Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 ostatnich zdobywców Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny

Hollywood każdego roku produkuje ponad 600 filmów, które na całym świecie zarabiają od 25-30 miliardów dolarów. Niektóry z nich oparte są na starszych filmach lub filmach zagranicznych, inne powstają w oparciu o książkę lub komiks, jeszcze inne bazują na scenariuszu oryginalnym.

Filmy ze scenariuszem oryginalnym mają w sobie coś niespotykanego, coś co przyciąga widzów przed ekrany. Historia z którą człowiek spotyka się po raz pierwszy, sprawia że film chłonięty jest od pierwszej do ostatniej minuty. Filmy oparte na scenariuszu oryginalnym mają nawet własną, dedykowaną kategorię Oscara, a dziesięciu zwycięzców w tej kategorii z ostatnich lat znajdziesz w rozwinięciu artykułu.

1. Ona / Her.
Melodramat sci-fi opowiadający o mężczyźnie, który zakochuje się w nowo zakupionym, inteligentnym systemie operacyjnym Samantha. Produkcja tej niezwykłej historii miłosnej kosztowała 23 miliony dolarów, a sam film zarobił 47 milionów dolarów w kinach całego świata. Obraz dostał również Złoty Glob za najlepszy scenariusz.

2. Django / Django Unchained.
Historia czarnoskórego niewolnika Django, który zostaje uwolniony przez łowce nagród Dr Kinga Schultza, by następnie wyruszyć odbić swoją żonę z rąk bezlitosnego właściciela ziemskiego Calvina Candie'ego. Prócz Oscara za Najlepszy scenariusz oryginalny, film zdobył Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy.

3. O północy w Paryżu / Midnight in Paris.
Film opowiada historię narzeczonych, Gila oraz Inez. Młodzi przyjeżdżają do Paryża w którym ich miłość zostanie poddana próbie. Inez zaczyna spędzać czas ze swoim byłym, zaś Gil co noc przenosi się do Paryża lat 20. XX wieku. Tam młody pisarz poznaje między innymi Ernesta Hemingwaya, Pabla Picassa i jego kochankę.

4. Jak zostać królem / The King's Speech.
Dramat historyczny, który dzieje się w trudnych czasach abdykacji króla Wielkiej Brytanii Edwarda VIII. Pomimo oporów na tronie zasiada książę Albert, który od teraz będzie znany jak król Jerzy VI. Niestety nowy monarcha ma problem z wysławianiem, który może osłabić jego wizerunek. W uporaniu się z jąkaniem ma mu pomóc Lionel Logue.

5. The Hurt Locker. W pułapce wojny / The Hurt Locker.
Film opowiadający historię elitarnej jednostki saperów na misji w Iraku, był jedną z najgorętszych premier 2009 roku, oraz ogromnym wygranym gali rozdania Oscarów w 2010. Obraz zdobył łącznie 6 statuetek, w tym za Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepszy film, Najlepszy Montaż oraz Oscara dla Najlepszego reżysera.

6. Obywatel Milk / Milk.
Oparty na faktach dramat biograficzny opowiadający o życiu oraz działalności amerykańskiego aktywisty i polityka, który był pierwszym homoseksualistą wybranym na urząd publiczny w Kalifornii. W rolę Harveya Milka wciela się Sean Penn, który został nagrodzony za ten film Oscarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

7. Juno.
Juno to kanadyjsko-amerykański komediodramat z 2007 roku w reżyserii Jasona Reitmana, według scenariusza napisanego przez Diablo Cody'ego. Film opowiada historię 16-letniej dziewczyny w ciąży, która za namową bliskich szuka rodziny zastępczej dla swojego jeszcze nie narodzonego dziecka. W rolach głównych wystąpili Ellen Page i Michael Cera.

8. Mała Miss / Little Miss Sunshine.
Mała Miss to amerykański komediodramat i film drogi w reżyserii Jonathana Daytona i Valerie Faris. Film przedstawia historię dysfunkcyjnej rodziny, która wyrusza w podróż busem, by najmłodsza członkini rodziny mogła wziąć udział w konkursie piękności dla dzieci. Wyprodukowanie filmu kosztowało tylko 8 milionów dolarów.

9. Miasto gniewu / Crash.
Amerykański dramat kryminalny, który podczas gali rozdania Oscarów w 2006 zgarnął trzy statuetki – dla Najlepszego filmu, za Najlepszy scenariusz oryginalny oraz Najlepszy montaż. Historie kilku bohaterów przeplatają się ze sobą w ciągu dwóch dnia w Los Angeles. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu.

10. Zakochany bez pamięci / Eternal Sunshine of the Spotless Mind.
Amerykański komediodramat sci-fi, którego motywem przewodnim są wspomnienia i ich wpływ na człowieka. Historia mężczyzny, który po tym jak dowiaduje się, że jego była dziewczyna postanowiła wymazać o nim wszelkie wspomnienia, sam decyduje się na taki zabieg. Podczas zabiegu mężczyzna uświadamia sobie, że traci nie tylko wspomnienia smutku, ale i radości.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze