Rankingi24 - ciekawostki i rankingi ze świata

Zarejestruj

Najpopularniejsze rankingi


10 niezwykle dobrych animacji stworzonych przez Studio Ghibli

Kiedy mowa o bardzo dobrych filmach animowanych i studiach, które je tworzą, większość nas wskażę na Pixar (Toy Story, Potwory i Spółka oraz Auta), Walt Disney Animation Studios (Mulan, Król Lew, Zaplątani) oraz DreamWorks (Shrek, Madagaskar, Kung Fu Pana). Jednak to nie jedyne uznane studia tworzące animacje. Ludzie zapominają o japońskim Studio Ghibli, które stworzyło wiele dobrych filmów animowanych.

To właśnie Studio Ghibli wypuściło na świat animację „Spirited Away: W krainie bogów", która w 2002 roku zdobyła Oskara dla najlepszego filmu animowanego (na chwilę obecną jest to jedyna nieamerykańska animacja, która wygrała w tej kategorii). Poniżej mamy la was 10 najlepszych filmów Studio Ghibli.

1. Spirited Away: W krainie bogów.

Świetny film animowany z 2001 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego, uhonorowany Oskarem dla „Najlepszego filmu animowanego". Jest to historia 10-letniej dziewczynki, która wraz ze swoimi rodzicami trafia o krainy bogów. Niestety rodzice zjadają jedzenie, które nie było im przeznaczone, przez co zostają przemienieni w świnie. Dziewczynka zostaje służącą u wiedźmy by w ten sposób zasłużyć na wolność swoją i rodziców.

2. Grobowiec świetlików.

Grobowiec świetlików to film animowany, będący dramatem wojennym z mocnym scenariuszem. Jego akcja została osadzona w realiach drugiej wojny światowej, zaś głównymi bohaterami jest rodzeństwo: chłopiec Seita i jego młodsza siostra Setsuko. Matka dzieci zostaje ciężko ranna podczas jednego z nalotów i niedługo po tym wydarzeniu umiera. Od teraz dzieci są zdane tylko na siebie. O wojnie pozwalają im zapomnieć świetliki.

3. Księżniczka Mononoke.

Kolejny bardzo dobry film animowany Studia Ghibli, wydany w połowie 1997 roku. Film porusza kwestię koegzystowania ludzi i środowiska naturalnego – pokazuje, że ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą, po warunkiem, że obie strony coś poświęcą. Animacja jest bardzo płynna, szczegółowa i kolorowa. Nawet gra światła ci cienia sprawia bardzo dobre wrażenie. Jeden z tych filmów, które trzeba obejrzeć.

4. Mój sąsiad Totoro.

Co jest w logo Studio Ghibli? Nic innego, jak wizerunek tytułowego bohatera tego filmu! Film opowiada o dwóch siostrach wychowywanych przez ojca, w czasie gdy ich matka leży w szpitalu. Dziewczynki przeprowadzają się wraz z ojcem na wieś, gdzie pewnego dnia spotykają leśnego ucha imieniem Totoro. Ich nowy przyjaciel sprawia, że w życiu dziewczynek wreszcie pojawia się magia pozwalająca zapomnieć o smutnej codzienności.

5. Nausicaä z Doliny Wiatru.

Film powstał na podstawie siedmiotomowej mangi pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości, prawdopodobnie po wojnie jądrowej. Większość planety jest niezdatna do życia: opanowana przez ogromne owady i rośliny. Wyjątek stanowi tytułowa Dolina Wiatru, chroniona przed toksynami przez silny wiatr. To właśnie tutaj żyje księżniczka Nausicaä, która niedługo stanie się zakładnikiem wrogiego królestwa.

6. Ruchomy zamek Hauru.

Pełnometrażowy film anime z 2004 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego, nominowany w 2006 roku do Oscara. Film opowiada historię osiemnastoletniej Sophie, która pewnego dnia zostaje przemieniona przez złą wiedźmę w 90-letnią staruszkę. Nasza bohaterka wyrusza na pustkowie, gdzie napotyka Ruchomy Zamek potężnego czarodzieja imieniem Hauru. Film spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami krytyków i widzów.

7. Laputa – podniebny zamek.

Niezwykle barwny film animowany opowiadający o dziewczynce imieniem Sheeta.  Sheeta to sierota, która nigdy nie poznała swoich rodziców. Jedyną rzeczą którą jej po nich pozostał jest pewien tajemniczy artefakt, będący kluczem do technologicznej potęgi wyspy zwanej Laputą. Dziewczynka oraz jej przyjaciel muszą stawić czoła piratom oraz wojsku, którzy również chcą z tego czegoś dla siebie.

8. Szept serca.

Film opowiada o 14-letniej dziewczynie imieniem Shizuku Tsukishima, uczennicy liceum w mieście Tama wchodzącym w skład Tokio. Shizuku kocha czytać książki z miejscowej biblioteki. Jakież jest jej zdziwienie kiedy pewnego dnia odkrywa, że wszystkie książki, które wpadły jej w ręce czytał pewien tajemniczy czytelnik. Dziewczyna postanawia okryć kim jest ta osoba i zrealizować swojej najskrytsze marzenie.

9. Ponyo.

Ponyo to jeden z najnowszych filmów Studio Ghibli – do japońskich kin wszedł 19 lipca 2008 roku, zaś jego polska premiera miała miejsce po koniec 2009 roku. Film jest wprost przepełniony magią. Opowiada historię małej rybki, która ucieka z podwodnego królestwa i zostaje odnaleziona przez pięcioletniego chłopca imieniem Sōsukego. Co wyniknie z tej historii? Możecie się tego przekonać oglądając pełną wersję animacji.

10. Podniebna poczta Kiki.

Film opowiada historię Kiki: 13-letniej czarownicy, której specjalnością jest latanie na miotle. Zgonie z tradycją młoda wiedźma musi udać się do miasta, w którym nie ma jeszcze żadnej czarownicy. Tam nauczy się samodzielności oraz nabierze wprawy w czarowaniu. Kiki, wraz ze swoim mówiącym kotem, zamieszkuje w mieście nad morzem, gdzie zakłada własny biznes: podniebną pocztę Kiki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Najpopularniejsze sondy

Nasze ciekawostki na FB

Ostatnie komentarze

Polecane