Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 najbardziej dochodowych filmów w Korei Południowej w 2013 i 2014 roku

Ponad rok temu na łamach serwisu Rankingi24 mogliście przeczytać ranking najlepszych filmów koreańskich. Jako, że poprzednia toplista cieszyła się wśród was bardzo dużym powodzeniem, tako dziś przygotowaliśmy spis najbardziej dochodowych filmów koreańskich, które miały swoją premierę w 2013 i 2014 roku.

Dzisiejszy ranking powstał o dane płynące z Korean Film Council – instytucji zajmującej się wspieraniem i promowaniem filmów koreańskich w Korei Południowej oraz poza granicami kraju. Zanim przejdziecie do rozwinięcia chcielibyśmy zaznaczyć, że miejsce filmu w topliście zależy od ilości sprzedanych biletów. Ponadto w nawiasie znajdziecie tytuł angielski.

1. Myeong-ryang (ang. Battle Of Myeongryang).
Myeong-ryang to południowokoreański film w reżyserii Kim Han-min'a, z udziałem Choi Min-sik'a – aktora znanego z filmu Oldboy. Obecnie jest to najbardziej dochodowy film wszech czasów w Korei Południowej: sprzedał ponad 17 milionów biletów oraz zarobił 112 milionów dolarów. Film opowiada historię bitwy morskiej z 1597, w której kilkanaście koreańskich statków stawiło czoła japońskiej flocie 330 statków.

2. 7-beon-bang-ui seon-mul (ang. Miracle in Cell No. 7).
Drugie miejsce w rankingu zajmuje film, którego polska nazwa brzmiała by „Cud w celi nr 7". To mieszanka sympatycznej komedii i melodramatu, opowiadająca historię niepełnosprawnego intelektualnie mężczyzny, który zostaje oskarżony o gwałt i morderstwo córki szefa policji, a następnie skazany na śmierć. Mężczyzna trafia do kilkuosobowej celi, a chwile szczęścia przynoszą mu odwiedziny córeczki, przemycanej do więzienia z pomocą innych skazanych.

3. Byeon-ho-in (ang. The Attorney).
Ponad 11 milionów biletów udało się sprzedać filmowi „Byeon-ho-in", za którego scenariusz i reżyserię odpowiadał Yang Woo-suk. Mimo budżetu wynoszącego tylko 5 milionów dolarów, filmowi udało się zarobić w kinach aż 70,5 miliona dolarów. Historia tego dramatu sądowego toczy się wokół ambitnego prawnika podatkowego, który decyduje się reprezentować starego przyjaciela w sądzie. Oto zwiastun filmu.

4. Snowpiercer: Arka przyszłości (ang. Snowpiercer).
Jeden z nielicznych filmów koreańskich, który doczekał się również premiery w rodzimych kinach. Snowpiercer to południowokoreański film science-fiction na francuskiej powieści graficznej „Le Transperceneige" autorstwa Jacques'a Lob'a. Akcja filmu ma miejsce w 2031 roku. Po sprowadzeniu na siebie epoki lodowcowej, jedyni ocalali ludzie znajdują się w wagonach pociągu-miasta Snowpiercer, poruszającego się wokół globu.

5. Gwansang (ang. The Face Reader).
Gwansang to film z 2013 roku, któremu udało się sprzedać ponad 9 milionów biletów oraz zdobyć sześć nagród podczas festiwalu „Grand Bell Awards" – w tym dla najlepszego filmu, aktora i reżysera. Film opowiada o człowieku, który potrafi ocenić osobowość, stan psychiczny oraz nawyki danej osoby tylko patrząc na jego twarz. Ze względu na swoje umiejętności angażuje się w największą w historii walkę o władzę w dynastii Joseon.

6. Hae-jeog (ang. The Pirates).
W 2014 roku jednym z największych hitów południowokoreańskiego kina był film „Hae-jeok: Ba-da-ro gan san-jeok" opowiadający o bandzie piratów i grupie bandytów poszukujących szarego wieloryba, który połknął królewską pieczęć. Filmowi udało się sprzedać ponad 8,6 miliona biletów oraz zarobić około 32 miliony dolarów. Film zdobył dwie nagrody podczas festiwalu „Grand Bell Awards" – dla najlepszej aktorki i aktora drugoplanowego.

7. Su-sang-han geu-nyeo (ang. Miss Granny).
Susanghan Geunyeo to południowokoreański komediodramat w reżyserii Hwang Dong-hyuk'a. Bohaterka filmu jest 74-letnia wdowa, która uświadamia sobie, że jest ciężarem dla własnej rodziny. Kiedy słyszy od syna, że trafi do domu opieki, zaczyna nerwowo przemierzać ulice, aż natrafia na tajemnicze studio fotograficzne. Kobieta korzysta z usług studia sądząc, że robi ostatni autoportret, by chwilę później zauważyć, że znów jest 20-latką.

8. Be-reul-lin (ang. The Berlin File).
Bereullin to 120 minutowe widowisko, w reżyserii Ryoo Seung-wan'a. Film nakręcony za 9 milionów dolarów miał swoją premierę w kinach 31 stycznia 2013 roku. Dzięki sprzedaży ponad 7 milionów biletów, udało mu się zarobić 48,3 miliona dolarów. Historia północnokoreańskiego szpiega, który po nieudanej transakcji handlu nielegalną bronią w Berlinie, znalazł się na celowniku międzynarodowej obławy.

9. Eun-mil-ha-gae eui-dae-ha-gae (ang. Secretly, Greatly).
Komediodramat z 2013 roku opowiadający historię północnokoreańskich szpiegów, przeszkolonych przez korpus elitarnych sił specjalnych i wysłanych do Korei Południowej. Mimo dużych ambicji muszą oczekiwać na rozkazy z Korei Północnej, w międzyczasie udając lokalnego głupka, początkującego wokalistę oraz ucznia szkoły średniej. Z czasem ich nowe życie coraz bardziej ich pochłania, aż do nadejścia nowych rozkazów.

10. Sum-bakk-og-jil (ang. Hide and Seek).
Sumbakkokjil to południowokoreański film z 2013 roku, któremu udało się przyciągnąć do kin ponad 5,6 miliona widzów. Napisany i wyreżyserowany przez Huh Jung'a, był jego fabularnym debiutem reżyserskim. Film opowiada o odnoszącym sukcesy biznesmenie, który po zaginięciu brata odkrywa dziwne symbole wyryte na drzwiach jego domu. Bohater wkrótce odkrywa, że za symbolami kryje się szokująca prawda.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze