Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 bardzo dobrych filmów z epickimi bitwami

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało nakręconych wiele filmów zawierających sceny walki i bitwy o ogromnych wręcz rozmiarach. Nie były to wyłącznie filmy wojenne, bowiem epickie bitwy zostały ukazane również w filmach science fiction, filmach fantasy, filmach przygodowych i wielu innych. Przykłady? W ostatnich latach warto wspomnieć o „The Avengers", „300: Początek imperium" czy niszowym koreańskim „My Way".

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 10 bardzo dobrych filmów z epickimi bitwami, które na długo zapadają w pamięci. Jeżeli nadal ci mało, to odsyłamy do seriali wojennych „Kompania braci" oraz „Pacyfik" gdzie również uświadczysz wspaniałych bitew.

1. Szeregowiec Ryan (1998).
Szeregowiec Ryan to znakomity dramat wojenny z 1998 roku, przez wielu krytyków zaliczany do ścisłej czołówki najlepszych filmów w historii kina. Film, którego akcja rozgrywa się podczas II Wojny Światowej - a dokładniej podczas słynnej inwazji wojsk alianckich na Normandię - doczekał się 5 nagród Oscara oraz kilkudziesięciu innych nagród i nominacji. Oscara za Najlepsze zdjęcia otrzymał pochodzący z polski operator Janusz Kamiński.

2. Braveheart - Waleczne Serce (1995).
Braveheart - Waleczne Serce to kolejny film ceniony przez krytyków filmowych oraz widzów. Jest niezwykle ceniony przez rodzimych kinomanów, którzy na portalu Filmweb.pl wystawili mu średnią ocenę 8,2/10 obliczoną na podstawie 264 100 głosów. Akcja filmu rozgrywa się w XIII-wiecznej Szkocji. Głównym bohaterem filmu jest William Wallace, który po utracie żony zwołuje rodaków do walki z angielską monarchią. Film zdobył 5 Oscarów.

3. Gettysburg (1993).
Gettysburg to kolejny film z niezwykle efektownymi scenami batalistycznymi. Film opowiada w najdrobniejszych szczegółach o bitwie pod Gettysburgiem – jednej z największych bitew w historii wojny secesyjnej, bitwie która pochłonęła ponad 50 tysięcy żołnierzy. Film trwa ponad 4 godziny, więc bardzo dobrze oddaje trwającą ponad 3 dni bitwę. Za reżyserię tego dramatu historycznego odpowiadał Ronald F. Maxwell (Małe kochaniątka, Generałowie).

4. Zulu (1964).
Jeżeli szukasz filmu z epicką bitwą bez wspomagaczy, znaczy się przedstawioną bez wykorzystania komputerowych efektów specjalnych, zwróć swoją uwagę na film „Zulu" z 1964 roku. Internauta „_Andrzej_" z portalu Filmweb.pl tak opisuje bitwę „Scena bitwy jest kapitalna. W całości trwa chyba ponad godzinę a nie nudzi." Akcja filmu została osadzona w 1879 roku i opowiada o bitwie stoczonej pomiędzy 139 Brytyjczykami a grupą 4 000 Zulusów.

5. Władca pierścieni: Dwie wieże (2002).
Film „Władca pierścieni: Dwie wieże" zawiera dwie główne sceny batalistyczne. Zdecydowanie największa jest bitwa, która odbywa się w Helmowym Jarze. Tutaj mogliśmy zobaczyć jak Legolas (Orlando Bloom) oraz Aragorn (Viggo Mortensen) dowodzą kilkuset obrońcami przeciwko armii około 10000 orków Uruk-hai. Imponująca bitwa została przedstawiona również w filmie „Władca Pierścieni: Powrót króla", który został nagrodzony 11 Oscarami.

6. Powrót Jedi (1983).
Na miejscu szóstym postanowiliśmy umieścić bitwę z filmu „Powrót Jedi", która powinna zaspokoić nawet największych entuzjastów scen batalistycznych i fanów sci-fi. Ta bitwa odbywa się na kilku poziomach. Z jednej strony mamy tu rebeliantów, którzy wraz z plemieniem Ewoków walczą z siłami Imperium na zalesionym księżycu Endor. Z drugiej strony bitwa odbywająca się w przestrzeni kosmicznej, której celem jest zniszczenie Gwiazdy Śmierci.

7. Ostatni Mohikanin (1992).
Akcja tego filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce, podczas wojny pomiędzy Anglią a Francją. Głównym bohaterem filmu jest „Sokole Oko" – biały Indianin, który jako dziecko został przygarnięty przez plemię Mohikanów. Film zyskał wiele nagród i nominacji. Do najważniejszych nagród należy zaliczyć Oscara za najlepszy dźwięk, Złoty Glob za najlepszą muzykę oraz nagrodę BAFTA za najlepsze zdjęcia.

8. Królestwo niebieskie (2005).
Królestwo niebieskie to kolejny film zawierający niezwykle efektowne sceny batalistyczne. Akcja filmu została osadzona w średniowieczu, w czasach wypraw krzyżowych. Głównym bohaterem filmu jest kowal Balian, który po utracie żony i syna wyrusza do Ziemi Świętej. Tutaj odnajduje nową miłość, ale również będzie musiał stanąć na czele obrońców Jerozolimy, broniących się przed przeważającymi siłami Saladyna. Widowiskowy film, trwający niemal dwie i pół godziny.

9. Byliśmy żołnierzami (2002).
Jeżeli interesuje cię temat wojny w Wietnamie, sięgnij po film „Byliśmy żołnierzami" z 2002 roku, w którym w rolę podpułkownika Harolda Gregoryego wcielił się Mel Gibson. Za reżyserię i scenariusz tego filmu odpowiadał sam Mel Gibson, znany wcześniej ze stworzenia takich dzieł jak „Braveheart - Waleczne Serce" oraz „Pearl Harbor". Film został nakręcony za 75 milionów dolarów, zaś w kinach całego świata zarobił około 115 milionów dolarów.

10. Czas apokalipsy (1979).
Czas apokalipsy to kolejny film wojenny zaliczający się do ścisłej czołówki w swojej kategorii, prawdziwa perełka kinematografii. Akcja filmu dzieje się podczas wojny w Wietnamie, a scena obrazująca atak na plażę jest jedną z najlepszych bitewnych przedstawionych w filmie. Praca kamery nawet dzisiaj robi ogromne wrażenie, czego można się było spodziewać po filmie nagrodzonym Oscarem za najlepsze zdjęcia oraz Złotym Globem dla najlepszego reżysera.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane