie, że produkcja niektórych hitowych filmów pochłania nawet ponad 100 milionów dolarów – na co duży wpływ mają efekty specjalne, scenografia, kostiumy, postprodukcja oraz gaże znanych aktorów.

Przykładów nie trzeba daleko szukać, bowiem Robert Downey Jr. za rolę Iron Mana w Avengersach zgarnął ponad 50 milionów dolarów (miał udział również w przychodach filmu z kin). Z drugiej strony jego kolega z planu Chris Evans (Kapitan Ameryka) otrzymał za swoją rolę tylko 2 miliony dolarów. W rozwinięciu artykułu znajdziecie więcej przykładów aktorów, którzy zagrali w znanych filmach a jednak zarobili niewiele.

1. Ethan Hawke: Noc oczyszczenia (The Purge).
Ethan Hawke to aktor znany z występów w takich filmach jak „Przed wschodem słońca" czy „Dzień próby". W 2013 roku zdecydował się zagrać w niskobudżetowym filmie „Noc oczyszczenia", którego całkowity budżet wynosił 3 miliony dolarów. Nie wiadomo ile aktor dostał z tej kwoty, ale były to niewielkie pieniądze. Sam aktor przyznał, że na planie nie było luksusów, brakowało przyczepy dla aktorów, a on sam spał u reżysera. Mimo niskiego budżetu filmowi udało się zdobyć serca widzów i zarobić w kinach całego świata aż 89 milionów dolarów!

Ethan Hawke w filmie Noc oczyszczenia

2. Barkhad Abdi: Kapitan Phillips (Captain Phillips).
Jeżeli miałeś okazję oglądać Kapitana Philipsa zapewne wiesz jak świetnie zagrał Barkhad Abdi, wcielający się w rolę somalijskiego pirata uprowadzającego amerykański frachtowiec. Chociaż najbardziej znanym aktorem występującym w filmie był Tom Hanks, to zdaniem wielu Abdi przyćmił go swoją grą. Produkcja filmu kosztowała 50 milionów dolarów, a Barkhad Abdi zarobił za niego około 60 tysięcy dolarów. Jego największym wyróżnieniem okazała się prestiżowa nagroda BAFTA dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej.

Barkhad Abdi w filmie Kapitan Phillips

3. Matthew McConaughey: Witaj w klubie (Dallas Buyers Club).
Matthew McConaughey to jeden z najbardziej rozchwytywanych aktorów ostatnich lat. W 2013 roku mogliśmy go zobaczyć w filmie „Witaj w klubie" w jakim grał człowieka chorego na AIDS, który zaczyna przemycać do Stanów Zjednoczonych zakazane leki. Chociaż sam aktor wiele schudł specjalnie do tej roli, to zarobił tylko 200 tysięcy dolarów, przy całkowitym budżecie wynoszącym 5 milionów dolarów. Na szczęście film zarobił na świecie 55 milionów dolarów oraz pozwolił McConaughey'owi zdobyć Oscara za rolę pierwszoplanową.

Matthew McConaughey w filmie Witaj w klubie

4. Jonah Hill: Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street).
„Wilk z Wall Street" był jednym z najbardziej udanych filmów 2013 roku – przy budżecie wynoszącym 100 milionów dolarów, zarobił na całym świecie 392 miliony dolarów, oraz otrzymał pięć nominacji do Oscara. Jonah Hill za rolę w tym filmie zarobił tylko 60 tysięcy dolarów. To zaskakująco mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę budżet filmu i wypłatę jego kolegi z planu Leonardo DiCaprio, który zgarnął 10 milionów dolarów. Hill wcale nie miał małej roli, po DiCaprio miał jedną z większych ról, o czym świadczy nominacja do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Jonah Hill w filmie Wilk z Wall Street

5. George Clooney: Good Night and Good Luck.
George Clooney od wielu lat jest jednym z najgorętszych nazwisk w Hollywood, więc nie ma się co dziwić, że może oczekiwać bardzo wysokich zarobków za rolę w filmach. W politycznym thrillerze „Good Night and Good Luck" aktor zrezygnował ze swojej wysokiej gaży i zgodził się na wypłatę 120 tysięcy dolarów. W zamian za to mógł wyreżyserować film i współtworzyć scenariusz. Ostatecznie filmowi nakręconemu za 7 milionów dolarów udało się zarobić na świecie 54,6 miliona dolarów, oraz zdobyć sześć nominacji do nagrody Oscara.

George Clooney w filmie Good Night and Good Luck

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane